Dovolená

Neprávem opomíjená evropská země, která patří k těm nejkrásnějším na světě

Symbolem Mostaru je ikonický Stari most / Shutterstock
Balkánská země, která byla součástí Jugoslávie republiky, je často podceňována a po turistické stránce je zastíněna Chorvatskem. Překvapivě krásná Bosna a Hercegovina vyniká svou atmosférou střetu západu a východu, která se rodí ze smíšené osmanské a rakousko-uherské historie a patří k těm nejkrásnějším zemím na světě.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

26. srpna 2019   |   13:36

Bosna a Hercegovina, země ve tvaru srdce, je takřka vnitrozemským státem, protože na západě hraničí s Chorvatskem, se Srbskem a na východě a jihovýchodě potom s Černou Horou. Pouze na jihu, v úseku cca 20 kilometrů, je spojena s Jaderským mořem.

Bolestná minulost

Smutné etnické čistky v letech 1992 až 1995 znamenaly vyvraždění tisíců lidí a násilné vysídlení více než dva a půl milionu obyvatel. Mezinárodní zásah do bosenského konfliktu vyústil koncem roku 1995 k Daytonské mírové dohodě, která dlouholetý válečný konflikt  v Bosně a Hercegovině ukončila.

Země ve tvaru srdce má co nabídnout těm nejnáročnějším cestovatelům

Mnoho lidí stále spojuje tuto zemi s občanskou válkou z devadesátých let. Ale dnešní návštěvníci jsou okouzleni nádhernou přírodou, přátelskými obyvateli, impozantními vodopády, kulturními památkami a úchvatnými stavbami, které dávají zapomenout na jizvy způsobené válkou.

Navzdory bouřlivé historii Bosna a Hercegovina nabízí několik nádherných míst a tajemných zákoutí. Ať jste už skutečný cestovatel, nebo obyčejný turista, který si rád mezi vyleháváním na pláži odběhne podívat se na něco z místní kultury, pak je tato země ideálním místem. Navštivte s námi ta nejkrásnější místa, která byste určitě neměli vynechat.

Sarajevo

Hlavním městem této krásné země je Sarajevo. Během poslední války bylo takřka ze ¾ zničeno, ale dnes je to opět živé pulzující město s historickým centrem. Jen málokteré místo na světě se může pochlubit tolika kostely katolické i pravoslavné církve, synagogami i mešitami. Procházka městem je romantická procházka historií, mezi orientálními cukrárnami, řemeslnými dílnami, kavárnami a malebnými obchůdky. Každý rok se tu koná spousta festivalů mezinárodního charakteru. A je to jedno z nejlevnějších evropských hlavních měst. 

Mostar

Mostar je město v jižní části Bosny ležící podél řeky Neretva. Kamenné uličky jsou plné obchodů s tradičními výrobky a starými domy s osmanskou architekturou. Úzké schodiště vede k mešitě Koski Mehmed Pasha. Symbolem města je ikonický Stari most. Obloukový most byl postaven v letech 1557 až 1566 a svou funkci plnil 427 let až do 9. listopadu 1993, kdy byl během bosenské války chorvatskou armádou úmyslně zničen více než šedesáti zásahy granátů. Ke znovuotevření došlo 23. července 2004 po rekonstrukci při které byl využit místní kámen a postupy používané na stavbách v Osmanské říši. 

Blagaj Tekke

Oáza klidu a zcela přirozené harmonie se nachází jen 3 kilometry od Mostaru. Klášter byl založen v roce 1446. Toto svaté a poutní místo v průběhu dějin patřilo různým řádům. Lokalita se nachází hned vedle pramenu řeky Buna, která v Evropě vyniká svým vývěrem a místo patří k těm nejzajímavějším v celé Evropě.

Vodopády Kravica a řeka Trebižat 

K nejzajímavějším místům země patří vodopád Kravica na řece Trebižat. Vodopád Kravica, široký 150 metrů padá z výšky 30 metrů a vytváří tak jakousi kopii Niagarských vodopádů. Místo je ideální nejen pro odpočinek, ale i pro zábavu a rafting. Nedaleko vodopádu se nachází i velmi zajímavá jeskyně. 

Co jste možná nevěděli

  • Sarajevo bylo prvním městem v Evropě, kde začaly jezdit elektrické tramvaje.
  • Bosenský prales Peručica je jedním ze dvou posledních pralesů v Evropě.
  • Bosna má tři úřední jazyky: bosenský, srbský a chorvatský.
  • Sarajevo bylo vůbec první komunistické město, které hostilo zimní olympijské hry.
  • Je poměrně málo známé, že se 30 kilometrů severně od Sarajeva nachází obří pyramidy vybudované někdy v období 12 000 až 500 let před naším letopočtem. 

Bosna a Hercegovina představuje jedno z mála míst na světě, kde si můžete vychutnat pěší turistiku, krásnou přírodu, rafting, lyžování i koupání se v jezerech pod divokými vodopády. A je tu nespočet míst, která si zaslouží vaší pozornost. 

Další zajímavé články
Reklama