Styl & Kultura

Tip na cestu pro milovníky vína: Vyražte do země, kterou odborníci pokládají za kolébku vinařství

Milujete víno? Jeďte za ním do jeho pravlasti Arménie / Shutterstock
Podzim nabízí i jiné cestovatelské možnosti než klasiku u moře. Hitem se stávají výlety do vinných sklípků. Spousta lidí ale s těmito výlety skončila na jihu Moravy. Nic proti jihomoravské vinařské oblasti, je krásná a pobyt ve sklípku třeba i s pořádnou muzikou stojí za to, ale ruku na srdce, nestálo by za to vyrazit i někam dál? Určitě ano.
Reklama
Reklama

autor  redakce

24. října 2018   |   10:54

Možná někdo z vás vyzkoušel rakouskou vinařskou oblast Wachau, kterou máme téměř za humny, nebo se vydal za vínem do Francie. I tohle jsou skvělé tipy. Ovšem co takhle vyrazit za vínem ještě dál, a to do země, kterou odborníci pokládají za kolébku vinařství? 

Révu vysadil sám Noe

Ne nemáme na mysli Itálii, i když v ní se začalo s pěstováním vinné révy hodně brzy. Biblické texty ale považují za skutečnou pravlast vína oblast pod horou Ararat (ta dnes patří Turecku). Prý tam révu vysadil sám Noe, kterého jistě dobře znáte z příběhu o povodni. A novodobé výzkumy archeologů ukazují, že Bible v tomto směru opravdu nelže. Dnešní Arménie je opravdu krajem, kde se pěstovalo víno nejdříve.Tato země má navíc jednu zvláštnost, leží na pomezí Evropa a Asie.

Úrodná plošina kolem řeky

Už přibližně kolem roku 4000 př. n. l. nabízí plošina u řeky Araks spoustu živin a vláhy. Právě tehdy se tu začíná révě dařit. O cca 3500 let později už je kvašené víno skvělým vývozním artiklem, který na lodích putuje převážně do Řecka. V arménských vínech je totiž mnohem více slunce než v těch řeckých. Aby se nápoj nekazil, uzavírají se nádoby pryskyřicí. O tom, že opravdu už někdy před 6000 lety byla Arménie zemí vínu zaslíbenou, se přesvědčili archeologové při vykopávkách v roce 2010. Rozhodně tyto oblasti navštivte.

Taxi je tu levné

Takže rozhodně se sem vydejte a nejenom za vínem. Arménii jsou sice chudí, ale mimořádně pohostinní. Rádi vás pozvou k sobě domů, nechají u sebe přespat – to hlavně na venkově. Je zde bezpečno. Pokud vyrazíte na vlastní pěst autem, připravte se na špatný stav silnic. Můžete ale využít taxi, a to i na delší vzdálenosti, protože taková doprava vás vyjde mimořádně levně. Veřejným dopravním prostředkem jsou tzv. Maršrutky, obvykle Fordy Tranzit přestavěné na mikrobusy.

Vydejte se do klášterů

Rozhodně navštivte hlavní město Jerevan. Dál stojí za pozornost snad stovky klášterů pocházejících z období raného křesťanství. Mimochodem Arménie je první zemí, která přijala křesťanství, a to už v roce 301. V zemi je také velké množství památek, připomínajích řeckou a římskou civilizaci.

Krásná je tu příroda. Kamenitá, hornatá, s mnoha údolími řek. Najdete zde ale i oblast pokrytou listnatými lesy, jedná se o Dilidžanský národní park. U Sevanského jezera, nacházejícího se ve výšce 1900 metrů, najdete zase přímořskou oblast. 

Ochutnejte lavaš a koňak

Určitě ochutnejte v místních hospůdkách speciality. Tradiční je chléb lavaš, tenká placka, do které se balí maso nebo sýr i zelenina a byliny. Pokud do něj zabalíte grilované maso, jedná se o šašlik.U něj by neměla chybět hromada čerstvé nebo nakládané zeleniny s bylinkami. Polévky tu naopak moc nejedí, můžete se potkat s polévkou bozbaš nebo haš, což je něco jako naše dršťková. Z pití stojí za to arménský koňak, i když Arménii samotní popíjejí spíš vodku, protože je vyjde mnohem levněji.

Jak se tam dostat

Kvůli velké vzdálenosti země, přichází v úvahu pouze letadlo. Let trvá něco přes 8 hodin a většinou je v něm zahrnuto i jedno mezipřistání. Létá tam z Prahy společnost Aeroflot. Ceny letenek se pohybují od 6 000 do 15 000 korun. Nejlevnější se občas objeví v akcích okolo 4000 korun.

Další zajímavé články
Reklama