Styl & Kultura

Karnevalové šílenství, na které se sjíždějí turisté z celé Evropy. Nenechte si ujít benátský festival

Karnevalové šílenství, na které se sjíždějí návštěvníci z celého světa, vypukne v Benátkách letos 16. února / Shutterstock
Každou chvíli se kolem vás mihne někdo v pestrobarevném oblečení. „Kdo je to?“ ptáte se Obličej mu totiž zakrývá stříbrná nebo zlatá maska. V době benátského karnevalu odedávna padají všechny společenské rozdíly. Vedle sebe stojí šlechtic i jeho služka a oba jsou si rovni. Jestli chcete tuhle veselou, nevázanou zábavu také vychutnat, vydejte se letos do Benátek od 16. února do 5. března 2019.
Reklama
Reklama

autor  redakce

12. ledna 2019   |   11:13

Za prvním benátským karnevalem se musíme ponořit hluboko do minulosti. Poprvé se o něm prameny zmiňují v roce 1268, ale je velice pravděpodobné, že jeho kořeny jsou ještě minimálně o sto let delší. Kdy se konal úplně poprvé, to už se asi nedozvíme. Velice rychle si ale získal popularitu, která nakonec nabyla takových rozměrů, že na něj už v 18. století přijížděli lidé z celého světa.

Veselé zábavě ale pak učinilo přítrž nařízení z Vatikánu, které o karnevalu mluvilo jako o pokleslé a nemravné zábavě. O úplný konec se pak v roce 1797 postaral Napoleon I. Bonaparte, když město dobyl. Bál se, že by se karneval mohl stát příčinou rebélií. Benátčané tak měli tak na dlouho smůlu. Teprve v roce 1979 se k veselí v ulicích znovu vrátili a dnes jde nejhezčí atrakci města na laguně.

Tip pro vás: Vstaňte brzy

Ročně se na karneval alespoň na jeden den přijedou podívat až 3 miliony lidí. Máme pro vás proto tip, jak si zábavu užít. Vychutnejte si klidné ráno. Vydejte do benátských ulic třeba už kolem sedmé, osmé hodiny. Narazíte na první masky, které se připravují na svoji celodenní pouť. Můžete si je prohlédnout, v klidu se s nimi vyfotit. Atmosféra rána v Benátkách je romantická.

S přibývajícími hodinami se ulice zaplňují maskami i davy turistů

Kolem desáté se už ulice začnou plnit lidmi. S přibývajícími hodinami už je mnohem těžší zachytit masku v davu, ztrácíte klid na prohlídku, nemáte zpravidla prostor na fotografii. Proto si ráno rozhodně nenechte ujít. A pořiďte si celodenní jízdenku na lodní vaporetto, vodní autobus, ať toho vidíte co nejvíce.

Abyste byli v obraze, kdo je kdo, přinášíme i malý slovník masek:

Colombina: Tradiční maska postavy commedie dell´Arte. Zakrývá jen horní polovinu obličeje, je zdobená zlatem či stříbrem a nosí ji ženy.

Bautta: Pozlacená maska, které chybí ústa. Nosil se k ní trojcípý klobouk a černý plášť. Většinou si ji nasazovali muži a měla zachovat jejich anonymitu, a to i při politických rozhodnutích.

Morový doktor: Maska s dlouhým zobákem měla původně úplně jiný účel. Nebyla používána na karneval, ale pro lékaře, který se tak chránil před morovou nákazou. Doplněná černým pláštěm a bílými rukavicemi vypadá opravdu strašidelně.

Moretta: Černé sametové masce chybí ústní otvor, takže její představitelka – šlo vždy o ženu obvykle z vyšších vrstev – nemůže mluvit.

Volto či larva: Jednoduchý obličej neboli duch zakryje celou tvář a tím zajistí nositeli naprostou anonymitu. Používali ji prý i vrahové, či lidé, kteří potřebovali skrýt identitu.

Pantalone: Maska smutného starce s velkým zobákem a šikmýma očima překryje pouze polovinu obličeje. Rovněž klasika italského divadla.

Arlecchino: Harlekýn, ušlechtilý otrok či divoch má černou masku s opičím plochým nosem.

Jolly: Veselá maska doplněná čepicí s rolničkami nebo límcem.

Zanni: Maska vyrobená z kůže, ztělesnění hlupáka.

Z čeho se masky kdysi vyráběly? Z porcelánu, látek, kůže i skla. Jejich tvůrci patřili mezi uznávané umělce. Dnes jsou ale i kašírované z papíru. Máte-li chuť, nějakou si kupte a nasaďte si. Staňte se součástí reje. A co vás čeká?

Veselí ukončí vzlet lva

Dopředu není nikdy známý přesný program karnevalu. Začíná ale vždycky 10 dní před popeleční středou. Úvodní událostí je vodní průvod, večerní show na vodním kanálu plná světel a barev. Toto zahájení proběhne v sobotu 16. února v 18 hodin. Karneval startuje také letem anděla, kdy se akrobat vznáší na lanech nad náměstím svatého Marka. V roce 1548 totiž jeden artista vyšplhal na zvonici a z ní se o laně dostal až na tribunu dóžecího paláce. Letos připadá let anděla na 24. února.

Let orla je akcí, kdy nad náměstím létá některá hvězda italského showbusinessu – letos si zaletí 3. března. Co ještě můžete během karnevalu vidět? Představení commedie dell´arte v divadlech i rovnou v ulicích. Na závěr se volí nejkrásnější maska, pořádá se ohňostroj a ples a samozřejmě po celou dobu probíhají různé párty. A každým rokem má karneval také jiné téma. 5. března proběhne vzlet lva. Přímo z rukou 12 Marií, nejkrásnějších dívek karnevalu se do výše vznese benátská vlajka, která má ve znaku lva. Až se dotkne ochozu zvonice, bude to znamenat tečku za letošním veselím.

Další zajímavé články
Reklama