Dovolená

Sníte o dokonalé dovolené u moře? Navštivte nejkrásnější pláže v Chorvatsku

Pláž Punta Rata na jižním chorvatském pobřeží se pyšní tím, že je zařazena mezi 10 nejkrásnějších pláží světa / Depositphotos
Chorvatsko je, co se týká pobřežní oblasti Jadranu, nesmírně rozmanitou zemí. Najdete zde jak kamenité pobřeží, oblázkové pláže, tak i pláže s bělostným pískem, srovnatelné s Karibikem. Na pobřeží najdete desítky pláží, oceněných modrou vlajkou, které mají jedno společné, průzračnou vodu a dokonalé podmínky pro strávení příjemné dovolené. Pokud hledáte ty nejlepší písečné pláže, je nejlepší zamířit na jih, do Dalmácie.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

05. dubna 2019   |   19:30

Chorvatské pobřeží je dlouhé 1777 kilometrů a není tedy divu, že na něm najdete jak divoké útesy, skryté zátoky i nekonečné písečné pláže. K tomu musíte připočíst na 1246 ostrovů, které se mohou pyšnit nejen nádhernou přírodou, ale i svými plážemi. Modrou vlajku, oceňující ty nejlepší pláže z hlediska čistoty jak pobřeží, tak moře, získalo v Chorvatsku více než 100 pláží, což je evropský unikát. Není tedy divu, že i vzhledem k dobré dostupnosti, je země stále nejčastějším cílem českých turistů.

1. Spiaza, Susak

Malý chorvatský ostrov Susak se nachází nedaleko od ostrova Malý Lošinj a je dostupný trajektem. Je známý především tím, že jde o jediný ostrov pokrytý pískem v celém místním souostroví a díky tomu se na něm nachází i jedna z nejlepších pláží v celé zemi. Tou je pláž Spiaza, připomínající tvarem srpek měsíce, kterou vyhledávají především rodiny s dětmi. V stup do moře je zde velmi pozvolný a bezpečný. Podobná je i dále na východ ležící zátoka Bok, která je klidnější, protože leží stranou turistické oblasti a musí se k ní dojít pěšky. Průzračná voda kolem ostrova je i jednou z nejlepších lokalit pro potápění v celém Chorvatsku a to zejména na jihu ostrova, kolem útesu Margarina.

2. Kraljičina plaža, Nin

Pokud sníte o písečné pláži, táhnoucí se od obzoru k obzoru, pak si vyberte jako cíl své dovolené malé město Nin, ležící asi 15 kilometrů od Zadaru. Právě tady najdete nejdelší chorvatskou písečnou pláž, zvanou Kraljičina plaža, což v překladu znamená Královnina pláž. Starobylé městečko Nin, nacházející se na malém ostrůvku u pobřeží, bylo totiž sídlem chorvatského krále. Právě královna se ráda koupala na zdejší pláži a využívala i zábaly ze zdejšího léčivého bahna. Ostatně bahenní koupele se zde provozují dodnes. Pláž není vzhledem ke své délce nikdy přeplněná a také ji vyhledávají především rodiny s malými dětmi.

3. Bačvice, Split

Na rozdíl od předešlých pláží, vhodných zejména pro rodinnou dovolenou, je pláž Bačvice dokonalým místem pro mladé cestovatele, vyhledávající rušná střediska, plná zábavy, s nočním životem, spoustou barů, restaurací a atrakcí. Tahle populární písečná pláž patří mezi nejoblíbenějšía nejčistší v Chorvatsku a nese i ocenění Modrou vlajkou. Nachází se přímo na okraji Splitu a nabízí dokonalý plážový komfort. Vstup do moře je zde pozvolný, takže si na své přijdou i děti, ale turisty sem přitahuje zejména bohatá nabídka nočního života ve Splitu. Ve zdejších plážových barech to totiž žije až do brzkých ranních hodin.

4. Lovrečina zátoka, Brač

Čtyři kilometry východně od města Postira na ostrově Brač je malebná Lovrečina zátoka jednou z několika pláží na ostrově, které skutečně nabízejí to, o čem jste četli v propagačních brožurách. Průzračnou vodu zde lemuje písečné pobřeží a romantiku pláži dodává nedaleká zřícenina středověkého kostela mezi olivovými háji.

