Styl & Kultura

Vánoční čas ve Švýcarsku má své unikátní kouzlo

Švýcarsko nabízí nekonečné možnosti nejen pro příznivce zimních sportů / Depositphotos
Svařené víno, vánoční hudba, blikající světla a lákavé vůně, to je atmosféra vánočních trhů ve švýcarských městech. Ale nemusí to být jen vánoční trhy, co stojí za návštěvu. Švýcarsko nabízí nekonečné možnosti pro příznivce zimních sportů, milovníky toulek zimní přírodou i pro ty, kteří se rozhodnou využít pár dní dovolené k odpočinku a relaxaci v příjemném hotelu nebo na horské chatě.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

22. listopadu 2019   |   18:10

Vánoční trhy ve švýcarských městech si ale i během svého pobytu v této zemi dá ujít jen málokdo. Mají své neopakovatelné kouzlo a to, co přitahuje jejich návštěvníky nejvíc, jsou nejrůznější dobroty, které na nich můžete ochutnávat, lišící se kanton od kantonu. Navíc, během předvánočního času umocňují sváteční náladu nejrůznější kulturní akce, koncerty a vystoupení lidových souborů.

Lázeňské město Báden

Bádenská WunderDorf, neboli Vesnička zázraků, umístěná na Theaterplatz, otevřela své brány už v polovině listopadu. Mladé i staré okouzlí legendární třpytivá umělecká výzdoba osvětlující uličky malebného města, velké veřejné kluziště a vánoční trh. Jak v místních restauracích, tak v okolních horských chatách neustále voní slanina a probublává vánoční fondue.

Báden, vyhlášený také jako lázeňské město, v tento čas ožívá společenským a kulturním děním. Kulinářským srdcem WunderDorfu je dvoupodlažní dům Cheese & Grill House vedle kluziště. Tady si můžete užít opravdové Valais raclette, fondue z Fribourgu a Engadinu, šťavnatou, sváteční pečeni a kdo není na maso, najde zde samozřejmě i vegetariánské pochoutky. Navíc tu dostanete výborná vína či originální Bádenské pivo. Vyhledávány jsou i zdejší jazzové koncerty. Trhy zde trvají až do 5. ledna.

Staré město v Basileji

Basilejské Staré město určitě stojí za návštěvu. V době před Vánocemi se město mění v kouzelnou zimní říši divů. Se stovkou ozdobených vánočních stromků, kilometry pohádkových nasvícených ulic a uliček a slavnostně vyzdobenými domy, je to opravdový zážitek. Pomyslnou třešničkou na dortu je rozhodně obrovský vánoční strom bohatě ozdobený slavným dekoratérem Johannem Wannerem. Více než 160 prodejců a řemeslníků nabízí své zboží v dřevěných stáncích. Na návštěvníky čekají i kulinářské pochoutky, jako místní oplatky, originální Basel Läckerli (druh perníku), lahodné švýcarské raclette nebo oblíbené grilované uzeniny.

Na náměstí vyroste i originální horská chalupa

Na Claraplatzu se v předvánoční čas otevírá tradiční chalupa „Sennenhütte“, která zve hosty na pravý švýcarský oběd nebo večeři s nezbytným fondue. Vánoční trhy v Basileji se konají na Barfüsserplatz a Münsterplatz, a jsou považovány za jedny z nejhezčích a největších ve Švýcarsku. Během vánočních svátků se mění v obří kulturní scénu s řadou hudebních a divadelních akcí a spoustou příležitostných výstav v městských muzeích. Vánoční trh v Basileji začíná 28. listopadu a končí 23. prosince 2019.

Magický trh v Churu

Vánoční trh Christkindlimarkt v Churu je stejně tradiční a magický jako samotné historické alpské město. Ručně vyráběné předměty místních řemeslníků, domácí pečivo, sladkosti a samozřejmě místní specialita, čerstvě připravená ječmenná polévka jistě potěší v době Vánoc každého návštěvníka. Pochutnat si můžete i na zdejších domácích, vyhlášených sušenkách, zvaných Mailänderli a samozřejmě na svařeném víně. Po celou dobu adventu vás slavně osvětlené alpské město láká na procházky, nakupování, své trhy, koncerty a celou řadu dalších akcí.
Chur má i jednu zvláštnost, díky speciální vánoční jízdence můžete cestovat zdarma veřejnou dopravou za nedělními nákupy v Churu. Vánoční trh v Churu také patří mezi ty největší ve Švýcarsku, a také zde najdete na 160 stánků Většina nabízených produktů jsou ruční výroby, od dřevěných hraček a vánočních věnců, po pečivo s vánoční tématikou a řadu dalších dárkových předmětů. Nedaleko trhu se každoročně otevírá nádherně osvětlené kluziště Quader, oživené tradiční i moderní hudební kulisou.

