Ven z města

Navštivte evropskou metropoli, která nikdy nespí

Maďarská metropole vás nadchne / Pixabay
Jedinečné termální prameny, výborná kuchyně, divoký noční život, nezapomenutelné hudební festivaly. To je jen několik důvodů, proč navštívit Budapešť. Maďarská metropole je navíc coby kamenem dohodil a výlet do srdce Maďarska nevyjde vůbec draho.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

27. února 2020   |   18:02

Pokud jste nadšenci ruchu velkoměst, Budapešť je rozhodně správná a po každé stránce dostupná volba. Na klasické turistické poznání Budapešti vám klidně stačí dva dny, strávené v tomto městě.

Unikátní památky

Dominantou Budapešti je budova Parlamentu u Dunaje, která je třetí největší stavbou svého druhu na světě. Andrássyho třídu lemují restaurace, kavárny, divadla i Státní opera. A právě budova opery je nejen úchvatná svým neorenesančním vzhledem, ale také uměleckým repertoárem.

Pokud jste nadšenci ruchu velkoměst, Budapešť je pro vás rozhodně výborná volba

Za návštěvu stojí i Bazilika sv. Štěpána, Královský palác nebo Rybářská bašta. Asi nejkrásnější fotky se pořizují právě tady na Rybářské baště. Není se čemu divit, z této neogotické a částečně i neorománské reprezentativní terasy je vidět na řeku i majestátní budapešťský parlament. Dejte si ale pozor, i mimo sezónu je tady neskutečné množství lidí. Vyrazte sem proto raději brzy ráno. U Rybářské bašty je i nádherný Matyášův chrám. Nebojte se, nemůžete ho minout. 

Budapešťský parlament

Jak jsme již uvedli, budapešťský parlament je dominantou města. Se svými 691 místnostmi patří mezi tři největší parlamenty na světě. A je opravdu úctyhodný. Kousek od budovy parlamentu se na břehu Dunaje nachází 60 železných párů bot, které připomínají návštěvníkům i obyvatelům Budapešti masakr Židů za druhé světové války. Pokud půjdete od Parlamentu ještě dál, dorazíte na slavný most Széchenyi lánchíd.

Széchenyi lánchíd

Tento most, se právem řadí mezi nejkrásnější evropské mosty. V českém překladu znamená název mostu řetězový, ale ve skutečnosti jde o most visutý. Byl postaven v letech 1839-1849 a je pojmenován po slavném maďarském politikovi Istvánu Széchenyim. Na mostě je dvouproudová vozovka a chodník pro pěší. Jeho rozpětí činí 202 m, což ho činilo svého času jedním z největších mostů na světě. Délka je 380 metrů. Navrhl jej anglický inženýr William Tierney Clark v roce 1838, na výstavbu dohlížel skotský inženýr Adam Clark. 

Zpívající fontána

Největší atrakcí, kterou můžete navštívit zdarma je v Budapešti zpívající fontána, která tančí v rytmu hudby na Markétině ostrově (Margitsziget). Pokud sem dorazíte v noci, uvidíte navíc nádhernou světelnou show.

Slavné termální lázně

Budapešť je termálním rájem protkaným 118 prameny a je tady na 15 veřejných termálních lázní. Jedny z největších a nejstarších lázní jsou lázně Széchenyi. Jejich budova je vystavěna v novobarokním slohu a je řešena zrcadlově, tedy má dvě prakticky totožné poloviny. To je pozůstatek rozdělení na mužskou a ženskou část v minulosti. Bazény jsou napájeny dvěma termálními prameny o teplotách 74 a 77 stupňů celsia vyvěrajících z hloubky přes jeden a čtvrt kilometru. Lázně se v poslední době proslavily i sobotami ve znamení divokých hudebních večírků. Za jedny z nejkrásnějších jsou označovány také termály Gellért secesního stylu a unikátní atmosféru mají i lázně Lukács, které hojně navštěvovali slavní spisovatelé a umělci.

Výhodné nákupy

Kroky každé ženy určitě s potěšením povedou do známého obchodního centra Campona. Nachází se přibližně 8 km jižně od centra Budapešti. Je snadno dostupné autem i veřejnou dopravou. Na přibližně 41,000 m2 se nachází na 150 obchodů všech světových značek.

Plavba po Dunaji

Plavba po Dunaji vám nabídne zcela jiný pohled na Budapešť. Během ní si užijete krásu nejvýznamnějších budov a historických pamětihodností a je opravdu nezapomenutelným zážitkem.

O Budapešti se tvrdí, že patří do skupiny evropských metropolí, které nikdy nespí. Naplánujte si výlet a můžete si na vlastní kůži ověřit, zda je toto tvrzení pravdivé. 

Další zajímavé články
Reklama