Roadtrip

Poznejte Provence. Kraj levandule a umělců vás okouzlí dechberoucí krásou

Nekonečné levandulové plantáže, to je pravé srdce Provence / Shutterstock
Když se řekne Provence, každý si ihned představí vonící levandulová pole, světoznámé parfumerie, nebo přímořská letoviska se svými plážemi, nabitými v letní sezóně k prasknutí. Kraj, který milovali básníci i malíři zejména pro zdejší krásnou přírodu. Provence jsou ale i rázovité vesničky a městečka, skryté na úbočích skalnatých srázů, nebo mezi nekonečnými vinohrady i historické lokality, z nichž na vás dýchne dávná minulost. Provence proto musíte poznat pěkně zblízka.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

20. června 2019   |   18:31

Většina turistů, přijíždějících do Provence, česky jí říkáme Provensálsko, se soustředí na pobřeží, případně na návštěvu několika měst jako je Nice, Cannes, Saint Tropez či Avignon. Provence vám ale může nabídnout daleko více, když se vydáte do venkovských oblastí, prozkoumáte jedinečné hospůdky, provoněné tím pravým provensálským kořením nebo se zastavíte na některém z kouzelných hradů a zámků, ani ty zde totiž nechybí. Jako východisko si můžete zvolit některé z větších měst, kde jsou mezinárodní letiště, jako Marseille nebo Nice. Tam je nejlepší si vypůjčit auto a vyrazit za poznáváním Provence po vlastní ose.

Hlavní město parfémů

Pokud přistanete v Nice a nehodláte strávit nějaký čas povalováním na pláži, stačí vám nějaká ta hodinka, abyste si prošli zdejší pobřežní promenádu a honem pryč. Tahle oblast francouzského pobřeží totiž patří k těm nejdražším v zemi a jen za ubytování či jídlo byste dali majlant. Sedněte raději do auta a vydejte se do nedalekého městečka Grasse, rozloženého na strmé stráni. Od Nice je to 34 kilometrů. Grasse je považováno za hlavní město parfémů na světě a sídlí zde tak vyhlášené parfumerie jako Fragonard, Galimard a další. Některou z nich můžete i navštívit, mají zde návštěvnická centra a provedou vás i výrobními procesy. Navíc si ve firemním obchůdku můžete i koupit nějaký ten originální provensálský parfém.

Do přírodního parku

Z Grasse se pak vydejte na cestu do samého srdce Provence, do Castellane. Je to něco přes 50 kilometrů, převážně úzkými silničkami, vedoucími horským regionem Alpes-Maritimes. Ocitnete se v nádherném přírodním parku Verdon Natural, rozkládajícím se kolem řeky Verdon. Horské město Castellane je ponořeno v údolí řeky ve stínu vysokých vápencových skal a na jednu z nich, na okraji města můžete vystoupat ke kapli Notre-Dame du Roc. Právě odtud je nejkrásnější vyhlídka na okolní krajinu i samotné město. Jak ve městě, tak v okolí je spousta ubytovacích možností a když si vyberete některý z menších zájezdních hostinců, nebudete litovat.

Divokým kaňonem k jezeru

Další den vás čeká jízda po jedné z nejzajímavějších tras ve Francii a to kolem nejhlubšího a nejkrásnějšího kaňonu v Evropě, Gorges du Verdon. Při pohledu na jeho téměř kolmé stěny, vysoké až 700 metrů z některé z četných vyhlídek, se vám bude tajit dech. Kaňon patří ke skutečným přírodním zázrakům. Po řece Verdon, hluboko dole neustále plují lodě vodáků. Silnice vás dále zavede až k nádhernému jezeru Sainte-Croix, které je známé svou typickou tyrkysovou vodou.

Při pohledu do hlubin kaňonu Gorges du Verdon vás budou jímat závratě

Na břehu jezera, které je rájem vodních sportů se nacházejí kupodivu i písečné pláže, které si nijak nezadají s těmi mořskými. Jen voda je zde poněkud chladnější, nicméně v horkých letních dnech koupání určitě neodoláte. Kolem jezera je spousta příjemných restaurací, kde si můžete dopřát i pár provensálských specialit. I tady, v okolí jezera najdete mnoho možností k přespání.

Nekonečné levandulové plantáže

Pouhých 20 kilometrů odtud leží Valensole, pastelově barevné městečko, nacházející se v Údolí slunce, které je tím typickým obrázkem Provence, který očekáváte. Právě tady se nachází levandulové centrum celého kraje. Nekonečné lány modrofialových levandulových keříků vás budou každou chvíli nutit k zastavení a pořízení těch nejbarevnějších fotografií, jaké jste kdy udělali.

Tím nejkrásnějším obdobím, kdy je vše v květu, je červenec. Zastavte se i v samotném Valensole, kde můžete obdivovat krásné, květinami vyzdobené domy, se starými žaluziemi a balkony z ornamentálního, kovaného železa. Vůně levandulových plantáží je všudypřítomná a jen tady dostanete i pravý, levandulový med, který je chloubou zdejších včelařů.

Přístavní město Toulon

Abyste poznali skutečně to nejkrásnější z Provence, vydejte se z Valensole na jih, do přístavního města Toulonu. Je to nějakých sto kilometrů kouzelnou krajinou, kde budete míjet zříceniny starých hradů, opuštěná opatství a obdivovat dechberoucí přírodní scenérie. O Toulonu se říká, že je to nejhezčí evropský záliv, Tady uvidíte v přístavu nejen obří námořní lodě, ale kousek dál, v rybářském přístavu i záplavu pestrobarevných bárek.

Ve stínu borovic se kousek od města nacházejí krásné pláže, které rozhodně nejsou tak přeplněné jako v okolí Cannes nebo Nice. Chcete-li si užít opravdu velkolepý pohled na celý záliv a město, vyjeďte si lanovkou na Mont Faron. Podobný výhled se vám naskytne i ze zahradních teras Les Pins Penchés, kde se nachází i vyhlášená středomořská restaurace, v které si můžete pochutnat hlavně na plodech moře.

Víno, kam se podíváš

Pouhých 25 minut jízdy západně od Tolounu se nachází jedna z nejslavnějších vinařských oblastí Provence, Bandol. Právě tady se vyrábí ta nejlepší vína druhu rosé ve Francii. Ochutnávat můžete v mnoha vinařstvích, která zvou návštěvníky k posezení ve stínu prastaré vinné révy, například ve vyhlášeném Domaine Tempier. K vínu patří i nejaké ty dobroty k zakousnutí a určitě nepohrdnete zdejšími chutnými sýry, slaninou či sušeným salámem s lanýži.

Okouzlující městečko Cassis

Jen půl hodinky jízdy dále na západ na vás čeká malý rybářský přístav Cassis. Zdejší kolmé útesy z bělostného vápence jsou někdy srovnávány s Doverskými v Anglii. Na jejich úpatí se skrývají malé, pohádkové pláže a pokud si chcete užít nějaký ten den koupání v moři, je to právě tady. Voda je zde průzračně čistá, dosahuje až tyrkysové barvy. Známý francouzský básník Frédéric Mistral kdysi napsal: „Každý, kdo viděl Paříž, ale neviděl Cassis, neviděl nic.“

Nejromantičtější městečko na pobřeží

Jeho slova pochopíte, když sjíždíte serpentinami dolů a barevné rybářské městečko se vynoří před vámi. Tohle místo stojí určitě za přenocování a při té příležitosti i za návštěvu některé v místních rybářských hospůdek. Určitě ochutnejte zdejší speciality, jako je rizoto s krevetami, zeleninou, česnekovou omáčkou a petrželkou, nebo vynikající rybí polévka.

Barokní Aix-en-Provence

Až si dostatečně vychutnáte krásy zdejšího pobřeží, můžete se vydat zpátky do vnitrozemí, do kouzelného Aix-en-Provence, vzdáleného necelých 50 kilometrů. Tahle třetí největší lokace barokní architektury ve Francii vypadá spíše jako Paříž, než Provence, s terasami, stoupajícími z ulic a uliček či bulváry lemovanými ladnými kavárničkami, které kdysi přitahovaly mistry, jako byl Cézanne. Město má co nabídnout, je zde zajímavé muzeum, úžasná katedrála Saint-Sauveur, trosky starořímských lázní a spousta dalších pamětihodností. Určitě se vydejte i do nejstarší čtvrti města, Cité Comtale, kde je množství miniaturních butiků, galerií a příjemných hospůdek.

Z Arles do Avignonu

Z Aix-en-Provence se můžete vydat zpět na pobřeží, do největšího města regionu, přístavního Marseille a zakončit tak své putování po Provenci. Odtud máte přímé letecké spojení zpátky do vlasti. Pokud by vám to nestačilo a chtěli jste poznat i další úžasná místa v Provensálsku, můžete se ještě vydat dále na západ a navštívit město, které inspirovalo řadu umělců, Arles. Tady můžete obdivovat řadu dochovaných římských památek, jako amfiteátr, Konstantinovy lázně, či ruiny římského cirku.

Za dalších 40 minut jste pak v Avignonu, kde nemůžete pominout návštěvu proslulého středověkého mostu Pont d'Avignon, papežského paláce či působivé románské katedrály Notre-Dame-des-Doms. A pokud budete chtít ochutnat nějaké ty provensálské speciality, jako sýry, ovoce, zeleninu a další dobroty, zajděte na proslulý trh Les Halles.

Další zajímavé články
Reklama