Styl & Kultura

Milujete Benátky? Navštivte města jim podobná, která nejsou plná turistů a opravdu stojí za to vidět

Typické hanzovní město Bruggy si zachovalo zejména ve svém centru středověký ráz / Depositphotos
Benátky se stále více potýkají s rostoucím přílivem turistů z celého světa. Obrovskému nárůstu návštěvníků napomohly zprávy, že Benátkám už nezbývá moc času, protože se začínají rychleji potápět, a tak je nejvyšší čas je navštívit. A tak je možná i čas, poohlédnout se po jejich alternativě.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

07. října 2018   |   12:46

Benátčané začínají být na hordy turistů, zaplňujících úzké uličky, i na příval člunů na svých kanálech silně alergičtí. Představitelé města dokonce uvažují o drastickém omezení počtu turistů, kteří by se denně mohli do Benátek dostat. Stejně tak se má omezit počet zaoceánských výletních lodí, směřujících do benátského přístavu. V městech, která jsou s Benátkami srovnávána, takové problémy neznají a opravdu stojí zato, je navštívit.

Bruggy, Benátky severu

O titul Benátky severu zápasí hned několik měst. Přezdívá se tak Amsterdamu, Petrohradu, Bruggám, Stockholmu, Kodani, či Manchesteru. Pokud máme tato města srovnávat tak z hlediska největší podobnosti s Benátkami, jednoznačně vítězí belgické Bruggy. Jejich středověké centrum, protkané širokými i uzoučkými kanály při troše fantazie Benátky skutečně připomíná.

Kanály lemují výstavné hanzovní domy

Zdejší kanály sice nebrázdí stovky gondol, ale místo nich zde proplouvají bílé čluny, naplněné turisty. Těm benátským jsou nejvíce podobné kanály Rozenhoedkaai a Groenerei. Ty vám připomenou zlatý věk města, kdy mezi 12. a 15. stoletím bylo centrem obchodu, hanzovní ligy a místem setkávání obchodníků z celé Evropy.

Udaipur, indické Benátky

Město vzniklo na úpatí horského pásma Aravalli v indickém Rádžastánu. Udaipur je srovnáván s Benátkami zejména proto, že se může pyšnit rozsáhlým komplexem jezer ve svém okolí, která jsou důležitá pro zásobování vodou a zavlažování. Zatímco v Benátkách se koná slavný karneval pouze jednou do roka, Udaipur hostí festivaly, karnevaly a různé pestrobarevné slavnosti po celý rok.

Nejznámějšími z těchto slavností jsou Ganguar (21. 3. – 8. 4. 2019), festival Mewar (6. 4. – 8. 4. 2019) a Shilpgram fair (21. – 30. 12. 2018). Jezera a přilehlé kanály stále brázdí výletní lodě a přistávají na řadě ostrovů a ostrůvků, na kterých se nacházejí luxusní hotely.

Recife, brazilské Benátky

Recife založili Portugalci v 16. století a brzy nato jej obsadili Holanďané. Recife je jedním z nejvýznamnějších měst severovýchodní Brazílie. Kromě toho, že je důležitým obchodním centrem, je také oblíbenou turistickou destinací. Může se chlubit dlouhými písčitými plážemi a půvabným historickým centrem.

Město na pobřeží Atlantiku, u ústí řek Capibaribe a Beberibe, je postaveno na dvou ostrovech, do kterých zasahují kanály. Proto je také srovnáváno s Benátkami. Dalším podobenstvím je jeho slavná promenáda na nábřeží, srovnávaná díky řadám člunů s přístavním molem gondol u náměstí sv. Marka v Benátkách. Ovšem jeden podstatný rozdíl zde je. Zatímco v Benátkách musíte v zimě počítat s teplým kabátem a šálou, v Recife si vystačíte se šortkami a tričkem.

Su-čou, Benátky východu

Velké ekonomické cetrum Číny, město Su-čou, leží 62 kilometrů severozápadně od Šanghaje. Nachází se na dolním toku řeky Jang-ce a je domovem více než čtyř milionů obyvatel. V jeho sousedství je městečko Zhouzhuang, přezdívané také Vodní město. Historické centrum je protkáno desítkami vodních kanálů, lemovaných pagodami a nádhernými zahradami.

Kanály přetíná 14 kamenných mostů a neustále je brázdí bárky místních obchodníků a lovců turistů. Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Říká se, že název Benátky východu přiřkl městu slavný benátský rodák, Marco Polo.

Birmingham – britské Benátky

Zcela jistě vás překvapí, že britský Birmingham má větší plochu vodních kanálů než Benátky. Najdete jich zde 35 kilometrů, zatímco v Benátkách pouze 26 kilometrů. Systém birminghamských kanálů je přes 200 let starý a zachovává si své kouzlo i v moderní době. Pestrobarevně malované lodě, proplouvající majestátně kanály, jsou stejně okouzlující jako benátské gondoly.

Bývalé sklady kolem kanálů se proměnily v hotely a obytné domy, stejně jako v Benátkách. Navíc o teplých večerech si můžete při posezení u kávy na několika náměstích, přiléhajících ke kanálům představovat, že sedíte na náměstí sv. Marka.

 
Vstoupit do diskuze  (1)
Další zajímavé články
Reklama