autor Michaela Kadlecová
06. listopadu 2018 | 16:24
Alkohol, hlavně ten tvrdý, cigarety, parfémy, ale také kožešiny a elektronika, to je příklad klasického sortimentu tzv. duty free shopů. Tyto obchody nabízejí zboží s cenou sníženou o clo, jde o zboží, které se nekazí a nemá nějaké speciální požadavky na skladování, takže jej lze ponechat v celních skladech. První tzv. duty free obchod vznikl na letišti v Shannonu v roce 1947, právě zde měli totiž pasažéři, kteří cestovali do Ameriky mezipřistání, takže proč toho nevyužít a nenabídnout jim zboží za skvělé ceny!
V Unii platí bezcelní zóna
Vše výše řečené u nás platilo do roku 2004. Tehdy jsme totiž přistoupili k Evropské unii, s kterou jsme vytvořili jednu velkou bezcelní zónu. Díky tomu zmizely odbavovací stanice na hranicích, a to i se zdejšími duty free shopy, ale smysl tak pozbyly i duty free shopy na letišti, tedy pokud jste letěli do některé ze zemí Evropské unie.
Vzhledem k tomu, že se mezi státy Unie clo nikdy neuplatňuje, není tedy co z ceny výrobku strhnout. Pokud tedy letíte z letiště Praha Ruzyně, které má dva terminály, na skutečné duty free shopy narazíte pouze na terminálu 1. Ten je určen pro odlety do zemí mimo tzv. Schengenský prostor, tedy mimo Evropskou unii.
Na hranicích duty free zmizely
Naopak terminál 2, ten vzdálenější, nabízí odlety do zemí v Schengenském prostoru a obchody, které by vám mohly odpustit clo zde nenajdete. Díky tomu, že jsme vstupem do Unie odsouhlasili také používání tzv. Evropského celního kodexu, nesmíme otvírat duty free obchody třeba na hranicích mezi členskými státy, nebo na železničních stanicích. Kvůli tomu byl například jeden z největších duty free obchodů na hranicích se Slovenskem a Rakouskem přeměněn v tzv. outletové centrum.
Duty free s cly
To pochopitelně neznamená, že byste zde nemohli nakupovat. I zde najdete obchody označené duty free, avšak ceny nebudou výrazně nižší než jinde. Snad jen u cigaret zaplatíte méně o tolik, aby šlo o opravdu výhodný nákup. Pokud si zakoupíte zboží, které má uvnitř sebe tekutinu, pak je toto zboží uzavřeno do sáčku a spolu se stvrzenkou si toto zboží můžete vzít na palubu, kam je vám jinak s tekutinami vstup zapovězen. Stvrzenku o koupi si raději nezapomeňte, je možné, že se o ni budou zajímat i celníci a policisté po příletu.
Cesta mimo Unii
Pokud se chystáte na cesty mimo Evropskou unii a budete odlétat a přilétat na Terminál 1, pak zde můžete navštívit například nejnovější a největší duty free obchod u nás, a zcela jistě nezabloudíte. Obchod totiž zcela těsně přiléhá k odbavení, takže vaše kroky tudy povedou zcela určitě. Připravte se ale na to, že po vás při nákupu mohou vyžadovat letenku, aby se ujistili, že letíte skutečně mimo Schengen.
Duty free obchody na letišti, kam míříte, mohou mít velmi rozdílnou cenovou hladinu. Tradičně velmi levný duty free obchod je například v Tel Avivu, nebo v turecké Antalyi, kde se může úspora pohybovat až 50 procent! A ačkoliv je jinak Turecko ráj padělků, produkty zde jsou pravé.
Nakupte si na palubě
Pokud jste nestihli nakoupit si na letišti, můžete také v klidu nakupovat na palubě letadel, a to tvrdý alkohol, cigarety, parfémy, hodinky, šperky, hračky a propagační předměty aerolinek. Platit zde můžete jak korunami, tak měnou cílové země, či jinou valutou, ale také platební kartou. V poslední době se například na palubách Českých aerolinií výrazně vyplatilo platit pomocí EUR, protože pro tuto měnu měly aerolinky zcela speciální přepočet. Zboží si vybíráte z katalogu, objednáte u letušky, zde také zaplatíte a zboží okamžitě obdržíte.