Roadtrip

Dolní Rakousko je rájem pro cyklisty, milovníky vína, dobrého jídla a historických památek

Cyklotrasy vás zavedou i do Vídeňských Alp, kde si užijete nádherné výhledy / mountainbikeguides.com
Dolní Rakousko, nacházející se blízko našich hranic, je skutečně evropským rájem cyklistiky. Hustá síť cyklostezek nabízí více než 4000 km tras i pro rodiny s dětmi. Tady jsou cyklisté skutečně vítáni a to nejen v označených restauracích, nabízejících vedle gastronomických pochoutek i vhodné zázemí, ale především na dokonale upravených cyklostezkách, lákajících ročně stovky tisíc milovníků cykloturistiky z celého světa. Ti zde najdou nejen zajímavé zážitky, ale i špičkový servis.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

30. dubna 2019   |   10:35

Některé cyklotrasy zasahují i na naše území a tak se na ně snadno můžete napojit i na jihu Moravy. Je to například cyklostrasa EuroVelo 9, začínající v Břeclavi, vedoucí přes Vídeň, které se také říká Stezka termálních pramenů, dlouhá 212 kilometrů. Stezka železné opony, nesoucí označení EuroVelo 13, dlouhá 406 kilometrů, vede v blízkosti našich hranic a umožňuje českým cyklistům vyjet třeba ráno jen s lehkým batůžkem na trasu a večer se po příjemně stráveném dni vrátit zpět do výchozí destinace.

Oblíbené hvězdicové výlety

Právě tady se nabízí možnost na tzv. hvězdicové výlety, kdy si vyberete nějakou základnu na našem území a pak vyrážíte poznávat Dolní Rakousko. Pro milovníky vína a kultury je jako stvořená oblast Thermenregion Wienerwald, dobrodruzi se budou nejlépe cítit v údolí Traisental a fanoušci historie si užijí Waldviertel. Jedinečná je oblast Wachau, která je zapsaná na seznam UNESCO a je součástí jedné z nejznámějších cyklostezek Evropou. Cyklisté v Dolním Rakousku narazí i na tajemné staré hrady, romantické vinice, monumentální zámky či národní parky, jezera, rašeliniště a horské štíty.

Slavná Dunajská cyklostezka

Dunajská cyklostezka patří nejen k nejoblíbenějším, ale také k nejkrásnějším cyklistickým trasám Evropy. Není divu, když vám umožní poznat kvetoucí oblast Wachau a zároveň znovu aktivovat unavené nohy v chladném Dunaji. Jako odměna po pestré túře čeká na cyklisty osminka vína v některém z místních šenků. Voda a kultura, jízda téměř bez stoupání. Na Dunajské cyklostezce vedoucí kolem pestrých meruňkových sadů, tradičních vinných šenků a hradů opředených pověstmi se ponoříte do světa romantiky.

Hrady, zámky a koupání

Z Marbachu na Dunaji se můžete vydat na poutní kostel Maria Taferl, který je viditelný z dálky. Z nádherné barokní baziliky si můžete vychutnat nádherný výhled na údolí Dunaje. Poutní místo se nachází ve výšce 440 m. n. m a nabízí jedinečný panoramatický výhled na celý alpský řetězec od Schneebergu až po Traunstein. Nejvýznamnějším poutním místem v Dolním Rakousku je Schloss Artstetten a renesanční zámek Leiben. Dalším cílem, vyhledávaným za horkých dnů, může být koupaliště Weitenegger, kde se nachází nejdelší dunajská přírodní pláž v Dolním Rakousku. Pro snadné plánování vašich tras si můžete stáhnout aplikaci jak pro Android, tak pro iPhone, která vás provede těmi nejzajímavějšími místy.

Za pochoutkami i do termálů

Dolní Rakousko je přitažlivé i pro všechny milovníky kulinářských specialit, dobrého vína a pěších výletů po rozkvetlé krajině. Hned za hranicemi s Českou republikou si můžete užít příjemné klima, přátelskou atmosféru rodinných pohostinství i jedinečné lokální pochutiny. Dolní Rakousko má v tomto ohledu mnohé co nabídnout. Tradičně zemědělský region Mostviertel září na jaře bílými květy hrušní a je vyhlášený svými přírodními mošty.

Ochutnejte přírodní mošty nebo domácí zmrzlinu

Na své si přijdou i děti, potěšíte je návštěvou rodiny Gebetsberger, která vyrábí legendární farmářskou zmrzlinu. V květnu můžete navštívit císařský lázeňský park v Badenu, kde probíhá Festival Wein im Park a při té příležitosti osvěžit své tělo v místních termálních lázních. V rámci ochutnávky pak můžete vyzkoušet přibližně padesát vín od místních producentů.

Barokní klášter Melk

Pověstnému vinařskému údolí Wachau vévodí mohutná stavba barokního kláštera Melk, založeného už v roce 1089. Při prohlídce tohoto sídla benediktýnů si můžete prohlédnout kromě jiného Mramorový sál, Císařskou chodbu, klášterní knihovnu a muzeum. Z Altane, propojovacího balkónu mezi Mramorovým sálem a knihovnou se vám otevře velkolepý výhled na údolí Dunaje. Mistrovským dílem vrcholného baroka je klášterní kostel, který můžete navštívit i bez průvodce. V barokním pavilonu si můžete prohlédnout i fresky českého malíře Johanna Wenzela Bergla.

Akvapark v Melku

Pokud budete po delším putování unaveni, můžete se dokonale zrelaxovat ve vodním parku Melker Wachaubad. Ten je se svými nesčetnými atrakcemi jedním z nejkrásnějších a nejmodernějších akvaparků v Dolním Rakousku. Můžete si užívat v řadě bazénů, projet se na tobogánech a skluzavkách, navštívit vodní jeskyni, vodopády a tryskající fontány. Poté si můžete jednoduše odpočinout a opalovat se na prostorném trávníku nebo si zasportovat při plážovém volejbalu. V místní restauraci si pak můžete dopřát nějakou tu místní specialitu. Dolní Rakousko má zkrátka co nabídnout každému a tak stačí se sbalit a vyrazit.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama