autor Pavel Přeučil
15. listopadu 2018 | 10:58
Při kontrolách hygieniků se zjistilo, že bakteriemi jsou na letištích zamořeny téměř všechny předměty a plochy, jichž se dotýkají cestující. Bakterie se mohou vyskytovat na jakémkoliv povrchu. Nejlepší ochranou je samozřejmě důkladné mytí rukou mýdlem a horkou vodou. Snažte se během pobytu na letišti nedotýkat se očí, nosu a úst. Dobrou pomůckou jsou hygienické, dezinfekční ubrousky, které můžete mít stále u sebe a použijete je vždy například před jídlem.
Nejšpinavější místa na letišti
Na některých letištích vás donutí při osobní prohlídce zout si boty. I když to nevypadá příliš esteticky, vezměte si na cestu ponožky i do sandálů, abyste kontrolou nemuseli procházet naboso. Nevěřili byste, jak obrovské množství bakterií se na vašich nohou během pár kroků nasbírá. Během největší zátěže na letištích prováděli odborníci stěry bakterií na různých letištních zařízeních a zjistili, že doslova děsivé množství se jich nachází na kioscích pro automatické odbavení cestujících.
Na jejich klávesnicích našli v průměru 39 357 CFU na čtvereční centimetr. CFU je zkratka pro anglický termín, znamenající jednotky bakteriálních kolonií. Pro srovnání, na toaletním prkénku se našlo pouze 28 CFU. Nejvíce byla dále zamořena madla sedadel (3605 CFU), vodovodní kohoutky na toaletách (3196 CFU) a samozřejmě i kliky dveří, stolky atd.
Je více bakterií na letišti nebo v letadle?
Oběma místy prochází velké množství lidí a pro bakterie je to živná půda. Podle hygieniků je bezpečnější použít toaletu ještě na letišti než v letadle, kde patří k těm nejrizikovějším místům. Vzhledem k tomu, že během letu se toalety nečistí a mnohdy ani v krátkých přestávkách mezi lety, jsou tam bakterie všude.
Při stěrech se našly například střevní bakterie Esherichia coli na téměř na každém předmětu, od toalety, přes umyvadla, vodovodní kohoutky až po dveřní kliky a západky. Nejšpinavějším místem je tlačítko splachování. V letadle jsou dále nejvíce znečištěnými místy stolky v sedadlech, spony bezpečnostních pásů, opěrky hlavy, loketní opěrky a ovládací tlačítka. Cestujete-li s malými dětmi, vždy tato místa raději otřete dezinfekčním ubrouskem.
Bakterie nejsou jen v letadlech
Abyste nenabyli dojmu, že bakterie a špína se objevují jen v letecké dopravě. Úplně stejná jsou zjištění hygieniků z kontrol na nádražích, ve vlacích či v autobusech. Přestože se tyto druhy dopravy neustále modernizují, bakterie jsou prakticky nezničitelné a v hojném počtu je najdete i tam, a to většinou na stejných místech, jako je tomu v letadlech. I tady je nejlepší ochranou mít po ruce buď dezinfekční ubrousky, nebo malou, cestovní lahvičku s dezinfekčním sprejem, který vám poslouží alespoň k základnímu očištění těch nejnebezpečnějších předmětů.