Ven z města

Tip na zimní výlet: Tu pravou vánoční atmosféru i tajemný příběh zažijete na zámku Loučeň

Vánoční atmosférou září v adventním čase celý zámek / Zámek Loučeň
Zámek Loučeň najdete ve Středočeském kraji, asi 60 kilometrů severovýchodně od Prahy a patří mezi naše nejnavštěvovanější památky. V loňském roce se umístil počtem návštěvníků na 7. místě mezi hrady a zámky v České republice. Je i jedním z mála zámků, přístupných celoročně, a právě probíhající období adventu je příležitostí, jak si užít ty pravé Vánoce v prostředí, které vás potěší skutečně sváteční atmosférou.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

05. prosince 2018   |   18:44

Kde se vzal vánoční stromeček? Jak vypadaly stromečky před sto lety a jak vypadají dnes? Jak tomu bylo u knížecí rodiny a jak v běžné domácnosti? Jak se slaví Vánoce v jiných částech světa a jaké tam mají stromečky, když jim tam jehličnany nerostou? Právě vánoční stromeček je novým hrdinou adventních prohlídek na Zámku Loučeň. V komnatách knížecí rezidence, která přibližuje život rodiny Thurn-Taxisů na počátku 20.století. je instalováno celkem 18 různých vánočních stromečků. Celý zámek je slavnostně vánočně vyzdoben a provoněn.

Stromečky všech barev, vůní i chutí

Průvodce, kterým je vždy někdo ze členů knížecí domácnosti, kníže či kněžna, pan nadlesní, komorník, zámecká kuchařka Aninka, nebo také Bílá paní, vás seznámí s příběhem vánočního stromečku a Vánoc samotných. Stromečky tady můžete vnímat všemi smysly, neboť k vidění je stromeček čokoládový, voňavý, zpívající, staročeský lidový, knížecí secesní či světelný.

Na zámku můžete dokonce ochutnat čokoládový stromeček

Milovníky technologických řešení potěší stromeček skleněný a také virtuální. Nejimpozantnější je strom prezidentský v barvách trikolóry, který připomíná stoleté výročí založení samostatného Československého státu. Jedná se o nový a v českých zemích unikátní, ještě nikde jinde nepoužitý produkt.

Uvidíte i obří adventní věnec

Pokud se v adventní době vydáte s dětmi, s kamarády či s partnerem v adventním čase na zámek Loučeň za tajemnou symbolikou Vánoc, budete mít možnost zažít onu atmosféru nejen ve svátečně vyzdobených komnatách, ale nadýchat se čerstvého vzduchu i při procházce zámeckým parkem s největším adventním věncem v Čechách. Určitě vás překvapí, že při prohlídce zámku nejde jen o exkurzi do historie se směsí letopočtů, ale o přiblížení života rodiny Thurn-Taxisů na loučeňském zámku počátkem 20. století, kdy byl majorátním pánem kníže Alexandr Thurn-Taxis a kdy se na zámek sjížděli hosté z celého světa.

Prohlídka plná zážitků

Během prohlídky zámku se dozvíte, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst, proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku a kde najdeme její původ, jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě. Dozvíte se, kdo naděluje dárky v cizině, proč se na zámku pekly obří vánočky, kdy a proč se chodilo koledovat, proč si doma rozvěšujeme jmelí a mnoho dalšího. Prohlídku si užijete opravdu všemi smysly. Na každý den zámecká kuchařka napeče jiný druh vánočního cukroví, děti ochutnají „plody“ čokoládového stromu a zámecké komnaty voní cizokrajným kořením, františky a adventními svícemi.

Čeká na vás i labyrintárium

V zámeckém parku najdete i největší labyrintárium v Evropě, unikátní kolekci původně 10 labyrintů a bludišť. Jeho projektantem je Adrian Fisher z Velké Británie, autor nejvíce realizací labyrintů a bludišť na světě. Podle původního záměru mělo labyrintárium park obohatit o novou estetickou hodnotu, instalaci exteriérových prvků, která by návštěvníkům přiblížila koncept labyrintu. Už první měsíce po otevření však ukázaly, že je tahle přírodní expozice pro návštěvníky, ať už děti nebo dospělé velice přitažlivý fenomén, který vnímají nikoliv jako pouhý exponát, ale jako interaktivní prvek, v kterém se mohou vyřádit malí i velcí.

Něco pro gurmány

Co by to bylo za víkendový výlet, kdyby v něm chybělo dobré jídlo a pití. Na Loučeni myslí i na žaludky svých návštěvníků a místní gastronomická nabídka je připravena tak, aby svědčila každé peněžence. Od stánků s občerstvením, kde si dáte dobrou klobásu a pivo, přes samoobslužnou restauraci s výběrem klasických hotovek, až po ala-carte hotelu Maxmilián Lifestyle Resort, kde tým kuchařů připravuje stálý minutkový lístek doplněný o sezonní speciality.

Protože i v kuchyni se musí jít s dobou, je více než polovina jídel bezlepkových či vegetariánských. Pro návštěvníky mají i pár „vychytávek“ a dokonce tři z nich zaregistrované jako ochrannou známku. Najdete je v samoobslužné restauraci Vtipná kaše. Ochutnat tak můžete Čápy s mákem, Ftipnou kaši a Kašpárka.

Otevírací doba a vstupné

Adventní expozici můžete na zámku zažít až do 6. 1. 2019. Otevírací doba: pondělí - pátek na základě předchozí objednávky pro skupiny kdykoli do 22:00. Sobota, neděle, svátky a od 24. 12 do 1. 1. pro veřejnost každou hodinu od 11:00 do 17.00 hodin, 24.12. do 15:00 hodin. Vstupné do parku s labyrinty je 110 Kč/80 Kč. Kombinované (obsahuje vstup do parku s labyrinty a zámeckou prohlídku), je 200 Kč, snížené 160 Kč a rodinné 600 Kč.

Další zajímavé články
Reklama