autor Jitka Jarošová
29. prosince 2020 | 12:23
Mezi hlavní výhody cestování autem patří především vysoká flexibilita. Vyrazíte ve zvoleném čase a dojedete, kam potřebujete, i do odlehlých lokalit. Zastavit a udělat si pauzu můžete v podstatě kdykoli se vám zachce.
Čína, horská cesta Tianmen
Tianmen Mountain, v překladu Horská nebeská brána, je jednou z nejpozoruhodnějších cest na světě, která se nachází v národním parku Zhangjiajie. I když je dlouhá pouze 7 kilometrů, je tak zvlněná a plná ostrých zákrutů, že v mnohých možná vyvolá i strach.
Sestává z 99 zatáček, které symbolizují 9 nebeských paláců. Lanovka Tianmen Mountain, která vede přes cestu, je v turistických publikacích označována jako "nejdelší horská lanovka na světě", kdy na nosném laně je zavěšeno 98 kabin a celková délka je úctyhodných 7 455 metrů. Turisté mohou chodit po kilometrech dlouhých chodníků vybudovaných podél útesu na vrcholu hory, včetně unikátního skleněného mostu.
Norsko, Atlantická cesta
Norská atlantická cesta, známá také jako Atlanterhavsveien, proplétá a propojuje kulturu se scenérií a historií. Cesta, která byla otevřena v roce 1989 a je bezplatná, spojuje ostrov Averøy s pevninou prostřednictvím osmi mostů vedoucích přes řadu malých ostrovů a ostrůvků. Na Atlanterhavsveien narazíte na hluboké fjordy, bouřící se moře a zahlédnete půvabné vesničky jako například Karvåg. Vynechat nesmíte Eldhusøyovu vyhlídku, která nabízí nezapomenutelný výhled.
Amalfské pobřeží, Strada Statale 163
Tak tato cesta je ta pravá italská a dovolenková. Ale vypravit se po ní během letní sezóny vyžaduje pořádnou dávku řidičské zručnosti, opatrnosti a trpělivosti. Strada Statale 163 je název úseku cesty, který vede podél úseku pobřeží Amalfi mezi jižními italskými městy Sorrento a Amalfi. Nádherná romantická cesta s ještě krásnějšími scenériemi je z větší části vytesaná do pobřežních útesů, z nichž se naskýtá nádherný výhled na Tyrhénské moře na straně jedné a vysoké rozervané útesy na straně druhé.
Rumunsko, Transfagarasan
Asfaltová stuha v zeleném údolí jižního úseku Karpat v Rumunsku se často ocitá na seznamech nejkrásnějších cest na světě. 90 kilometrová horská cesta, vybudovaná počátkem 70. let jako strategická vojenská cesta, překračuje hory Fagaras tvořící část Karpat. Tyto hory, kterým se často přezdívá Transylvánské Alpy, rozdělují severozápadní a jižní Rumunsko. Silnice ambiciózně šplhá přes vysoké vrcholky, nejdříve kopíruje řeku, potom znovu obkresluje tvary hřebenů. Extrémně ostré zatáčky vás vynesou nahoru až do výšky 2042 metrů. Ocitnete se v sedle mezi nejvyššími horami Rumunska – horou Moldoveanu (2543m) a Negoiu (2535m). Celá cesta je tak obrovským lákadlem a výzvou pro turisty, cyklisty, řidiče a nadšené motocyklisty.
Abu Dhabi, horská cesta Jebel Hafeet
Horská cesta Jebel Hafeet na okraji Al Ain ve Spojených arabských emirátech, je jednou z nejzajímavějších cest pro svoji polohu vedoucí neobyčejnou krajinou, kterou tvoří dílem pustá poušť a dílem ostré kamenité vrcholy a hluboká údolí. Není divu, že tato 11,7 kilometrů dlouhá cesta, tvořená mnoha zatáčkami, stoupáním i klesáním je jednou z nejmalebnějších cest na světě. A ty nádherné západy slunce!
Aljaška, Denali
Tuto neuvěřitelně krásnou cestu tvoří 217 kilometrů aljašské divočiny. Denali Highway vám nabídne vše co od Aljašky očekáváte. Divoká zvířata, ledovcová jezera, husté lesy a členité hory. Cesta byla otevřena v roce 1957 a byla prvním silničním přístupem do národního parku Denali.
Švýcarsko, Furka Pass
Procházejíc okouzlujícími vysokohorskými loukami, ledovcovými jezery a klidnými zasněženými poli je Furka Pass bezpochyby okouzlujícím zážitkem. Cesta s převýšením 2 429 metrů je vysokohorským průsmykem ve švýcarských Alpách spojujícím Gletsche, Valais a Realp v kantonu Uri. Furka Pass byl využit jako místo pro natáčení bondovky Goldfinger. Jedna část na východní straně je dokonce pojmenována "James Bond Strasse".
Francie, Combe Laval
Tato cesta byla postavena v letech 1861 až 1898 a původně sloužila na přepravu dřeva z Forêt de Lente do St-Jean-en-Royans. Combe Laval přitahuje hlavně cyklisty, kteří touží čelit výzvě prudkého stoupání a po úmorné dřině v sedle jsou pak odměněni nádhernými výhledy na region Vercors. Nejhezčí úsek cesty mezi St. Jean-en-Royans a Col de la Machine se zařezává do útesu a prochází sérií krátkých úzkých tunelů. Téměř 13 kilometrů svěží, vysokohorské krásy, hustých lesů, panoramatických výhledů a vápencových skal. Kdo by odolal?