autor Jitka Jarošová
19. ledna 2021 | 13:12
Toužíte se ponořit do horkých léčivých pramenů přímo v přírodě? Bez nutnosti navštívit lázeňský komplex plný betonových bazénů, bez velkého asfaltového parkoviště a další infrastruktury? Prostě najít horký pramen, potůček nebo starý kamenný bazének po předcích a položit své unavené tělo do horké vody?
Pokud ano, vězte, že v Evropě takových míst není mnoho. Jednou z mála zemí, kde matka příroda vyčarovala několik horkých pramenů, které zůstaly v přirozené podobě pro širokou veřejnost, je Itálie. Už jste byli v lázních Saturnia? Pokud ne, určitě to musíte napravit. Lázeňské městečko vás pohladí po těle i po duši.
Přímo v srdci Itálie
Městečko Saturnia leží v Toskánsku a proslavilo se především svým horkým minerálním pramenem, jenž napájí potůček stékající v kaskádách v údolí kousek pod městem. Kouzelné vodopády a jezírka působí už na pohled jako balzám pro duši. Pramen byl veden přes kamenné hrázky, díky čemuž vznikla soustava bazénků, které časem získaly přírodní ráz. Horká voda se sirným zápachem pomáhá při kožních a dýchacích problémech.
Termální vody představují lákavou zastávku při návštěvě Toskánska. Využijte bezplatný vstup do horkých pramenů Cascate di Mulino, které se nachází méně než 6 km od města a jen asi 3 km od letoviska Terme di Saturnia.
Dílo boha Saturna
Termální oblast Saturnia má svoji bohatou historii, je totiž známá již z etrusko-římského období. Dokonce se s ní pojí i legenda vysvětlující vznik jejího názvu. Vypráví se, že bůh Saturn, rozzlobený na lidské násilí, hodil na Zemi blesk, který otevřel kráter. Z toho následně vytryskly sirné vody a oblast byla na počest boha Saturna pojmenována Saturnia. Zrodil se tak přírodní úkaz, jehož vody s konstantní teplotou 37,5 °C a s průtokem asi 500 litrů za sekundu poskytují mnoha lidem relaxaci a mají i blahodárné účinky zdraví.
Léčí tělo i duši
Termální voda v Saturnii má prokazatelné léčivé účinky a dokáže zmírnit projevy mnoha zdravotních problémů jako je revmatismus, vysoký krevní tlak, různé záněty, plicní onemocnění i problémy s játry.
Návštěvníci při návštěvě tohoto přírodního wellness centra sice musí překonat silný pach síry, je však kompenzován jedinečnou atmosférou opravdového přírodního ráje. Průzračně modrá barva vody v kombinaci s bílými vápencovými horninami okouzlí při plavání v přírodních lagunách naprosto každého.
Saturnie nabízí mnohem víc
Mimo volně přístupný pramen najdete v Saturnii lázně, tajuplný hrad a další atraktivní památky. Město samo je velmi staré a obdivovat můžete třeba obloukový průchod přímo na starobylé Via Clodia. V Saturnii stojí také středověký kostel Santa Maria Maddalena s hezkou fasádou a působivou zvonicí. Nejstarší zmínka o něm pochází z roku 1188, ale současný vzhled získal až po radikální obnově roku 1933.
Naše tipy
Pro pohyb kolem pramenů doporučujeme boty do vody. Zem kolem je totiž kamenitá a bez bot se zde dá pohybovat hodně špatně. Přímo ve vodě je to již lepší, ale i zde jsou kameny, po kterých je poměrně obtížný pohyb.
Nezapomeňte si před vstupem do bazénků sundat všechny šperky. Stříbro nenávratně zčerná.