Roadtrip

Romantická i bouřlivá. To jsou nejkrásnější hlavní města Evropy

Chiméra na střeše katedrály Notre Dame v samém srdci Paříže / Pixabay
Současná doba příliš cestování nepřeje, to ale nevadí. Pojďme si alespoň virtuálně přiblížit nejkrásnější hlavní města Evropy. A až se situace zklidní, už budete přesně vědět, která města a proč se vyplatí navštívit.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. března 2020   |   11:39

Jednotlivé státy Evropy nejlépe charakterizují jejich metropole. O jejich obyvatelstvu, kultuře, zvycích i tradicích vám poví více, než tisíce slov na stránkách cestovatelských průvodců.

Madrid, Španělsko

Při návštěvě temperamentní španělské metropole ležící ve středu země nabudete dojmu, že toto město v sobě soustřeďuje snad všechnu energii Španělska. Památky, celá řada muzeí a uměleckých galerií, světoznámá obrazárna El Prádo, nákupy, býčí zápasy, slavný Real Madrid, ale hlavně noční život v madridských ulicích okořeněný vášnivým flamencem, to je Madrid v celé své kráse. 

Navštivte nejmalebnější hlavní města Evropy

Francie, Paříž

Město na Seině platí za jedno z nejromantičtějších míst v Evropě. Tisíce kaváren s příjemnou atmosférou, památky od těch nejstarších z dob římských přes gotickou katedrálu Notre-Dame po ocelovou Eiffelovu věž, galerie Louvre se slavným obrazem Mony Lisy, supermoderní město ze skla a oceli La Défense, divadla a kabarety včetně ikonického Moulin Rouge. Snad žádné jiné město nenabízí tolik různorodých možností, očekávání a představ, jako právě Paříž. 

Malta, La Valletta

Hlavní, nikoliv však největší město Malty, La Valletta, prošlo během své existence řadou bouřlivých událostí. Město bylo ze strategických důvodů vybudováno jako obrovská kamenná pevnost. Šestitisícová maltská metropole plná těch nejvzácnějších, bohatě zdobených historických skvostů v čele s barokní katedrálou sv. Jana je němým důkazem dřívějšího období blahobytu. V letních měsících si nenechte ujít některou z mnoha zajímavých kulturních akcí.

Rusko, Moskva

Být v Moskvě a nevidět Rudé náměstí? Nemyslitelné. Návštěva symbolu největšího evropského města, jež se od roku 1991 pyšní zápisem do Seznamu světového dědictví UNESCO, by měla být téměř povinností. Totéž platí o nejznámějším chrámu Moskvy – Chrámu Vasila Blaženého s barevnými, typicky tvarovanými kupolemi, který působí jako vystřižený z ruské pohádky. Při objevování krás tohoto obrovského města nezapomeňte ochutnat typická ruská jídla, jako jsou pelmeně, pirožky, šašlik či boršč. Ruská kuchyně vás nadchne.

Itálie, Řím

Teď prožívá Itálie těžké období a turistům se její návštěva rozhodně nedoporučuje. Ale až opatření pominou, a vy se budete moci vydat do Říma, přivítá vás nádherné město. Při procházce Římem návštěvník doslova zakopává o památky. Za každým rohem na vás vykoukne tu antický sloup, jinde románský kostelík nebo monumentální bazilika. Mezi památkami Fora Romana z doby Římské říše můžete bloudit celé dny, vzhlížejíce k majestátní budově Kolosea, která v době největší slávy pojala více jak padesát tisíc sedících diváků, napjatě sledujících nelítostné gladiátorské zápasy. Z katedrály sv. Petra shlíží obří sochy svatých na rozlehlé náměstí v srdci Vatikánu. A ze zastrčených uliček starého města dýchá pohodová atmosféra života, kterou můžete umocnit tradičně vynikající kávou či sklenkou výborného italského vína. 

Česká republika, Praha

Hlavní město naší země si udržuje přední místo v žebříčcích nejkrásnějších měst světa a zároveň patří do první desítky nejnavštěvovanějších měst v Evropě. Turisty z celého světa sem láká panorama Karlova mostu s rozlehlým komplexem Pražského hradu, stejně jako bloumání v úzkých uličkách staré Prahy po stopách Franze Kafky. 

Maďarsko, Budapešť

Metropole Maďarska nezapře část historie, kterou má společnou s dalšími královskými městy střední Evropy, Vídní či Prahou. Původně dvě města, Buda a Pešť, založená po obou březích Dunaje ve 12. století, byla oficiálně sjednocena roku 1873. Řeka je osou města, z jedenácti mostů klenoucích se nad ní je nejznámější Řetězový most z poloviny 19. století. Na jejím levém břehu stojí nejznámější symbol města, novogotický parlament, jenž v útrobách skrývá mimo jiné 700 místností, Svatoštěpánskou korunu, ceremoniální meč i vlastní zasedací místnost maďarských poslanců. Dominantou je vápencový Várhegy (Hradní vrch), vypínající se 170 m nad břehy Dunaje.

Slovinsko, Lublaň

Slovinská Lublaň je jedním z nejzelenějších hlavních měst Evropy. V jejím centru už nepotkáte automobily, zato kola jsou nyní nepostradatelným dopravním prostředkem. Tam, kde dřív stávaly řady parkujících aut, se nyní nacházejí kavárenské stolky. Radnice vysadila nové aleje a ve zbytku města vytvořila dalších 220 kilometrů tras pro cyklisty, aby podpořila dojíždění do práce. Titul Green Capital of Europe – Hlavní zelené město Evropy – se do metropole letos přesunul z dánské Kodaně a právě důraz na chodce a kola se stal největším trumfem pro získání tohoto ocenění.

Další zajímavé články
Reklama