Styl & Kultura

Vydejte se na nejkrásnější vánoční trhy v Evropě

K Vánocům neodmyslitelně patří vánoční trhy / Depositphotos
Vánoce se nezadržitelně blíží a k těmto svátkům neodmyslitelně patří i vánoční trhy. Pro nás jsou jakousi Mekkou vánočních trhů především nedaleké Drážďany, jejichž vyhlášený Striezelmarkt navštíví každý rok desítky tisíc českých turistů. My vám ale nabídneme výběr těch nejkrásnějších vánočních trhů napříč celou Evropou.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

05. listopadu 2019   |   09:14

Na vánoční trhy můžete vyrazit buď vlastním autem, což je asi nejčastější způsob dopravy, nebo využít možností veřejné dopravy, ať už vlakem nebo autobusem. Bohatá je ale i nabídka cestovních kanceláří, které nabízejí tisíce nejrůznějších zájezdů na vánoční trhy do řady evropských měst. Pokud jsou pro vás rozhodujícím měřítkem pro návštěvu některého z vánočních trhů finance, a necestujete zrovna s celou rodinou, je nejlepším řešením využít nabídky těchto cestovek. Za pár stokorun vás dopraví tam i zpět, zajistí vám průvodce a navíc si můžete užít ochutnávek nejrůznějších alkoholických nápojů, jako například svařeného vína, které k trhům neodmyslitelně patří. Jako řidiči byste na tato potěšení museli zapomenout.

Vánoční trh Bamberg

U našich německých sousedů jsou nejznámější vánoční trhy například v Kolíně nad Rýnem,v Rothenburgu, Norimberku či v Bambergu. Trh v Bambergu je přitažlivý zejména pro historické kulisy prostředí, v kterém se koná. Hrázděné domy na Maximiliansplatz v pěší zóně Bambergu dávají trhu středověký ráz. Uprostřed starého města s osvětlenými a nazdobenými obchody a ulicemi voní klobásy a pražené mandle, svařené víno a perníky.

Jen v Bambergu můžete ochutnat to pravé "uzené" pivo

Na prodejních stáncích září hračky, vánoční ozdoby, zejména skleněné koule. Najdete zde umění a řemesla, kvalitní dekorace a praktické dárky. Nezapomeňte ochutnat zdejší výborné klobásky, které můžete zapít místní specialitou, jíž je Rauchbier, neboli kouřové či uzené pivo, jehož historie sahá až do roku 1405. Kdo neochutnal Aecht Schlenkerla Rauchbier, jakoby v Bambergu nebyl. Jeho nezaměnitelná, kouřová chuť je skutečně jedinečná. Trhy probíhají od 27. 11. do 23. 12. 2019.

Císařské město Rothenburg

Zdejší vánoční trhy patří v Německu k těm nejnavštěvovanějším. Je to zejména pro jejich středověkou atmosféru a řadu doprovodných akcí, které je charakterizují. Zdejší Reiterlesmarkt, jak tu vánoční trh nazývají, se koná v centru mezi Marktplatz, Grünmarkt a Kirchplatz. I tady je trh provoněn svařeným vínem a praženými mandlemi. Stánky s nejrůznějšími vánočními dárky a výrobky místních řemeslníků lemují i všechny klikaté uličky v okolí náměstí.

Za ochutnání určitě stojí zdejší tarte flambée nebo originální francké klobásy. Zdejší trh má už více než 500 let starou tradici, provázejí jej nejrůznější koncerty a vystoupení lidových souborů. Navštívit můžete i zdejší Vánoční muzeum, kde se seznámíte s historií Vánoc. Pokud vydržíte na trhu až do zavíracích hodin, ohlásí vám je ponocný, procházející se svým rohem uličkami.

Jako dárek si můžete odvézt pověstnou Rothenbergskou sněhovou kouli. Vyrábí se z křehkého těsta, tradičně poprášeného cukrem, ale často pokrytého i čokoládou, ořechy a jinými dobrotami. Trhy se konají 29. 11. až 23. 12 2019.

Středověké trhy v Ribeauville

Říká se, že vánoční trhy ve francouzském městečku Ribeauville jsou největší a nejkrásnější ve Francii. Přispívá k tomu jak zdejší středověká architektura, tak atmosféra trhů a jejich doprovodné akce. Vánoční trh v Alsaském Ribeauville se koná pouze dva víkendy v prosinci.

V adventním čase přivítá návštěvníky historické vinařské město pohádkovým prostředím. K magickému vzhledu přispívají zdejší renesanční hrázděné domy, zejména za soumraku. Proč je vánoční trh Ribeauvillé tak výjimečný? Jednoduše proto, že je tématicky zaměřen na středověk, který zde návštěvníci mohou prožít na vlastní kůži.

Trh oživují vystoupení žonglérů, tanečnic, pouličních divadel, šermířů a trubadúrů. Ve stáncích najdete místní produkty, jako perník, vánoční cukroví a svařené víno. Skutečnou lahůdkou a zdejší specialitou je kančí maso, které se zapíjí zdejším tradičním ječmenným pivem. Pocit, že jste se ocitli ve středověku umocňují i zdejší tři hrady a městské hradby s obrannými věžemi. Trhy se zde konají o víkendech 7. - 8.12 a 14. - 15. 12. 2019

Jedinečný trh v Bathu

Vánoční trh v britském Bathu je považován na ostrovech za skutečně jedinečnou záležitost. Nabízí 18 dní magického veselí, doprovázeného vystoupeními místních hudebních souborů. Trhy v Bathu si zakládají na tom, že jsou zde nabízeny především regionální výrobky, ať už jde o potraviny, jako jsou místní sýry, nebo výrobky místních řemeslníků.

