Styl & Kultura

Chcete letos prožít Velikonoce úplně jinak? V této evropské zemi se vám to povede

Na svátečním stole nesmí chybět o řeckých Velikonocích mazanec a červená vejce / Shutterstock
Chtěli byste letos prožít Velikonoce trochu jinak? Zkuste vyrazit do Řecka, respektive na ostrovy Korfu nebo Kypr. Pravoslavné Velikonoce patří mezi skvělé zážitky. Ale pozor. Termín katolických a pravoslavných Velikonoc se liší. Tentokrát budete slavit podle juliánského kalendáře, pravoslavná Velikonoční neděle má proti té katolické týdenní posun, proběhne 28. dubna 2019. To ale není zdaleka všechno.
Reklama
Reklama

autor  redakce

11. dubna 2019   |   20:59

Řekům, respektive řeckým dětem, můžete závidět, že mívají dva týdny velikonočních prázdnin, týden před svátky a týden po nich. Takový odpočinek si u nás dopřát nemůžeme. Na druhou stranu pro vás to znamená, že když v téhle době do Řecka vyrazíte, máte jistotu, že Řekové budou v pohodě a ve víru oslav. Slavit, to oni umí. Fantastické Velikonoce můžete zažít třeba na Korfu či na řecké části Kypru. Takže vydat se koncem dubna na tyto ostrovy je rozhodně skvělou volbou. Tentokrát vás Řecko přitáhne i něčím jiným, než krásnými plážemi a koupáním – na to je přece jenom trochu brzy. I tak to ale bude stát za to. Co byste si neměli nechat ujít?

Průvod se zpěvem

Nakoukněte v průběhu velikonočního týdne do některého z řeckých pravoslavných kostelů. Atmosféra stojí za to. Na Velký pátek potom pravoslavní věřící vynášejí z kostela Kristovo tělo ozdobené květinami. Řeckou vesnicí nebo městem jde procesí. Zpívají přitom pohřební melodie a jdou se svíčkami v rukou. Je to dojímavé.

Pozor, ať vás někdo netrefí

A pak už následuje Bílá sobota. Budete-li vyspávat zážitky z Velkého pátku a vyrazíte ven až po 11 hodině, měli byste být opatrní. Proč? Protože na Korfu tou dobou lidé vyhazují z oken nádoby z keramiky naplněné vodou. Nejedná se ovšem o útok na vaši osobu, ale o oslavu Ježíšova vzkříšení. Vlastně tím dávají najevo svůj protest proti Jidášově zradě a očišťují se od hříchů, které symbolizují právě nádoby naplněné vodou. Pak jdou po městech dechovky a střídají jednu veselou písničku za druhou. Všechno má svůj velkolepý konec večer v podobě mše.

Jak si zajistit štěstí po celý rok?

Ano, půlnoční mše, která probíhá v kostele ze soboty na neděli má nádhernou atmosféru. Farář připomene, že Kristus vstal z mrtvých a od této chvíle už následují jenom samé radovánky. Věřící radostí buší do kostelních lavic a vytahují červené kraslice, symbolizující Kristovu krev.

Barevné kraslice znají i na řeckých ostrovech

V Řecku je barví tradičně kořenem rostliny rizari. Kraslicemi si účastníci mše vzájemně přiťukávají a přejí si všechno nejlepší. Ovšem pozor. Pokud se téhle akce zúčastníte, buďte opatrní. Kraslice se nesmí rozbít, protože pouze tak si zajistíte po celý rok štěstí.

Vyzkoušejte si octovou polévku i jehněčí

Rozhodně si nenechte ujít velikonoční speciality. Co si pod tím představit? Vaše mlsné jazýčky ocení třeba trojúhelníkové či čtvercové sýrové koláče zvané flaounes. Dobré jsou i kolouria, máslové kuličky ochucené kořením nebo bochníky s kousky sýra, které se obalují v sezamových semínkách. Pro Velký pátek je typickým jídlem čočková polévka s octem Faki Xidati. Prý proto, že když Kristus požádal během své cesty o vodu, dostal místo ní ocet. Neděle je celá ve znamení jehněčího.

Můžete si je dopřát pečené na rožni, které chutná skvěle a novinkou pro váš žaludek jistě bude polévka z jehněčích vnitřností. Kdo by rád něco sladkého, pochutná si na mazanci, ve kterém se skrývají zapečená vejce. To všechno můžete zapít pálenkami ouzo nebo tsipouro, či retsinou, tedy vínem s borovou pryskyřicí, a hlavně se radovat s hudbou, klidně až do rána. V tom jsou Řekové opravdoví mistři, ať už žijí na Korfu, na Kypru či třeba v pevninské části. Tak se od nich nechte nakazit dobrou náladou.

Další zajímavé články
Reklama