Styl & Kultura

Francouzský Menton provoní v únoru statisíce citrusů. Začíná zde jedinečný ovocný festival

Festival v Mentonu je jednou z největších událostí ve Francii / © Ville de Menton
Francouzské město Menton, ležící na Francouzské Riviéře, je mnohdy považováno za nejkrásnější přímořské letovisko. Leží přímo na francouzsko-italské hranici a i když nedosahuje slávy jako nedaleké Cannes nebo Nice, má co nabídnout a navíc jde i v zimních měsících o nejteplejší místo Azurového pobřeží. Nejvíc jej ale proslavila každoroční velkolepá událost, Citrusový festival, který je každoročně koncem února jakousi přípravou na léto.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

31. prosince 2019   |   10:13

Fête du Citron, jak se festival nazývá, se zde koná už od roku 1928 a každoročně jej navštíví na čtvrt milionů lidí. Citrony a pomeranče zaplaví celé město už zanedlouho, ve dnech 15. února – 3. března 2020. Nejvíce návštěvníků však přitahují víkendové neděle 16. a 23. února a potom 1. března, kdy se ve městě koná pestrobarevný karnevalový průvod, který si nijak nezadá s tím nejznámějším v Rio de Janeiru. Mentonské nábřeží Promenade de Soleil zaplní poněkud odhalenější tanečnice v přepychových kostýmech a do pohybu se dají nádherně a pracně vyzdobené alegorické vozy s výjevy složenými výhradně z citrusových plodů.

Zdejší plody mají jedinečné vlastnosti

Citrusové městečko Menton se nachází 30 km východně od Nice a lemují jej strmé horské útesy svažující se ke Středozemnímu moři. Ne nadarmo se mu přezdívá „Perla Francie“. Poloha Mentonu je totiž ve Francii jedinečná, protože poslední pobřežní město před italskou hranicí je horami chráněno před chladnými větry z Alp a užívá si tak nejteplejší zimu na jihu země s více než 300 dny slunečního svitu za rok.

Menton je i během zimy nejteplejší místo na Francouzské riviéře

To vysvětluje, proč je to jediné místo ve Francii, kde se pěstují všechny druhy citrusů. Až do 30. let byl Menton největším evropským producentem citronů. V současné době se nachází v Mentonu a sousedních obcích Roquebrune, Sainte-Agnès a Castellar více než 5 000 stromů, z kterých se sklidí ročně více než 150 tun citronů. Navíc vědci zjistili, že citrony pěstované v regionu Menton jsou mnohem bohatší na vitamín C a esence, a díky vysokému obsahu éterického oleje v kůře jsou i mnohem aromatičtější.

Město zaplaví omamná vůně

Francouzská riviéra přitahuje návštěvníky v létě především svými písečnými plážemi a sluncem, které jen málokdy zastíní nějaký ten mráček. V zimním období je zase magnetem zdejší citrusový ráj. Pomeranče, grapefruity a citrony v tolika odrůdách, jaké jste v životě neviděli, zde rostou ve všech zahradách, v sadech, na okolních stráních i ve městě, kde lemují ulice, jako například u nás lípy.

A právě místní, téměř uctívané plody, jsou základním materiálem pro výstavbu neuvěřitelných plastik, soch, paláců a výjevů, které zaplní město během festivalu. Základem jsou drátěné konstrukce, na které se několik týdnů předem instalují miliony citrusových plodů, vytvářejících například větrné mlýny, draky, historické postavy, jako například Kleopatra nebo Fred Astaire. Pestrobarevné instalace, často vysoké desítky metrů, navíc síří kolem sebe omamnou vůni citrusů, kterou cítíte i v hotelových pokojích. To jsem mohl před pár lety zažít na festivalu i osobně a věřte, že takhle dobře se mi ještě neusínalo.

Jedna z největších událostí Riviéry

Sochy a stavby jsou vystaveny po celém městě po dobu tří týdnů a program každý večer zpestřují světelné show, díky nimž září za tmy všemi barvami. Na konci festivalu pak nastane velká demontáž instalací a každý návštěvník si může domů odvézt za symbolický poplatek pomerančů kolik unese. Citrusová slavnost v malém městečku Menton je ve Francií jednou z nejpopulárnějších událostí. Na festivalovou výzdobu gigantických struktur se každoročně spotřebuje na 120 tun citrusových plodů a po karnevalu v Nice a před Grand Prix Formule 1 v Monte Carlu jde o nejvýznamnější událost na Francouzské riviéře.

Ožijí historické zahrady Biovès

Každý ročník festivalu je věnován nějaké historické události nebo osobnosti. Ten letošní byl věnován Fantastickým světům, loňský indickému filmovému gigantu Bollywoodu, předloni muzikálovým hitům na Broadwayi, dřívější ročníky například Julesu Verneovi, čínskému umění, italské filmové komedii a podobně. Největší koncentrace citrusových instalací se nachází vždy v zahradách Biovès vedle kasina. Zahrady jsou otevřeny od pondělí do soboty od 10:00 do 18:00 a v neděli od 9:00 do 18:00. Vstupné je 10 EUR pro dospělé, pro děti jsou výrazné slevy. Závěrečný ceremoniál se koná poslední neděli ve 20:30 s ohňostrojem na Esplanade Francis Palmero.

Nezapomeňte zdejší plody ochutnat

Pokud máte rádi citrusové plody v přírodním stavu, tady se jich nejspíš přejíte. Navíc zdejší citrusy mají nezvyklý tvar, i pomeranče nebo grapefruity jsou spíše šišaté než kulaté a používají se jako jedna z nezbytných ingrediencí do spousty místních specialit. Skutečnou pochoutkou je mentonský citronový koláč, citronové perníky a spousta druhů sladkých zákusků. K dostání je ale i citrusové víno, citronový ocet, džemy, svíčky a parfémy. Protože Menton je součástí Provence, je v okolí několik parfumerií, zabývajících se výrobou voňavých esencí a parfémů právě z těchto plodů.

Bydlet můžete v Itálii

Pokud vás náš tip na návštěvu citrusového festivalu v Mentonu zaujal, měli byste si pospíšit se zajištěním ubytování, protože je o něj vždy obrovský zájem. Pokud nějaké to vyhovující neseženete, mám pro vás jednu radu. Do Itálie je to pár desítek metrů a sám jsem během festivalu bydlel na italské straně hranice, kde je v tamějších vesničkách spousta malých a cenově dostupných penzionů. Navíc, celkově je v Itálii levněji než na francouzské straně hranice.

Další zajímavé články
Reklama