Styl & Kultura

Salon vín ve Valticích nabízí milovníkům vína ta nejlepší vína z celé České republiky

Při degustaci můžete ochutnat ta nejlepší vína z celé České republiky / Pixabay
Milujete víno? A věděli jste, že v České republice existuje Salon vín České republiky? Konkrétně jej najdete na jižní Moravě, a to ve Valticích. Salon vín se nachází v místním zámku a říká se, že každý milovník vína by ho měl aspoň jednou za život navštívit. Tak na nic nečekejte a vzhůru do Valtic.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

22. února 2019   |   10:22

Salon vín České republiky uchovává 100 nejlepších vín z celé naší země, a to vždy aktuálně pro danou sezonu. Najdete zde pochopitelně stálou degustační expozici (vždyť jste přece na jižní Moravě), která navazuje na nejvyšší národní soutěž vín. Odborná porota každý rok vybere 100 nejlepších vín oceněných zlatou medailí Salonu vín ČR pro daný rok.

Přihlášená vína nejprve projdou oblastními soutěžemi a teprve pak jdou do finále. Vinařské oblasti jsou rozděleny následovně: Morava – znojemská, mikulovská, velkopavlovická, slovácká a Čechy – jedna společná oblast. Pro rok 2019 je absolutním vítězem víno Rulandské bílé ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Ochutnat můžete jakékoliv víno

Jakmile porota nejlepší vína vybere, jsou pak k dispozici veřejnosti v Salonu vín ve Valtickém zámku v již zmíněné degustační expozici. Zároveň je do Síně slávy uvedeno vítězné vinařství s tiulem Vinařství roku. Návštěvník tady může ochutnat jakékoliv víno a případně si ho i zakoupit. Vedle 100 vín se zlatou medailí je kolekce doplněna i o vybraná vína se stříbrnou medailí, tedy ta, která se umístila v soutěži na 101. - 200. místě.

K ochutnávce se nabízí 100 nejlepších vín

Rovněž tato vína můžete ochutnat a třeba také koupit. Jak vidíte, výběr je vskutku obrovský. Degustace má několik návštěvnických programů. Volná degustace trvá 120 minut a cena je 499 Kč. Degustace s „By The Glass“ má kredity od 100 Kč a Řízené degustace jsou v ceně 160 Kč a 290 Kč (dle vašeho výběru).

Naučná expozice o víně

Součástí sklepních prostor Salonu vín je rovněž naučná expozice o našem vinařství s možností zakoupení odborné literatury, degustačních skleniček či sommelierských potřeb. Salon vín České republiky má otevřeno celoročně, kromě ledna, kdy probíhá příprava nového ročníku degustační expozice. Až tedy budete plánovat nějakou tu cestu, zkuste Valtice a Salon vín České republiky.

Nezapomeňte na prohlídku zámku

Pochopitelně, že si můžete prohlédnout celý zámek, stejně jako tomu bývá u jiných zámeckých a hradních objektů. Zámek Valtice byl původně založen jako gotický hrad už ve 12. století. Od roku 1530 vlastnil zámek knížecí rod Lichtensteinů. Ano, přesně ten rod, který je na knížecím stolci Lichtenštejnska dodnes. Vstupné na prohlídku činí 190 Kč dospělí, 130 Kč děti, 500 Kč rodinné. Nechybí zámecký obchod se suvenýry a samozřejmě vinotéka. Ostatně, celý lednicko-valtický areál stojí za bližší prozkoumání. 

Láká i valtické podzemí

Pod Valticemi se rozkládá rozsáhlý sklepní labyrint, pocházející už z 13. století, v kterém se seznámíte s historií zdejšího vinařství a můžete i ochutnat pár vzorků vynikajících vín. Délka navzájem propojených sklepů je 900 metrů a v roce 2019 si je můžete prohlédnout bez průvodce zdarma. Pokud máte zájem o prohlídku s průvodcem s ochutnávkou vín, zaplatíte degustační vstupné 100 Kč a můžete ochutnat celkem 5 vzorků vín. Od února je otevřeno celý den o víkendech a v letní sezóně po celý týden. 

Další zajímavé články
Reklama