V malebných ulicích Bathu se nabízí vánoční zboží ve více než 150 stáncích. Z mnohých se line vůně zdejších specialit, jako jsou obří hamburgery, nebo vepřová pečeně, karamelizované ořechy a aromatické svařené víno. Spousta řemeslníků vám nabídne, že si můžete pod jejich vedením vyrobit vlastní vánoční dekorace. Pokud vás zaskočí zima, můžete navštívit zdejší lázně Thermae Bath Spa, které prý mají omlazovací účinky a obdivovat vánočně vyzdobené město z kouřícího střešního bazénu. Letošní trh se koná od 28. 11. do 15. 12.

Vánoce ve Stockholmu

Opravdové stockholmské Vánoce zažijete na vánočním trhu v Gamla Stan, ve Stockholmském starém městě. Tady se koná nejslavnější a nejstarší vánoční trh ve Stockholmu. nachází se v samém srdci Starého Města na náměstí Stortorget, v blízkosti Královského paláce. V malých červených stáncích se prodávají švédské vánoční cukrovinky, uzené klobásy, sobí a losí maso, svařené víno glögg a další vánoční pochoutky. Trhy připomínají muzeum pod širým nebem, kde můžete zažít tradiční sborové zpěvy, povídání pouličních vypravěčů, výrobu tradičních zázvorových sušenek nebo vaření piva. Počátky pestrobarevných trhů v centru starého města se tradují až do roku 1523 a místní jej považují za nejstarší vánoční trh v Evropě. Koná se od 23. 11 do 23. 12. 2019.

Celý svět v Bruselu

Bruselský vánoční trh Wonders je jedinečný tím, že zde najdete stovky stánků s jídlem a dárky z celého světa. Trh každý rok zve hosty z jiných částí světa, aby se podělili o své vlastní tradice. Můžete zde tak vidět trhovce a umělce z Japonska, Kanady, Peru, Laponska nebo Indie, nabízející jak speciality kulinářského charakteru, tak tradiční řemeslné výrobky. Samozřejmě nechybí nic z toho, co Belgii proslavilo, jako čokoládové mušle, oplatky, hranolky či pivo.

Na trhu najdete i spoustu zábavy pro děti v podobě kluziště, kolotočů a ruského kola. Trhy jsou největší událostí na konci roku a přilákají na 2,5 milionu návštěvníků. Letos bude na pěší zóně postavena high-tech kupole. V tomto úžasném Dómu se budou konat 360° audiovizuální představení, filmy, koncerty a rodinné aktivity, nabité novými technologiemi. Návštěvníci se mohou těšit i na videomapping, který zkrášlí fasády kostela sv. Kateřiny a Viage a promění budovy v pohyblivá umělecká díla. Trhy probíhají od 30. 11. 2019 do 7. 1. 2020

Italsko-německé vánoce v Bolzanu

V italském Bolzanu je jednoznačně vidět německý vliv. Ale Bolzano na severu Itálie má i svoji typicky italskou atmosféru, provoněnou místním kořeněným vínem. Je to také ekologická událost, která je certifikována pro své ekologické postupy, včetně používání sezónních, regionálních a ekologických potravin a nápojů. Vzhledem k přísným předpisům prodávají stánky pouze místní výrobky, jako jsou svíčky, dřevěné ozdoby a hračky, pantofle z ovčí kůže a tradiční koláče.

K místním tradicím se váží slavnostní dekorace na bílém stromě, betlém, adventní koruna, vonné koláče a cukrovinky, vyráběné každý den podle tajných receptů. Pod vánočním stromem se nachází velký betlém v alpském stylu. Svatá rodina s krávou a oslem uvnitř skutečné stáje, připomínající horskou farmu. Na Piazza Walther je vyhrazený prostor, kde předvádějí své umění místní řemeslníci. U stánků si můžete pochutnávat na lívancích, rozmanitých štrůdlech či jablečných moštech. Trhy se konají od 29. 11. 2019 do 6. 1. 2020.


Chorvatské Vánoce v Záhřebu

Advent v Záhřebu se nese ve znamení hudby a tance. Můžete tak vidět lidi tančící v ulicích při diskotékách pod širým nebem, ve městě se konají nejrůznější koncerty od popu a punku až po klasickou vánoční muziku. Přitom se zde dodržují i místní tradice. Najdete zde živý betlém, domácí perníky a svařené víno, spolu s chorvatskými specialitami jako jsou krpice sa zeljem (těstoviny se zelím) nebo opékané klobásy. Každoročně se pořádá řada aktivit pro děti i dospělé, jako jsou ukázky řemeslníků a práce kuchařů.

Možná vás to překvapí, ale Záhřebské vánoční trhy byly vyhlášeny už třetím rokem jako nejlepší v Evropě. Město se během této slavnostní doby celé rozzáří a naplní vánoční atmosférou. Na náměstí Ban Josipa Jelačiće vás uvítá obrovský vánoční strom, zdejší fontána se promění na světelný displej a najdete zde i útulnou, vyhřívanou zimní zahradu, kde se podávají místní speciality za doprovodu živé hudby. Trhy zde probíhají od 30. 11. 2019 do 7. 1. 2020.

Další zajímavé články
Reklama