Pobyt

Dobrodružství čeká za rohem: Nádherné evropské ostrovy, kde se rozhodně nudit nebudete

Madeira to jsou krásné hory a rozmanitá příroda / Shutterstock
Za dobrodružstvím není potřeba létat přes půl zeměkoule, někdy čeká za rohem. Vydejte se třeba na zajímavé evropské ostrovy a souostroví. Teplý větřík ve vlasech, příjemně hřející slunce na kůži a šumění moře. Pláže, výlety nebo poznávání památek a kultury. Dovolená pro vás zdaleka nemusí končit posledními letními měsíci.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

18. září 2019   |   14:35

Máme pro vás tipy na pár evropských ostrovů, na nichž si dovolenou můžete ještě užít na maximum.

Sardinie

Italský ostrov Sardinie je velmi rozmanitý. Říká se mu „Ostrov pastýřů“ či „Karibik Středomoří“. Za zážitky sem míří horolezci, milovníci treků, historie i odpočinku na pláži. Ostrov je hornatý a jeho pobřeží členité. Jedna z nejkrásnějších oblastí je v okolí zálivu Golfo di Orosei a Národního parku Golfo di Orosei e del Genntargentu. 

Na evropských ostrovech si letošní dovolenou můžete užít na maximum

V Národní parku Golfo di Orosei e del Gennargentu leží také nejvyšší hora Sardínie Punta La Marmora. Měří 1834 metrů, výstup je vcelku nenáročný, ale výhledy z vrcholu jsou opravdu nezapomenutelné. Pokud rádi na cestách poznáváte také města, inspirujte se tipy, která místa nevynechat. Navštivte největší města Cagliari a Sassari, malebné Alghero nebo půvabné menší Castelsardo a barevnou vesnici Bosa. 

Malta

Maltské souostroví leží ve Středozemním moři, asi 95 km jižně od Sicílie. Tato bývalá britská kolonie s dlouhou a bohatou minulostí získala nezávislost v roce 1964. Sestává ze tří obydlených ostrovů: Malta je největší a má mimořádně velkou hustotu obyvatel. Mnohem menší je Gozo a na maličkém ostrově Comino se nachází jediný hotel a lidé zde žijí pouze v sezóně. Na Gozu stojí za návštěvu jeskynní systém, neolitický chrám Temple of Ggantija a historické město Victorie. Na Cominu si nenechte ujít potápění v Blue Lagoon. Pokud jste příznivci pěší turistiky, pak můžete Comino obejít kolem dokola.  Je to vcelku příjemná procházka přibližně na tři hodiny.

Korsika

Nebojte se, žádná masová turistika se na Korsice nekoná. Jde o ostrov silně podceňovaný, a přitom neprávem. Kombinace tyrkysového moře s překrásnou francouzskou přírodou vám učaruje. Hory a pláže vytvářejí úchvatný kontrast, který se vám vryje do paměti. Korsiku si v posledních letech oblíbili zvláště cyklisté, kteří objevují krásy cest, stezek a pěšinek mezi vesnicemi.

Nezapomeňte zde navštívit Calanques de Piana - jedno z nejkrásnějších míst na Korsice, které je i pod ochranou UNESCO. Za návštěvu stojí nejvyšší hora Korsiky Monte Cinto nebo Bastia, hlavní město ostrova. Z pláží pak doporučujeme Plage de Palombaggia, Tamaricciu Beach či Santa Giulia Beach.

Madeira

Madeiře se také přezdívá ostrov věčného jara. Krásné hory a rozmanitá příroda leží díky dobrému leteckému spojení doslova na dosah ruky. Ač jsou břehy ostrova omývány studeným Atlantickým oceánem, zasahuje zde Severoatlantský proud, který vytváří unikátní klima mírného podnebí. Přes léto je tu příjemných 25 °C a v zimě průměrná denní teplota neklesne pod 17 °C. To činí ostrov vhodný k návštěvě v kteroukoliv roční dobu.

Azorské ostrovy

Azorské ostrovy jsou souostroví a zámořské autonomní území Portugalska v Atlantském oceánu. Patří do oblasti Makaronézie a leží přibližně 1500 km od Lisabonu. Na ostrovech leží dvě lokality zapsané na seznamu UNESCO - město Angra do Heroísmo a vinařská krajina na ostrově Pico. Souostroví je tvořeno devíti obydlenými ostrovy - největší je São Miguel, následuje Pico, Terceira, São Jorge, Faial, Flores, Santa María, Graciosa, Corvo. Nejvyšší hora Ponta do Pico je zároveň i nejvyšší horou celého Portugalska.

Další zajímavé články
Reklama