Styl & Kultura

Kulisy jako vystřižené z pohádky. Navštivte perlu jižní Moravy

Město Telč bylo podle pověstí založeno už v roce 1099 / Pixabay
Perla jižní Moravy, Moravské Benátky, Bílá Telč, Jezerní růže. To všechno jsou názvy romantického města, které se zapsalo do Seznamu UNESCO díky svým malebným domečkům a renesančnímu zámku.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. května 2020   |   12:13

Jako byste se ocitli v pohádkovém světě. Kolem dokola na vás shlížejí barevné domky s malebnými podloubími. Nikdo by nehádal, že patřily měšťanům a nejsou součástí zámku, k němuž tento nevšední prostor bezprostředně přiléhá.

Telč se nachází na půl cesty mezi Vídní a Prahou. Železnice sem vede už od konce 19. století. Náměstí uzavírají dvě brány a obklopují tři rybníky. Historické jádro bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992. Další památkovou zónou je Staré Město. Nachází se tu také synagoga a židovský hřbitov.

Filmové štáby si malebnou Telč nesmírně oblíbily

Osvícený Zachariáš z Hradce

Město Telč bylo podle pověstí založeno už v roce 1099, ve čtrnáctém století sem přišel rok Vítkovců s pětilistou růží v erbu. Vybudovali tu hrad, kostel a gotické domy kolem tržiště, které ovšem zničil požár. Nejvýznamnějším měšťanem byl v 16. století Zachariáš z Hradce, osvícený muž, který na opravách vyhořelého města nešetřil. Město dostalo vodovod a nemocnici, byly založeny rybníky, řemeslníci se začali organizovat do cechů. Hodně úsilí věnoval opravě zámku, který za krátkou dobu proměnil v půvabné reprezentační sídlo v renesančním slohu.

Inspiroval se v Itálii a přivezl odtud mistra Baltazara Maggiho z Arogna. Ten se současně zapojil i do renovace náměstí a pomáhal měšťanům budovat z požárem zdevastovaných gotických příbytků nové úhledné renesanční domy, které byly mnohem výstavnější než dříve. Postupně vyrostlo 72 domů na náměstí a zámek dostal dnešní podobu s honosnými sály a se zdobenými kazetovými stropy. Dnes musí majitelé domů sgrafita na fasádách pečlivě ošetřovat, protože této technice české povětrnostní podmínky nepřejí.

Telčské podzemí

V Telči můžete sestoupit do středověkých sklepení a chodeb. Chodby pod historickou Telčí z přelomu 14. a 15. století jsou obestřeny mnoha pověstmi. Říkalo se, že cesty vedou ze zámku až na nedaleký hrad Roštejn a jsou tak široké, že jimi projede kočár. Nikdy také neexistovala podrobná mapa chodeb kvůli obraně města. V klikatých katakombách, do kterých ústí vchody od domů na náměstí a zámku, se hlavně skladovaly zásoby a potraviny. Často také poskytovaly úkryt místním obyvatelům. Pod zem můžete sestoupit i přímo z náměstí. 

Filmové štáby si v Telči podávají dveře

Malebná Telč učarovala také filmařům a filmové štáby z celého světa si dnes v Telči obrazně řečeno podávají dveře. Málokde si totiž mohou vybrat tolik unikátních míst a zákoutí k natáčení jako v Telči. Jedno pěkně vedle druhého. Mezi branami a věžemi svítí oblouky štítů s podloubími, hned vedle bílý zámek s parkem, prostě nádhera. Kolem modř rybníků přesně taková jako u vzácně dochovaných renesančních vodních tvrzí. K tomu co by kamenem dohodil, v lesích vypíná svoji věž pohádkový hrad Roštejn. Natočeno zde bylo přes sedmdesát filmů, seriálů a pohádek. Například Z pekla štěstí, Jak se budí princezny, Až přijde kocour, Pyšná princezna Kouzelný měšec nebo Bathory.

Shrnuto a podtrženo. Malebná Telč za návštěvu určitě stojí. 

Další zajímavé články
Reklama