Styl & Kultura

Nenechte se o dovolené stresovat a ochutnejte kouzlo pomalého cestování

Pobyt v klidu přírody a domácím prostředí zažijete například na toskánských venkovských usedlostech / Pixabay
Už se vám někdy stalo, že jste se vrátili z dovolené více unaveni, než když jste odjížděli? Trendem dnešního cestování je vidět toho co nejvíc a v co nejkratším čase. Jako by nestačilo, že sám život je dnes dost stresující, v práci máme často zběsilé tempo, a když jsme na dovolené, spěcháme od jedné turistické atrakce k druhé. Nicméně existuje sorta lidí a stále jich přibývá, kteří berou poznávaní cizích zemí jinak a vyznávají tzv. pomalé cestování.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

16. března 2019   |   12:19

Představte si, že budete žít třeba týden v malé italské chalupě, kdesi v malém městečku, každé ráno si budete kupovat na místním farmářském trhu čerstvou zeleninu a ovoce, popíjet si kávu na zahrádce místní hospůdky a vydávat se na výlety po okolních vesnicích, zámcích, přírodních zajímavostech a dalších významných místech. Zní to zajímavě? Právě v tom tkví kouzlo pomalého cestování, kdy hodíte za hlavu rychlé turistické přesuny z místa na místo ve stylu, co den, to jiné město a poznáváte své okolí v pomalém, uvolněném tempu.

Jak to vše vzniklo

Tenhle způsob cestování má určitě něco do sebe a odpočinete si při něm daleko lépe než při běžném turistickém programu. Poznáte lépe místní kulturu, zvyky i pamětihodnosti, nebudete se stresovat, že máte být za hodinu úplně někde jinde a mnohdy to bude výhodnější i pro váš rozpočet. Pomalé cestování je alternativou k hnutí pomalého jídla, které vzniklo v Itálii v 80. letech jako protest proti otevření provozovny McDonald's v Římě.

Začalo to jako protestní hnutí

Hnutí pomalého jídla mělo za cíl chránit regionální kuchyni, místní zemědělství, společné jídlo s rodinou či přáteli a tradiční metody přípravy potravin. Tato kulturní iniciativa se od té doby rozšířila do celého světa jako Hnutí za zpomalení času, které klade důraz na pomalé jídlo, rodinnou pohodu a v případě cestování větší sepětí s místními obyvateli a kulturou. V poslední době se do hnutí zapojila i sekce Pomalé město, kladoucí si za cíl snížení hluku a dopravy, zvětšení prostorů pro zeleň, rozšiřování pěších zón a pěstování ducha pohostinnosti a pospolitosti.

Místo letadla raději vlak

Ale zpět k pomalému cestování. Nejde ani tak o způsob dopravy, která může být klidně stejně rychlá, ale o změny způsobu myšlení. Spíše než stihnout v každém městě co nejvíce památek, se snaží pomalí cestovatelé místo důkladněji prozkoumat a načerpat co nejvíce prožitků. Pro ty, kdo tuto filozofii vyznávají, je daleko důležitější dobře poznat jednu malou oblast, než proměnit svoji dovolenou v závod s časem.

Pomalé cestování může znamenat třeba pronájem chaty nebo apartmánu na týden a poznávání bezprostředního okolí pěšky, autem nebo ještě lépe na kole. Znamená to putovat z jedné vesnice do druhé, cestovat po vedlejších silnicích místo po dálnicích. Spočívá i v překonávání delších vzdáleností vlakem místo letadlem a sledování scenérií ubíhajících kolem.

Výhody pomalého cestování

Pomalé cestování vám umožní silnější spojení s místem, v kterém se usadíte, a zbavíte se zbytečného spěchu. Určitě nebudete prožívat stres z toho, že jste nestihli všechny pamětihodnosti a zajímavosti v daném regionu. Místo toho zůstanete na jednom místě dostatečně dlouho, abyste poznali své sousedy, užívali si pohodu a klid, zkrátka změnili tempo svého života. Pomalé cestování je také mnohem přívětivější pro životní prostředí. Zatímco letadla jsou považována za hlavní znečišťovatele životního prostředí, vlaky jsou mnohem ekologičtější alternativou, stejně jako při kratších vzdálenostech cestování na kole. Dokonce i cestování autem je pro životní prostředí menší zátěží než letecká doprava.

Na dovolené ušetříte

Pomalé cestování mnohdy neklade takové nároky na váš rozpočet. Pobyt na jednom místě po dobu jednoho týdne nebo delší, sníží vaše náklady na dopravu, a prázdninové pronájmy například na venkovských usedlostech v rámci agroturistiky, jsou levnější než hotely, protože vám umožňují uvařit si vlastní jídlo místo stravování v drahých restauracích. Součástí odměny za pomalé cestování vám bude třeba překonávání jazykových bariér, navázání přátelství s novými lidmi a poznávání běžného života v dané zemi.

Pár rad na závěr

Evropa je zvláště vhodná pro tento typ cestování. Je zde bohatá nabídka rekreačních pronájmů, dobrý systém veřejné dopravy, nevelké vzdálenosti a snadná dostupnost historických památek. Pokud se pro takové cestování rozhodnete, nezapomeňte si rezervovat ubytování v předstihu a pamatujte, že se pronájmy zpravidla poskytují do soboty do soboty.

Využít můžete i výměnných pobytů, například prostřednictvím portálu HomeExchange. Dávejte přednost domácímu jídlu, zkoušejte místní suroviny a regionální kuchyni. Nechce se vám vařit jen pro sebe? Vyptejte se místních na bistro, kam chodí na snídaně či obědy a kam si chodí posedět večer. Najíte se tam mnohdy lépe a samozřejmě levněji než v turisty vyhledávané restauraci.

Další zajímavé články
Reklama