Říše divů v Ženevě

Každý prosinec se Parc des Bastions v Ženevě změní v kouzelnou zimní říši divů a letos zde vyrůstá zbrusu nová vánoční vesnička. Pro milovníky vánoční atmosféry je zde spousta příležitostí, jak si ji vychutnat. Na vánočních trzích nechybí originální dárky od švýcarských výrobců, sváteční pochoutky, ale ani bruslení, slavnostní atmosféra, kterou navozují oblíbené vánoční melodie. Ženevské vánoční trhy se nesou zejména ve znamení ochutnávek nejrůznějších dobrot, jako jsou raclette a fondue, různé sladkosti a samozřejmě svařené víno, vonící kořením.
Nová vánoční vesnička se rozkládá na 8 000 metrů čtverečních. Na trhu najdete i repliku originální švýcarské horské chaty, kde můžete u dobrého jídla a pití posedět s přáteli nebo s rodinou. Právě tady můžete vedle tradičních sýrových jídel ochutnat speciality švýcarských kuchařů z různých koutů země. Trh se v Ženevě koná od 6. do 31. prosince.

Lausanne, vánoce po francouzsku

V Lausanne se mísí francouzské a švýcarské vlivy a o vánočním čase to platí dvojnásob.
Na řadě různých vánočních trhů v centru města čeká na návštěvníky kouzelné prostředí, nejkrásnější živý betlém ve Švýcarsku a pro nejmladší návštěvníky dětská vesnička plná zábavy a pohádek. Tady vládne francouzský Bô Noël, jedinečný a originální koncept oživující Lausanne během čtyř adventních týdnů. Mnohem více než v ostatních švýcarských městech jsou zde zastoupeni vinaři, nabízející své výrobky jak v přírodním stavu, tak v podobě svařeného vína. Program Bô Noël v Lausanne udržuje tradice, ale nebojí se ani moderního umění, v podobě koncertů, výstav či vystoupení různých pouličních umělců.
Vánoční trhy se ve městě jsou tři a liší svým stylem. Na náměstí St-François se návštěvníci procházejí po velkém tržišti, které je po celou dobu konání zastřešeno a kde se večer pořádají koncerty. Náměstí Pépinet je místem, kde můžete nakupovat produkty od místních výrobců a objevíte zde vedle tradičních výrobků i skutečné moderní, umělecké skvosty. Úplně jinou atmosféru nabízí trh Bô Caveau pod oblouky Grand-Pont, na kterém si přijdou na své vaše chuťové buňky, jak u dobrého jídla, tak pití. Tady totiž najdete ty nejlepší vinaře a vína z regionu. Trhy jsou otevřeny od 20. listopadu do 31. prosince.

Montreux nabízí historii

Pohádkový vánoční trh nabízí tradiční slavnostní zážitky na jezerní promenádě v Montreux, zvané také Montreuxská Riviéra. Můžete také navštívit samotného Papá Noel v Rochers-de-Naye, zážitek pro mladé i staré. Nechte se okouzlit ještě slavnostnějšími událostmi za zdmi hradu Chillon, který také zdobí vánoční výzdoba. Také zde je znát silný francouzský vliv a dárky zde nenosí švýcarský Christkind, ale Otec Vánoc, Papá Noel. Podél jezerní promenády je rozeseto 172 stánků, v kterých se prodávají typické vánoční ozdoby, ručně vyráběné hračky a samozřejmě i francouzské pochutiny, mezi které patří i slané koláče quiche.

Na promenádě najdete i vesnici elfů a dalších magických postav, poznáte středověkou magii a zjistíte, že Montreux Noël je mnohem víc než pouhý trh. Většina prodejců má historické kostýmy a o víkendech se zabydlí středověká magie i na zdejším hradě Chillon. Do Rochers-de-Naye, se sjíždějí rodiny s dětmi, aby se setkaly se skutečným Papá Noelem, Každý večer jede vousatý stařec dolů k jezeru na svých saních, rozdává drobné dárky a přeje všem veselé Vánoce, Trhy zde pobíhají od 21 listopadu až do 24. prosince.

Další zajímavé články
Reklama