Dovolená

3 tipy na dovolenou u našich jižních sousedů: Ráj vína a cyklistiky, milovníků chladné horské vody a císařských tradicionalistů

Údolí Wachau představuje nádhernou krajinu plnou meruňkových sadů a vinic / Pixabay
Velká část Čechů míří v létě k moři a opomíjí další destinace, což je obrovská škoda. Náš jižní soused – Rakousko, sice moře nemá, ale i tak může zájemcům nabídnout spoustu přírodních a kulturních krás.
Reklama
Reklama

autor  redakce

03. července 2018   |   07:50

Pokud jste ještě nerozhodli, můžete vyrazit právě do Rakouska. Představíme vám pár lokalit, kde se nudit určitě nebudete. Například jestliže máte rádi dobré víno, jste milovníky jízdy na kole, pak ideální dovolenou nabízí údolí Wachau.  

Údolí Wachau aneb léto v rytmu valčíku

Můžete obdivovat břehy Dunaje porostlé vinicemi a klid u řeky. Tedy pokud zde zrovna nenatrefíte na některou z vinařských slavností. Cyklostezka podél Dunaje nabízí příjemné sportovní vyžití. Pojedete nádhernou krajinou plnou meruňkových sadů a vinic. Ubytování hledejte raději v místních "Zimmer frei", než v hotelích. Vyjde vás to mnohem levněji a budete si moci vychutnat domáckou atmosféru a pohostinnost.

K snídani dostanete třeba domácí meruňkový džem, večer posedíte na dřevěných lavicích při sklence dobrého domácího Veltlínského. Nenechte si ujít plavbu lodí z Kremsu do Melku. Je to příjemně romantické. Nejspíš právě kvůli té nádheře zde složil Johann Strauss svůj slavný valčík. 

Řeka Salza jako matka českých vodáků

Jak už jsme se zmínili, v Rakousku jsou skvělé podmínky pro cyklistiku. Nejde jenom o překrásné a dobře udělané cyklostezky. Velmi důležité je i to, že tu najdete všude stojany na kola a kole se tu nekradou!

V Bad Ischlu nezapomeňte ochutnat zvěřinu, umí jí tu uvařit nejlíp na světě!

Zároveň v Gasthausu, hotelu i "Zimmer frei" počítají s tím, že přijedete na kolech a můžete si je uklidit a nemusíte se o ně bát. Cykloturistika je zde v kurzu a nejenom ona.

Podobně populární je i vodáctví. Nádherná je horská říčka Salza v rakouském Štýrsku. Objevili ji už i čeští vodáci, o čemž svědčí i kemp ve vesnici Wildalpen, kde najdete české nápisy. Můžete si zde i půjčit vodácké vybavení. Ovšem pozor, cvaknout se tu není nic příjemného – řeka je tu poměrně studená. 

Na jeleny po stopách Františka Josefa I. 

Máte rádi historii, obdivujete krásné stavby a cítíte ducha dob dávno minulých? Potom byste se měli vydat do Bad Ischlu, proslulých lázní, kam jezdíval císař František Josef I. a jeho žena, anorektička Sissi. Navštivte jejich císařskou vilu, kde jako byste se ocitli ve 2. polovině 19. století. Vyplatí se vypravit se do nádherných okolních lesů. Sissi v nich měla ve zvyku jezdit na koni až do úplného uštvání, její císařský manžel tu zase střílel jeleny.

A když už jsme u těch jelenů, zkuste zde ochutnat zvěřinu – nikde vám ji neudělají lépe než právě tady. Opět se vyplatí vzít "Zimmer frei" – ceny se většinou pohybují kolem 25 euro (za noc) a je to neopakovatelné. Takovou pohodu ve sterilním hotelu nezažijete. Navíc v místním infocentru se prostě zeptáte, kde mají volné pokoje a obvykle vám dají skvělý tip. Nemusíte si nic rezervovat předem – tedy pokud se tam zrovna nekoná nějaký festival. 

Další zajímavé články
Reklama