autor Jitka Jarošová
03. srpna 2019 | 14:26
Turisté z Česka rádi tráví dovolenou aktivně, a tak si vedle surfování ve vlnách, vysokohorské turistiky, nebo třeba cyklistiky po Provence, oblíbili rovněž zkoumání podmořského života. Stále více je oblíbené potápění i šnorchlování. Dnes vás zavedeme na nejkrásnější místa. Je jen na vás, kolik chcete a můžete investovat a jak daleko se za dobrodružstvím vydáte.
Kuba
Velkou výhodou potápění na Kubě je to, že se nemusíte nořit pouze do moře, ale můžete vplout i do rozsáhlých jeskynních systémů. Neměli byste vynechat jeskyně v Zátoce Sviní, nádhernou Playu Santa Lucia či letovisko Varadero. Za nejlepší zátoku je považována Maria la Gorda západně od Havany a souostroví Jardines de la Reina, kde dostane povolení pouze tři sta padesát potápěčů ročně. A můžete obdivovat nádherné korály s množstvím pestrobarevných korálových ryb, rejnoky, barakudy, žraloky i jiné predátory. Podmořský život ve vodách Kuby paradoxně zachránil Castrův režim. Lidé nesměli na loďkách na moře, a tak faunu v pobřežních vodách nemohli zdecimovat tak, jako jinde v Karibuku.
Mexiko
Nejoblíbenější potápěčskou destinací v Mexiku je bezesporu ostrov Cozumel, který je obklopen nádhernými útesy a velmi čistou vodou. Díky tomu je kolem ostrova vynikající viditelnost. Najdete zde celkem devatenáct populárních útesů a navíc skvělé zázemí v podobě relativně finančně dostupného ubytování a desítek potápěčských obchodů v městě San Miguel. Mnozí ocení i možnost potápění v jeskynních systémech. Však právě čeští potápěči učinili v Mexiku významný objev - čtvrtý nejdelší podvodní jeskynní systém na světě.
Indonésie
V této zemi rozkládající se mezi asijskou kontinentální pevninou a Austrálií najdete jedny z nejlepších potápěčských lokalit na světě. Nekonečné možnosti nabízejí tisíce indonéských ostrovů. Mezi nejpopulárnější patří Bali, Sulawesi nebo třeba odlehlejší Togeánské ostrovy. V Indonésii navíc najdete hned několik českých potápěčských základen, takže se ve vzdálené zemi potkáte s krajany, kteří vám budou jistě skvělým doprovodem na podvodních výpravách.
Austrálie
Velký bariérový útes je největší korálový útes světa. Táhne se v Korálovém moři podél pobřeží Queenslandu, je přes 2000 km dlouhý a od roku 1981 je pod ochranou UNESCO. Z útesu vystupuje nad hladinu nepřeberné množství ostrovů. GBR je jediný výtvor živých organizmů na Zemi, který je viditelný i z vesmíru. Původní obyvatelé jej nazývali Waga Gabú. Je tvořen až 350 druhy korálů a žije zde na 4000 druhů korálových ryb, mořští hadi, rejnoci, želvy a pochopitelně i mnoho druhů žraloků. A když budete mít štěstí můžete se setkat i s plejtvákem myšokem.
Španělsko, Illes Medes
Španělské ostrovy Illes Medes představují ve Středomoří ojedinělou a báječnou lokalitu pro všechny obdivovatele podmořského světa. Leží u pobřeží Costa Brava na severu Katalánie asi 60 km od francouzských hranic. Od roku 1983 je zde zakázán rybolov a zákonem z roku 1990 vznikla rezervace. Přes 30 let přísného zákazu rybolovu vrátilo biotop tam, kde byl před devastací přírody člověkem. Jedině zde můžete vidět ryby, které se nebojí a ochotně vám zapózují před kamerou a hlavně se zde vyskytují v obrovských hejnech: pražmy, sardinky, očnatci, kanici, tuňáci, murény a mnoho dalších. Je zde pravý červený korál a doslova lesy purpurových gorgonií, které mění barvu do ostře žluté. Čisté moře, členitý terén, atraktivní a bezpečné vápencové tunely. To všechno vlastně jen kousek od domova.
Tahiti, Bora Bora
V tomto tropické ráji můžete zažít jedno z nejkrásnějších šnorchlování na světě. Z oceánu do laguny vede několik metrů široká, nehluboká, cca 400 metrů dlouhá průrva s množstvím nádherných korálů. Položíte se na hladinu a proud vás pomalu nese do laguny jako výletním vláčkem. Zážitek je to nezapomenutelný. A když už tam budete, tak musíte vyzkoušet známý Shark point na vnější straně útesu. Na ponor s desítkami žraloků bělocípých všech velikostí, kteří vás zde obklopí ze všech stran budete vzpomínat ještě po létech.