Pobyt

Tip na výlet před hlavní sezónou: Vydejte se do slunných Atén

Dominantu Akropole tvoří Parthenón, chrám vybudovaný na počet bohyně Atény / Shutterstock
Předsezónní termíny jsou výhodné. Na turisticky atraktivních místech potkáte mnohem méně lidí než jindy. Platí to 100% i o řeckých Aténách. Stojí za to navštívit je v květnu, červnu nebo naopak v srpnu, září či říjnu. Slunce ještě tolik nepálí. Ono totiž procházet se po Akropoli, když je 35 °C ve stínu není zrovna žádné velké terno...
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

16. října 2017   |   09:20

Začněte posvátným pahorkem. Pokud jedete k moři, má sezónní termín samozřejmě svoje opodstatnění. Jestliže ale chcete spíše courat po městě, je vhodnější volit dobu před či po hlavním turistickém návalu. Zorganizujte si proto prohlídku Atén třeba jako předsezónní Euro víkend – je to na vás. Jeden den si celý určitě vyhraďte na Akropoli. Její dominantu samozřejmě tvoří Parthenón, tedy chrám vybudovaný na počet bohyně Atény. Můžete zde vidět také její sochu. Skvostem je i mramorový chrám Erechtheus a Areus Pagus.

Po stopách antického života

Z posvátného pahorku se vydejte na Agoru, čili tržiště. Veškerý společenský a kulturní život se ve starověku odehrával právě tady. A když už jste v té antice, vydejte se i na římské fórum Kerameikos, prohlédněte si chrám boha Dia a Dionýsovo divadlo.  Ponořte se zkrátka na celý den do antiky. Další den se pak můžete podívat do Národního archeologického muzea, jež shromažďuje nejdůležitější nálezy z celého Řecka. V kostce všechny nálezy z posvátného pahorku nabídne Muzeum Akropole hned vedle ní. Návštěva muzeí je ale spíše pro opravdové fandy a stihnete ji, pokud se v Aténách zdržíte déle.

Kousek Osmanské říše

Na antické památky Atén jste si vyhradili den či dva. Můžete ale poznat i další období, která také neodmyslitelně patří k řeckým dějinám. Za pozornost stojí středověké kostelíky Svatých apoštolů na Agoře. Do Turecka je to odsud kousek, takže samozřejmě vliv osmanské kultury sahá až sem. Můžete ji poznat třeba prostřednictvím mešity na náměstíčku Monastiraki či tureckých lázní v Plaze.

Metrem až do mořských vln

Samozřejmě jste u moře a je třeba si jeho přítomnost vychutnat, i když se do něj třeba před sezónou ještě neponoříte. Aténským metrem se dostanete až do přístavu Pireus. No řekněte, v které světové metropoli si sjedete k moři městskou dopravou? Že vás žádná nenapadá? No vidíte! Můžete si užít i celou atmosféru přístavu.

Nesmíte si nechat ujít výhled na město. Jeden z nejlepších pohledů je na vrcholu Lykavittos
Vychutnejte si souvlaki i pohled na Akropoli

Řekové si umí život náležitě užívat a obyvatelé Atén jsou zářným příkladem. Posezení v tavernách, kavárničkách, hudba... Nechte se nakazit. Na skvělé místní taverny narazíte například ve čtvrti Monastiraki. Krásně odsud přehlédnete Akropoli. Určitě nezapomeňte ochutnat souvlaki, grilovanou směs, která se skládá z hovězího, jehněčího, kuřecího a vepřového masa. Vkládá se do pita chleba a dochucuje tzatziki omáčkou.

Čas tu plyne pomaleji

Výhled na město byste si také neměli nechat ujít. Už jsme se zmínili, že z Monastiraki uvidíte Akropoli, ovšem ještě lepší výhled získáte, když se lanovkou vydáte na vrchol Lykavittos ležící proti Akropoli. Dalším místem s pěkným výhledem je čtvrť Plaka, kde narazíte na velké množství kaváren i obchůdků. Tady můžete pocourat, posadit se na kafe, na hlt pálenky a hlavně: Nikam nespěchat. V Řecku totiž zjistíte, že čas plyne nějak jinak, pomaleji a příjemněji.

Na nákup značkových hadříků i suvenýrů

Nákupy. Tuhle kapitolu nelze opominout, hlavně když převážnou část výpravy tvoří ženy. Skvělou ukázkou jsou místní bazary a tržnice. Na tu nejproslulejší narazíte v ulici Athinas. Kromě toho se dobře nakupuje i na ulicích Ermou, Aiolou a Metropoleos. Ženy, které touží po nějakém exkluzivním kousku módního zboží, potěší nákupní zóna Kolonaki se spoustou butiků. Máte-li políčeno na pěkné suvenýry, najdete je v Monastiraki a ve čtvrti Plaka.

Navštivte některé ze 148 divadel

Náměstí Syntagma je jádrem města. Když se něco děje, odehrává se to právě zde. Možná vás už ale toulání městem omrzelo a rádi byste někam na chvíli složili hlavu. Krásný odpočinek nabídne Královská zahrada. A že byste se rádi šli někam večer pobavit? Atény jsou městem, které žije kulturou. Můžete se vydat třeba do některé ze 148 zdejších divadelních scén.

Další zajímavé články
Reklama