Zátoka je ideální zejména pro rodiny s dětmi

Pláž není nijak velká, ale vyznačuje se jemným pískem a pozvolným vstupem do moře, což vyhovuje zejména rodinám s dětmi. Tady nepotřebujete ani plážové slunečníky, protože ji lemuje pás nádherných borovic. Samotný ostrov Brač je považován za jeden z nejkrásnějších v Dalmácii. Pláž vyhledávají především milovníci klidu, protože leží stranou od turistického ruchu. Nejbližším rušným místem je 4 kilometry vzdálené letovisko Postira.

5. Grebišće, ostrov Hvar

Zatímco mnoho pláží na ostrově Hvar je skalnatých a kolem pobřeží se táhne kamenité dno, pláž Grebišće je naprosto ideální pro ty, kdo si oblíbili vyhřátý, jemný píseček. Pláž se nachází 4 km východně od letoviska Jelsa, a dostanete se k ní pěšky od kempu Grebišće. Samotná pláž není nijak velká, ale záliv je mělký a poskytuje bezpečný vstup do moře. Nápoje a základní občerstvení jsou k dispozici v kempové kavárně nebo v plážovém baru Čorni Petar, který leží pod stromy na východním ostrohu pláže. Ostatně právě stromy, převážně borovice, lemující celé pobřeží, poskytují během letních horkých dnů návštěvníkům příjemný stín. I proto vyhledávají pláž především rodiny s dětmi, dávající přednost klidné dovolené, dále od rušných míst.

6. Zlatni Rat, Brač

Zlatini Rat, neboli Zlatý roh je určitě nejfotografovanější pláží v celém Chorvatsku, kterou najdete téměř ve všech propagačních brožurách. Chorvati také tvrdí, že jde skutečně o nejkrásnější pláž v zemi. Není to ryze písečná pláž, je tvořena drobnými, hladkými oblázky, které jsou tak jemné, že připomínají písek. Díky tomu zde najdete úžasně průzračnou vodu. Pláž se nachází nedaleko městečka Bol, kde je nejbližší ubytování. Také tuto pláž lemuje borovicový háj, poskytující dostatek stínu. Pláž, dlouhá přes 600 metrů, vybíhá do moře ve tvaru trojúhelníku a vstup do moře je zde poměrně strmý, nicméně koupání je zde nezapomenutelným zážitkem.

7. Punta Rata, Brela

Tahle pláž se pyšní tím, že byla vybrána mezi 10 nejlepších pláží na světě a je oceněna Modrou vlajkou. Pobřeží sice tvoří oblázky, ale vstup do moře už jemný písek. Nachází se na Makarské riviéře a patří mezi zdejší nejnavštěvovanější pláže. Za korunovační klenot pláže je považován obří balvan u břehu, na němž zázračně vyrůstají borovice a který využívají plavci jako skokanský můstek. Pláž je plně vybavená dokonalým zázemím, lehátky i sprchami a je nedaleko města Brela. V okolí nenajdete velké hotely, ale ubytování nabízejí především malé penziony a soukromé vilky. Přesto je v okolí dostatek restaurací, barů a kaváren jak pro občerstvení, tak pro milovníky společenského života.

8. Sunj Beach, Lopud

Tahle 800 metrů dlouhá pláž Sunj je vzácným případem písečné pláže nedaleko Dubrovníku. Nachází se ve stejnojmenném zálivu na jižním konci ostrova Lopud, na úpatí zelených kopců. Celý ostrov je bez aut, takže dopravu zde obstarávají elektrické golfové vozíky. Pláž je lemovaná borovicovým hájem.

Ostrov je bohatý i na historické památky, kláštery, paláce a vily, z nichž mnohé jsou pouhé zříceniny v důsledku zemětřesení a válečných konfliktů. Nicméně jde o jednu z nejkrásnějších pláží v jižní Dalmácii. Vstup do moře je zde velmi pozvolný, a právě to sem přitahuje hlavně rodiny s dětmi. Pláž je vybavená slunečníky a lehátky, v okolí jsou i možnosti občerstvení v restauracích. Výhodou je i blízkost Dubrovníku, kam si lze snadno zajet trajektem, nebo výletní lodí.

Další zajímavé články
Reklama