autor Tomáš Lipnický
13. února 2020 | 14:37
První kroky každého návštěvníka Mostaru nejspíš zamíří na Stari most, malebnou stavbu, spojující oba břehy řeky Neretvy. Jeho odvážný oblouk nacházející se 24 metrů nad hladinou Neretvy, najdete snad na všech fotografiích Mostaru. Původní stavba mostu pocházejícího z osmanské éry, byla dokončena už v 16. století. Most přežil celá staletí, zemětřesení i mnohé válečné konflikty, ale doplatil až na bosenskou válku v roce 1993, kdy jej chorvatská armáda zničila. Obnoven byl pak za použití původních technologií v roce 2004 a od roku 2005 je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. V létě jsou oblíbenou kratochvílí místních, odvážných chlapců skoky z mostu do řeky, což jim přináší od turistů i nějakou tu odměnu.
Mostar vybudovali Turci
Ve středověku byl Mostar jen malou osadou na břehu řeky Neretvy. Patnáct kilometrů na jih je starobylé sídlo Blagaje, které od ilýrijských dob, tedy asi od 5. stol. př. n. l. až po osmanskou invazi, zůstalo středem politické moci. Říká se, že předtím, než Hercegovina padla do rukou Turků, měla osada Mostar pouze 19 domů s malým visutým mostem, který spojoval obě části. S příchodem Turků přišel relativní mír a stabilita, což znamenalo, že horské pevnosti používané od ilyrijských časů, ztratily svůj význam. Úrodné údolí, ve kterém se nyní nachází Mostar, se ukázalo jako ideální místo k vybudování města - a to je přesně to, co udělali Osmané.
Znovu sjednocené město
Mostar se stal jednou z výkladních skříní socialistické Jugoslávie. Byl tu nejvyšší poměr smíšených manželství mezi muslimy a katolíky a nadále byl dominujícím městem Hercegoviny. Město se těšilo velké prosperitě v letech před rozpadem Jugoslávie. Celé Staré město bylo ale těžce poškozeno nepřetržitým bombardováním za války. Nyní je to oficiálně sjednocené město, ale stále zůstává rozděleno podle etnických skupin, nicméně návštěvníci města to ani nezaznamenají.
Bolestné připomínky války
Na východním břehu mostu najdete nejzajímavější muslimskou část města, kdežto na západě žijí většinou katoličtí Chorvati. Stari Most je tedy věčnou připomínkou národnostní propasti a obtíží, kterým tato země čelí. Po celém městě najdete spoustu připomínek na válku s nápisy „Nezapomínáme“ na kamenech. Návštěvníkům Mostaru to neustále připomíná, jakou tragédií byla pro město bosenská válka. U západního úpatí starobylého mostu můžete navštívit výstavní síň, kde je k vidění rozsáhlý soubor fotografií, pocházejících z válečných dnů v Bosně i přímo v Mostaru.
Navštivte starý bazar
Pokud přejdete most do Starého města do muslimské čtvrti, narazíte po pár krocích na velký bazar, spleť úzkých uliček, dřevěných krámků i stánků s nejrůznějšími poklady, ať už se jedná o výrobky místních řemeslníků, upomínkové předměty, krámky s kořením a místními potravinami.
Turisty jsou vyhledávané i válečné suvenýry, spousta místních řemeslníků se naučila využívat nalezenou munici k výrobě nejrůznějších přívěsků, náramků a dalších ozdob. Někde narazíte i na prodejce, kteří shromáždili a prodávají nalezené válečné předměty, jako přilby, odznaky či nože. V blízkosti bazaru narazíte na úzké schodiště, které vás zavede až k minaretu Koski Mehmeda-Paši, odkud se vám otevře panoramatický výhled na město.
Příjemné posezení v kavárničkách
Staré město je velmi kompaktní a je ideální pro pěší turistiku, protože většinu hlavních turistických památek je možno shlédnout za jeden den. Vzhledem k tomu, že v Mostaru je tolik kaváren, jako je hospod v Praze, nikdy není žádný problém najít si příjemné, stinné místo, kde si můžete odpočinout od horkého letního slunce. Staré město má spoustu lákavých míst, zejména kolem Neretvy, která vás vybízejí k tomu, abyste si sedli a v klidu jen tak nasávali život kolem vás. Na rozdíl od většiny turistických míst na světě vás majitelé kaváren a restaurací v Mostaru nikdy nepožádají, abyste odešli, i když tu budete třeba celé dvě hodiny jen tak popíjet jeden šálek zdejší turecké kávy.
Co navštívit v okolí
Pokud navštívíte Mostar na delší dobu než na jeden den, určitě se vydejte na nějaký ten výlet do okolí. Cílem může být například nedaleké Blagaje, kde jsou k vidění nejen pozůstatky tureckého opevnění, ale můžete zde navštívit i slavný Blagaj Tekija , dervišský klášter vybudovaný ve skalní stěně. Další jednodenní výlet můžete absolvovat do vesnice Počitelj, vzdálené od od Mostaru 32 km. Vesnička, obývaná dnes především umělci, vybudovaná ve svahu, je považována za jedno z nejkrásnějších míst v Bosně a připomíná italské Positano. Vévodí jí zachovaná zřícenina někdejší hradní pevnosti.
Jak se tam dostanete
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit výlet do Mostaru, pokud plánujete dovolenou na dalmatském pobřeží Chorvatska, například v okolí Dubrovníku, Gradacu či Makarské. Například z letoviska Gradac je to do Mostaru necelých 80 kilometrů. Cesta vás vede téměř po celou trasu nádherným údolím a po březích Neretvy a dá se absolvovat za půl druhé hodinky. Asi v polovině cesty se můžete zastavit i ve zmíněné umělecké vesnici Počitelj.