Styl & Kultura

Objevte tajemství podmořského světa: Nejkrásnější potápěčské lokality

Podmořský svět je neobyčejně krásný / Shutterstock
Útesy s pestrými korály, hejna barevných ryb, žraloci, manty, chobotnice a další mořská fauna. Nádherná podívaná, která je zažitekem na celý život. Kde najdete nejkrásnější místa na zkoumání podmořského světa? Pojďme si přiblížit nejoblíbenější lokality.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

03. srpna 2019   |   14:26

Turisté z Česka rádi tráví dovolenou aktivně, a tak si vedle surfování ve vlnách, vysokohorské turistiky, nebo třeba cyklistiky po Provence, oblíbili rovněž zkoumání podmořského života. Stále více je oblíbené potápění i šnorchlování. Dnes vás zavedeme na nejkrásnější místa. Je jen na vás, kolik chcete a můžete investovat a jak daleko se za dobrodružstvím vydáte.

Kuba

Velkou výhodou potápění na Kubě je to, že se nemusíte nořit pouze do moře, ale můžete vplout i do rozsáhlých jeskynních systémů. Neměli byste vynechat jeskyně v Zátoce Sviní, nádhernou Playu Santa Lucia či letovisko Varadero. Za nejlepší zátoku je považována Maria la Gorda západně od Havany a souostroví Jardines de la Reina, kde dostane povolení pouze tři sta padesát potápěčů ročně. A můžete obdivovat nádherné korály s množstvím pestrobarevných korálových ryb, rejnoky, barakudy, žraloky i jiné predátory. Podmořský život ve vodách Kuby paradoxně zachránil Castrův režim. Lidé nesměli na loďkách na moře, a tak faunu v pobřežních vodách nemohli zdecimovat tak, jako jinde v Karibuku. 

Zkoumání podmořského světa je ojedinělý zážitek, na který nikdy nezapomenete

Mexiko

Nejoblíbenější potápěčskou destinací v Mexiku je bezesporu ostrov Cozumel, který je obklopen nádhernými útesy a velmi čistou vodou. Díky tomu je kolem ostrova vynikající viditelnost. Najdete zde celkem devatenáct populárních útesů a navíc skvělé zázemí v podobě relativně finančně dostupného ubytování a desítek potápěčských obchodů v městě San Miguel. Mnozí ocení i možnost potápění v jeskynních systémech. Však právě čeští potápěči učinili v Mexiku významný objev - čtvrtý nejdelší podvodní jeskynní systém na světě.

Indonésie

V této zemi rozkládající se mezi asijskou kontinentální pevninou a Austrálií najdete jedny z nejlepších potápěčských lokalit na světě. Nekonečné možnosti nabízejí tisíce indonéských ostrovů. Mezi nejpopulárnější patří Bali, Sulawesi nebo třeba odlehlejší Togeánské ostrovy. V Indonésii navíc najdete hned několik českých potápěčských základen, takže se ve vzdálené zemi potkáte s krajany, kteří vám budou jistě skvělým doprovodem na podvodních výpravách.

Austrálie

Velký bariérový útes je největší korálový útes světa. Táhne se v Korálovém moři podél pobřeží Queenslandu, je přes 2000 km dlouhý a od roku 1981 je pod ochranou UNESCO. Z útesu vystupuje nad hladinu nepřeberné množství ostrovů. GBR je jediný výtvor živých organizmů na Zemi, který je viditelný i z vesmíru. Původní obyvatelé jej nazývali Waga Gabú. Je tvořen až 350 druhy korálů a žije zde na 4000 druhů korálových ryb, mořští hadi, rejnoci, želvy a pochopitelně i mnoho druhů žraloků. A když budete mít štěstí můžete se setkat i s plejtvákem myšokem.

Španělsko, Illes Medes

Španělské ostrovy Illes Medes představují ve Středomoří ojedinělou a báječnou lokalitu pro všechny obdivovatele podmořského světa. Leží u pobřeží Costa Brava na severu Katalánie asi 60 km od francouzských hranic. Od roku 1983 je zde zakázán rybolov a zákonem z roku 1990 vznikla rezervace. Přes 30 let přísného zákazu rybolovu vrátilo biotop tam, kde byl před devastací přírody člověkem. Jedině zde můžete vidět ryby, které se nebojí a ochotně vám zapózují před kamerou a hlavně se zde vyskytují v obrovských hejnech: pražmy, sardinky, očnatci, kanici, tuňáci, murény a mnoho dalších. Je zde pravý červený korál a doslova lesy purpurových gorgonií, které mění barvu do ostře žluté. Čisté moře, členitý terén, atraktivní a bezpečné vápencové tunely. To všechno vlastně jen kousek od domova. 

Tahiti, Bora Bora

V tomto tropické ráji můžete zažít jedno z nejkrásnějších šnorchlování na světě. Z oceánu do laguny vede několik metrů široká, nehluboká, cca 400 metrů dlouhá průrva s množstvím nádherných korálů. Položíte se na hladinu a proud vás pomalu nese do laguny jako výletním vláčkem. Zážitek je to nezapomenutelný. A když už tam budete, tak musíte vyzkoušet známý Shark point na vnější straně útesu. Na ponor s desítkami žraloků bělocípých všech velikostí, kteří vás zde obklopí ze všech stran budete vzpomínat ještě po létech.

Další zajímavé články
Reklama