Roadtrip

Skvělý tip na nevšední zimní dovolenou pod hřejivým sluncem. Vyzkoušejte 4 v 1

Akabský záliv je jeden z větších zálivů Rudého moře / Depositphotos
Patříte mezi ty, kteří objevili kouzlo zimní dovolené u moře? Pro ty, kteří mají toulavé boty a chtějí v zimě vyrazit za teplem a pohodou, máme skvělý tip. Jednou z možností, kde strávíte nezapomenutelné chvíle pod hřejivým sluncem je méně známý Akabský záliv.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

11. prosince 2020   |   10:12

Akabský záliv je jeden z větších zálivů Rudého moře, se kterým ho spojuje Tiranská úžina. Nachází se mezi Sinajským a Arabským poloostrovem. Nevelký, ale strategicky významný záliv Rudého moře omývá břehy hned čtyř zemí: Egypta, Izraele, Jordánska a Saúdské Arábie. První tři státy můžete při troše plánování zkombinovat do jednoho výletu.

Akabský záliv je potápěči vyhledávanou lokalitou

Záliv Akaba je jeden ze dvou zálivů vytvořených díky Sinajskému poloostrovu. Na západní straně tohoto poloostrova leží Suezský záliv. Akabský záliv měří ve svém nejširším místě 24 km a táhne se od severu v délce 160 km až do míst, kde se potkávají Egyptské hranice s hranicemi Jordánska. V nejsevernější části zálivu jsou tři důležitá města: Taba v Egyptě, Eilat v Izraeli a Akaba v Jordánsku. Všechna tato tři města jsou strategicky důležité obchodní přístavy a také populární turistické destinace.

Skvělé potápění

Akabský záliv je stejně jako pobřežní vody Rudého moře jednou ze světově nejvyhledávanějších oblastí pro potápění. Tato oblast je zvlášť bohatá na korálové útesy a mořskou faunu a je zde možné také objevit množství vraků lodí.

Geograficky je záliv Akaba částí Velké příkopové propadliny, která prochází od Východní Afriky a přes Rudé moře pokračuje na sever směrem k Mrtvému moři přes Vádí al-Araba. Mluvíme tady o Rudém moři, které Akabským zálivem na severu končí. Rudé moře není známé jenom svou relativně vysokou teplotou a tudíž velmi příjemným koupáním po celý rok, ale také bohatým podmořským životem, který nabízí k vidění celou řadu exotických ryb a barevných koralů. 

Akaba dala regionu jméno

Akaba je nejjižněji položeným městem na území Jordánska a zároveň jediným městem v království, které leží na mořském pobřeží. Je tudíž oblíbenou destinací pro Jordánce, kteří se sem přijíždějí koupat téměř celý rok.

Kromě toho je Akaba také rušným přístavním městem a hraničním bodem pro vstup do Sáudské Arábie. Přes svou zajímavou starověkou historii nemá Akaba příliš zachovalých památek. V centru města přesto naleznete ruiny mamelucké pevnosti a také se zde nachází jeden z nejstarších křesťanských kostelů vůbec. Více než historií Akaba láká svou moderní infrastrukturou. Velmi výhodně tady lze nakoupit díky tomu, že město má tax a duty free statut. Výhodně se tady tudíž nakupuje například zlato, ale také parfémy nebo značkové  oblečení.

Začněte v Eilatu

Jediné izraelské přístavní město Rudého moře láká nejen na písčité pláže s  bohatým podmořským životem, ale také na dlouhou historii, která sahá až do biblických dob. Fanoušci vodních radovánek si tu přijdou na své stejně jako milovníci přírody a památek. Ejlat představuje ideální základnu pro průzkum okolí díky své skvělé poloze a příjemnému mořskému klimatu. Vydat se odsud můžete ke slavnému Mrtvému moři, objevit pustiny pouště Negev nebo se vydat do Jordánska ke starobylému skalnímu městu Petra či na pláže do egyptské Taby.

Skalní město Petra

Skalní město Petra v Jordánsku je největším turistickým lákadlem země. Je to jedno z nejkouzelnějších míst světa. Právem si zaslouží zápis do novodobých 7 divů světa – tento titul byl městu udělen v roce 2007. Prohlídka zdejších královských hrobek, nabatejských domů a dalších architektonických skvostů bude jistě nezapomenutelným zážitkem.

Další zajímavé články
Reklama