Ven z města

Vinobraní u našich jižních sousedů. Co si můžete dopřát a kolik vás to bude stát?

Oblast Wachau v dunajském údolí Kremstal je proslulá vinicemi a svými památkami / Depositphotos
Vinobraní právě vrcholí. Pokud máte hezké zkušenosti z jižní Moravy a říkáte si, že byste letos rádi poznali vinařské slavnosti i z trochu jiné stránky, zkuste vyrazit k našim jižním sousedům do Rakouska. Co si můžete dopřát a kolik vás to bude stát?
Reklama
Reklama

autor  redakce

20. září 2018   |   14:47

Odpověď, kam vyrazit za vínem je jednoduchá: Dolní Rakousko, které se nachází hned za českými hranicemi, má osm vinařských oblastí: Wachau, Kremstal, Kamptal, Treisenmtal-Donau, Wagram, Weinviertel, Thermerregion Wienerwald, Carnuntum. Podíváme se do dvou z nich, a sice Wachau a Kremstal.

Můžete si za cíl zvolit některé z městeček a vesnic poděl Dunaje – Krems, Dürnstein, Weissenkirchen, Joching, Spitz... podle libosti. Jsou v nádherném údolí rozprostírajícím se kolem řeky, navíc od nás dopravně dobře dosažitelné. Můžete zvolit dva způsoby, jak si vinobraní v Rakousku vychutnat.

Se zájezdem se s přehledem vejdete do 5000 Kč

První možnost, jak si vinobraní užít, je zvolit si zájezd s cestovkou. Zpravidla se jedná o cca dvě noci se snídaní (spíte v penzionu přímo u vinaře, dostanete i snídani). V ceně bývá nápoj na přivítanou - víno, jak jinak, pomoc při vinobraní (můžete si všechno vyzkoušet na vlastní kůži), ochutnávka vína, dále třeba zapůjčení kola na jeden den. Proč právě půjčení kola?

S cestovkou pohodlně a se službami

Údolí řeky Dunaj je jako stvořené pro jízdu na kole, vedou tudy nádherné cyklostezky a není nad to šlápnout do pedálů a trochu trénovat fyzičku. Kromě toho se obvykle zahrnuje do ceny i plavba lodí z Kremsu do Spitzu (doporučujeme ale absolvovat celou cestu až do Melku). Parníkem proplujete nádherné údolí Wachau. Můžete z vody pozorovat památky v okolí, včetně nádherného Dürnsteinu. Takový zájezdový balíček vás bude stát od 135 do cca 190 euro (cca 3500 – 4900 Kč) na osobu v závislosti na tom, jak komfortní ubytování si vyberete a co všechno program obsahuje.

Jedna noc vás vyjde na cca 720 Kč

Druhým způsobem je vyrazit na vlastní pěst buď autem, nebo zdatnější cyklisté mohou i na kole. I když není problém v Rakousku hledat noclehy v Zimmer frei prostřednictvím turistických informačních kanceláří až na místě (já sama s tím mám zkušenosti a nebyly potíže, vždy bylo něco volného), v termínu vinobraní to nedoporučuji, protože bývají pokoje už dopředu obsazené a mohlo by se vám stát, že nic nenajdete.

Více nocí na vinici vás vyjde levněji

Proto hledejte a online rezervujte už před cestou. Vyplatí se zůstat déle než na dvě noci. Obvykle bývá nejdražší, když zůstanete jenom na jednu noc, za každou další už platíte méně, například 30 euro za první noc, za druhou už 29 euro atd. Až třeba za pátou 25 euro a pak už se cena nemění. Ceny bývají většinou v rozmezí cca 28 – 36 euro za noc. Hotely jsou o něco dražší.

Jak si vymyslet program bez cestovky

Podívejte se na dopředu na webové stránky na místní Heurigenkalender – tedy kalendář, který vám nabídne, které dny a v kolik hodin mají otevřeno vinné sklípky v místě vašeho pobytu. Vyberte si už dopředu podle prezentace, referencí, který vás nejvíce zaujme. Tady můžete ochutnat zdejší vína a drobné občerstvení k němu, jako klobásky, sýry, pomazánky.

Lahev vína stojí cca od 4,50 do cca 16 euro, záleží na tom, co si vyberete. Oběd či večeře se dá v místě pořídit i za 10-15 euro. Rozhodně si nenechte ujít Cestu lodí z Kremsu do Melku, včetně zpáteční jízdenky vás vyjde na 29,50 euro. Můžete se podívat i do kláštera samotného.

Porovnání zájezdu a putování po vlastní ose

Když nebudete příliš nároční, i s jídlem se s výletem na dva noclehy vejdete do 200 euro (60 euro noclehy se snídaní, 60 euro jídlo, 30 euro plavba z Kremsu do Melku, 50 euro na další výdaje - víno atd.). Cenově to tedy vyjde přibližně stejně jako u zájezdu, položkou navíc je ovšem doprava.

Z Prahy do Kremsu je to cca 255 km, při spotřebě cca 17,8 litru vás benzín do auta vyjde na cca 25 euro, vezmete-li v úvahu i zpáteční cestu, potom 50 euro, čili asi 1300 Kč. Tedy výprava na vlastní pěst bude zhruba o tuto částku dražší, na druhou stranu ale máte naprostou volnost pohybu a nikdo vám nic nebude organizovat. 

Další zajímavé články
Reklama