Ven z města

Cyklistická dovolená po Evropě: Jak kolo přepravovat a kde jsou nejlepší trasy?

Evropské cyklostezky vás zavedou na kouzelná místa, kam se jinak třeba autem nedostanete / Shutterstock
Chcete-li si zlepšit fyzičku, nejlepší volba je vyrazit na dovolenou na kole. Nemusíte se ale omezovat jenom na krásy naší vlasti, užít si můžete i v zahraničí. V tom případě se vám budou hodit informace, jak kolo přepravovat i pár tipů na nejhezčí cyklostezky.
Reklama
Reklama

autor  redakce

04. března 2020   |   10:17

Chcete si během cesty odpočinout, a přitom se zároveň přesunout o pár kilometrů dále? Cestujte s kolem vlakem. Máte dvě možnosti: Buď mít kolo jako spoluzavazadlo, nebo využít úschovy kola během přepravy. Zvolíte-li první variantu, kolo si do vlaku sami naložíte, uložíte na určené místo (stojan) a v cíli sami vyložíte. Musíte v takovém případě v jízdních řádech hledat vlaky se symbolem kola – ty přepravu kol umožňují. Kolo si ale v průběhu cesty musíte hlídat.

Vlakem to jde snadno

Obvykle je poplatek za přepravu kola 10 euro a pak ještě 3 eura za rezervaci u dálkových spojů. Tento typ přepravy je možný například na Slovensku, v Rakousku, Německu, Maďarsku, Nizozemí, Lucembursku, Francii, Švýcarsku, Polsku, Dánsku a Srbsku. Druhá možnost znamená, že kolo naložíte do speciálního vagonu a pak si ho vyzvednete při vystupování. Tento způsob je běžný třeba v Maďarsku a na Slovensku. Na Slovensku přitom za kolo zaplatíte jenom 3 eura, ať už zvolíte přepravu jako spoluzavazadlo nebo formou úschovy.

Autobusem nebo letecky

Nechcete-li vlak, zkuste autobus. Některé linky povolují přepravu kol na speciálním nosiči. Dopravci někdy pronajmou cyklovlek. Hodí se, když cestujete ve větší skupině a máte kol víc. Pochopitelně se přeprava dá zvládnout i letecky, třeba si nechat z Čech poslat kolo do cíle cesty. Pak ovšem musíte kolo zabalit do krabice (použít tu, ve kterých se kola dodávají do obchodů) a je třeba dodržet maximální hmotnost zavazadla (je možné, že budete muset kolo částečně rozmontovat).

Kolo do letadla jen v krabici

Máte tři možnosti: kolo jako běžné zavazadlo, nadlimitní zavazadlo a jako sportovní vybavení. Jako běžné zavazadlo je to zdarma, u sportovního vybavení buď zdarma nebo za příplatek (podle letecké společnosti, většinou 30 euro), u nadlimitního zavazadla za příplatek, zpravidla 50-70 euro.

Co při plánování neopomenout?

Pokud plánujete vydat se na kolo do zahraničí, pak rozhodně nezapomeňte:

  • zvolit bezpečnou zemi (vozte přiměřenou hotovost, kolo bez dozoru je trochu risk),
  • jet raději ve skupince, než sami,
  • cestovat mimo rušné dopravní komunikace,
  • pojistit sebe, kolo, případně obojí,
  • promyslet ubytování,
  • pročíst si základní předpisy (v některých zemích máte jako cyklista povinné vybavení).

A kam se vydat?

Vyberte si tu správnou zemi pro cyklodovolenou podle různých preferencí:
  • Holandsko, Belgie (odpočinková jízda, samé rovinaté úseky).
  • Korsika, Malorka (když chcete jet mimo sezónu - květen, září).
  • Skotsko (malebná a bezpečná destinace s nízkou hustotou dopravy).
  • Albánie (klid – málo turistů).
  • Bretaň ve Francii (členité trasy, ale žádné velehory – terén zvlněný tak akorát).
  • Francie, Itálie, Rakousko (velehory – pořádná stoupání pro zdatnější cyklisty).
Zkusit cestovku?

Bezproblémová organizace za dobrou cenu

Pro dovolenou na kole v zahraničí můžete využít cestovní kancelář, např. ExtremTour.


V její rozmanité nabídce (všech možných úrovních obtížnosti) si každý „najde to své“. Na kole se tak můžete vydat do Francie (více než 15 destinací), Itálie, Španělska (do hor, ale i pod slunce na „Kanáry“) a dalších cestovatelsky atraktivních evropských zemí (Černá Hora, Dánsko, Německo, Polsko, Portugalsko).

Frekventovaná cyklodálnice

Doslova za humny máte jednu z nejkrásnějších cyklotras Evropy. Řeč je o Dunajské cestě z německého Donauschingenu až do maďarské Budapešti. Nejhezčí je 326 km dlouhý úsek Pasova do Vídně. Tahle cyklodálnice (ročně celou Dunajskou cestu projede asi 300 000 cyklistů, z toho z Pasova do Vídně 60 000) má jenom minimální převýšení.

Od zámků až k moři

Jestliže vás láká nádherná architektura francouzských zámků na Loiře, potom vězte, že touhle cyklostezkou se dostanete až na pobřeží Atlantského oceánu. Je dlouhá asi 800 km, ovšem za nejkrásnější se považuje asi stokilometrový úsek mezi Blois a Tours, který je doslova prošpikovaný zámky. Rozhodně se na některém z nich zastavte.

Komfort podél řeky

Jako velice komfortní se dá označit stezka podél řeky Mohan, tedy německy Mainz. Měří skoro 600 km, je oddělená od silnice, a navíc má mimořádně kvalitní povrch. Nechybí dokonalé značení (německá preciznost) a kolem trati je spousta možností, kde si odpočinout nebo přespat. Byl by hřích tohle nezkusit, protože bývá hodnocena jako vůbec nejlepší německá cyklostezka.

Pohoda kolem jezera

Milujete Švýcarsko? Pokud ano, šlápněte do pedálů a zkuste 273 km dlouhou cyklotrasu kolem Bodamského jezera. Jedná se o pohodlné asfaltky a terén není nijak extrémně náročný. Pohled na jezerní hladinu a zalesněné švýcarské kopce stojí za námahu.

Studená romantika u moře

Pokud byste chtěli projet celou cyklotrasu kolem Severního moře, museli byste patřit mezi pořádné vytrvalce a věnovat tomu minimálně několik týdnů, ne-li měsíců. Měří totiž 6000 km a je vůbec nejdelší cyklotrasou na světě. Můžete si ale samozřejmě vybrat jenom kousek. Počítejte ale s tím, že bude chladno a vítr, tak se pořádně oblečte.

Další zajímavé články
Reklama