autor Pavel Přeučil
07. října 2018 | 12:46
Benátčané začínají být na hordy turistů, zaplňujících úzké uličky, i na příval člunů na svých kanálech silně alergičtí. Představitelé města dokonce uvažují o drastickém omezení počtu turistů, kteří by se denně mohli do Benátek dostat. Stejně tak se má omezit počet zaoceánských výletních lodí, směřujících do benátského přístavu. V městech, která jsou s Benátkami srovnávána, takové problémy neznají a opravdu stojí zato, je navštívit.
Bruggy, Benátky severu
O titul Benátky severu zápasí hned několik měst. Přezdívá se tak Amsterdamu, Petrohradu, Bruggám, Stockholmu, Kodani, či Manchesteru. Pokud máme tato města srovnávat tak z hlediska největší podobnosti s Benátkami, jednoznačně vítězí belgické Bruggy. Jejich středověké centrum, protkané širokými i uzoučkými kanály při troše fantazie Benátky skutečně připomíná.
Zdejší kanály sice nebrázdí stovky gondol, ale místo nich zde proplouvají bílé čluny, naplněné turisty. Těm benátským jsou nejvíce podobné kanály Rozenhoedkaai a Groenerei. Ty vám připomenou zlatý věk města, kdy mezi 12. a 15. stoletím bylo centrem obchodu, hanzovní ligy a místem setkávání obchodníků z celé Evropy.
Udaipur, indické Benátky
Město vzniklo na úpatí horského pásma Aravalli v indickém Rádžastánu. Udaipur je srovnáván s Benátkami zejména proto, že se může pyšnit rozsáhlým komplexem jezer ve svém okolí, která jsou důležitá pro zásobování vodou a zavlažování. Zatímco v Benátkách se koná slavný karneval pouze jednou do roka, Udaipur hostí festivaly, karnevaly a různé pestrobarevné slavnosti po celý rok.
Nejznámějšími z těchto slavností jsou Ganguar (21. 3. – 8. 4. 2019), festival Mewar (6. 4. – 8. 4. 2019) a Shilpgram fair (21. – 30. 12. 2018). Jezera a přilehlé kanály stále brázdí výletní lodě a přistávají na řadě ostrovů a ostrůvků, na kterých se nacházejí luxusní hotely.
Recife, brazilské Benátky
Recife založili Portugalci v 16. století a brzy nato jej obsadili Holanďané. Recife je jedním z nejvýznamnějších měst severovýchodní Brazílie. Kromě toho, že je důležitým obchodním centrem, je také oblíbenou turistickou destinací. Může se chlubit dlouhými písčitými plážemi a půvabným historickým centrem.
Město na pobřeží Atlantiku, u ústí řek Capibaribe a Beberibe, je postaveno na dvou ostrovech, do kterých zasahují kanály. Proto je také srovnáváno s Benátkami. Dalším podobenstvím je jeho slavná promenáda na nábřeží, srovnávaná díky řadám člunů s přístavním molem gondol u náměstí sv. Marka v Benátkách. Ovšem jeden podstatný rozdíl zde je. Zatímco v Benátkách musíte v zimě počítat s teplým kabátem a šálou, v Recife si vystačíte se šortkami a tričkem.
Su-čou, Benátky východu
Velké ekonomické cetrum Číny, město Su-čou, leží 62 kilometrů severozápadně od Šanghaje. Nachází se na dolním toku řeky Jang-ce a je domovem více než čtyř milionů obyvatel. V jeho sousedství je městečko Zhouzhuang, přezdívané také Vodní město. Historické centrum je protkáno desítkami vodních kanálů, lemovaných pagodami a nádhernými zahradami.
Kanály přetíná 14 kamenných mostů a neustále je brázdí bárky místních obchodníků a lovců turistů. Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Říká se, že název Benátky východu přiřkl městu slavný benátský rodák, Marco Polo.
Birmingham – britské Benátky
Zcela jistě vás překvapí, že britský Birmingham má větší plochu vodních kanálů než Benátky. Najdete jich zde 35 kilometrů, zatímco v Benátkách pouze 26 kilometrů. Systém birminghamských kanálů je přes 200 let starý a zachovává si své kouzlo i v moderní době. Pestrobarevně malované lodě, proplouvající majestátně kanály, jsou stejně okouzlující jako benátské gondoly.
Bývalé sklady kolem kanálů se proměnily v hotely a obytné domy, stejně jako v Benátkách. Navíc o teplých večerech si můžete při posezení u kávy na několika náměstích, přiléhajících ke kanálům představovat, že sedíte na náměstí sv. Marka.