Styl & Kultura

Na co si dát pozor v Abú Zabí, abyste nenarazili, nebo neskončili dokonce ve vězení

Drahokam pouště, tak se přezdívá rychle rostoucímu městu Abú Zabí / Pexels
Většina našich turistů ale i těch zahraničních, míří ve Spojených arabských emirátech do Dubaje, asi nejznámějšího z emirátů. V poslední době si však emirát Abú Zabí získává stále větší pozornost návštěvníků. Tento drahokam pouště, jak se mu někdy přezdívá, má také co nabídnout, ale je poněkud konzervativnější než Dubaj a proto je dobré si připomenout pár věcí, které jsou pro tuto zemi specifické a kvůli kterým byste mohli narazit.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

28. ledna 2019   |   15:08

Samozřejmě, pokud plánujete výlet do kteréhokoliv ze sedmi Spojených arabských emirátů, mohou někteří z vás zažít tak trochu kulturní šok. Není to Evropa a mnohé věci zde fungují úplně jinak, než jsme zvyklí. A navíc, tresty za nejrůznější přestupky, nebo přečiny proti zavedeným pořádkům jsou mnohem přísnější než u nás. Čeho se tedy v Abú Zabí, známém také jako Abú Dhabi, vyvarovat?

Pozor na hotel blízko mešity

To je první věc, kterou byste si měli pořádně promyslet už před výběrem hotelu v Abú Zabí. V tomto arabském emirátu vyzývají muezíni k modlitbám pětkrát denně, a to už od ranního kuropění. Jejich zpěvy zesilují tlampače a reproduktory na mešitách po celém městě. Takže pokud nechcete vstávat každé ráno před svítáním, je lepším řešením vybrat si hotel co nejvzdálenější od některé z mešit.

Alkohol jen v hotelu

Abú Zabí si, co se týká úrovně hotelů, nákupních možností a pláží nijak nezadá s Dubají. Ve srovnání se zbytkem muslimského světa jsou Spojené arabské emiráty, co se týká chování cizinců, poměrně tolerantní, a to se týká i konzumace alkoholu.

Opít se na veřejnosti může znamenat velké problémy

Dostanete jej především v mezinárodních hotelích a v některých restauracích. Běžně se s ním ale nesetkáte a na ulicích se nestřetnete ani s opilým člověkem. Popíjení alkoholu na veřejnosti je více méně tabu, a tak si ho dopřejte skutečně jen na místech, kde je to povoleno.

Občané emirátů mají přednost

V Abú Zabí žijí téměř tři miliony lidí, kteří jsou soustředěni především ve stejnojmenném hlavním městě. To sebou přináší problémy v dopravě, časté zácpy a tlačenice. Z oněch tří milionů je však občany emirátu sotva půl milionu, a to je zde doslova šlechta. Mají přednost všude, předběhnou vás ve frontě, zaberou si klidně váš stůl v restauraci a podobně. Místní obyvatelé si své preference užívají a nesnažte se s nimi o svá práva nějak dohadovat. Nemá to smysl a může to pro vás znamenat velké problémy.

Drogám se zásadně vyhýbejte

Dealeři drog jsou všude ve světě a může se stát, že na ně narazíte v tomto emirátu. Pokud vám někdo omamné látky nabídne, může to být indický taxikář nebo filipínský portýr v hotelu, zásadně to odmítněte. Zdejší zákony berou distribuci a užívání nelegálních drog velmi vážně a nelegální jsou zde dokonce i některé léky na předpis, které běžně užíváte. Pokud nechcete strávit pěknou řádku let v místním vězení, vyhněte se i chuti na jeden jediný joint marihuany.

Vztahy s opačným pohlavím

Společnost ve Spojených arabských emirátech je poněkud segregovaná podle pohlaví. Podle zdejší nábožensky založené společnosti nejde o žádný útlak, ale je to otázka úcty. Takže pokud jste žena a posadíte se v autobuse vedle muže, nijak se nedivte, že si přesedne jinam. Není to nic osobního, je to jen součást jejich společenských zvyků. V emirátech se také příliš netolerují veřejné projevy lásky.

Polibky a objímání jsou tabu

Sice za vzájemné objetí nebo polibek neskončíte ve vězení, ale vysloužíte si opovržlivé pohledy kolemjdoucích a může se vám stát, že vám poklepou na rameno a upozorní vás, abyste od sebe odstoupili. Homosexualita není v emirátu tolerována a páry stejného pohlaví by se měly zdržet všech intimností na veřejnosti.

Nejezděte do Abu Zabí během ramadánu

Obvykle se koná v polovině léta a ramadán je devátým měsícem islámského kalendáře. Data se liší rok od roku, ale jedna věc je jasná. Prostě, pokud nejste muslim, nejezděte do Abú Zabí během ramadánu. Tento posvátný měsíc je věnován rozjímání, půstu a modlitbám. Muslimové se postí od úsvitu do soumraku, často se omezuje veřejný život, zavírá se řada podniků. Zkrátka měsíc ramadánu je na dovolenou špatnou volbou.

Nesnažte se převychovávat

Zcela vážně, snažte se chovat v Abú Zabí nenápadně. Nejenže byste se měli vyvarovat nadávání, nevhodných gest či zapřádat agresivní rozhovory, ale zejména se vyvarujte jakýchkoli rozhovorů o náboženství. Úplně největším tabu je snažit se při styku s místními začít vychvalovat přednosti svého náboženství. Pokud máte toto v úmyslu, tak raději zůstaňte u třeba Máchova jezera.

Dodržujte místní zvyky v oblékání

To, co vám projde třeba v Dubaji, nemusí projít v Abú Zabí. Nechte doma krátké šortky, trika bez ramínek či minisukně. Samozřejmě se od vás neočekává, že budete nosit zdejší tradiční oděvy, ale můžete se dostat do potíží, pokud bude vaše oblečení odhalovat příliš volné kůže. Na pláži budou vaše plavky i bikini v pohodě, ale ve městě, v hotelech, restauracích a obchodních centrech by působilo oblečení, na jaké jste zvyklí například ve středomořských destinacích, jako pěst na oko a může na vás přistát i nějaký ten plivanec.

Další zajímavé články
Reklama