Roadtrip

Lichtenštejnské knížectví: Krátká, ale úžasná zastávka na cestě za alpskou lyžovačkou

Malému knížectví dominije mohutný Vaduzský hrad, sídlo panovníka / Depositphotos
Pokud se chystáte v letošní zimní sezóně vyrazit na alpské sjezdovky, zkuste se cestou zastavit v šestém nejmenším státě světa, Lichtenštejnsku. Nebudete litovat a poznáte zemi, která má co nabídnout. Navíc můžete zažít i oslavy 300. výročí založení tohoto malého knížectví. Velkolepé oslavy vzniku státu připadají na 23. ledna 2019, ale probíhat budou po celý rok.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

09. října 2018   |   14:39

Jubileum není jen příležitostí, aby si obyvatelé Lichtenštejnska připomenuli svoji vlastní historii, ale také přitahuje pozornost mnoha turistů a návštěvníků. Země má pouhých 37 000 obyvatel. Vládcem této konstituční monarchie je od roku 1989 Hans Adam II. kníže z Lichtenštejna. O národním svátku, kdy se oslavuje vznik státu, jsou zváni všichni obyvatelé knížectví na knížecí sídlo, hrad ve Vaduzu, v jehož zahradách pro ně teče pivo zdarma.

Jak se tam dostat

Cestujete-li do švýcarských, italských nebo západorakouských Alp, je Lichtenštejnsko na hlavní trase přes Mnichov. Hlavní město Vaduz je od Prahy vzdáleno 613 kilometrů a do cíle dorazíte autem za necelých 6 hodin. Železniční spojení je dost složité a museli byste cestovat buď přes Rakousko, nebo Švýcarsko. V zemi obstarávají většinu dopravy autobusy. Letecká doprava také není příliš výhodná, nejbližším letištěm je švýcarský Curych.

Kriminalitu v zemi neznají

Lichtenštejnsko je jednou z nebezpečnějších zemí na světě a trestnou činnost téměř nezná. Zdejší vězení pojme pouze několik vězňů, a to jen s krátkodobými tresty. Pokud už někdo dostane trest, delší než dva roky, odsedí si jej v sousedním Rakousku. Pro zajímavost, poslední vražda se zde vyskytla v roce 1997. Místní obyvatelé se tak cítí naprosto bezpečně, o čemž svědčí i to, že mnozí z nich dodnes své domy vůbec nezamykají.

Knížecí sídlo Vaduz

Nejzajímavější zastávkou na vaší cestě do Alp, bude určitě Vaduz se svými 5425 obyvateli, který je hlavním městem země, i když tím největším je město Schaan. To trumflo Vaduz o 500 obyvatel. Na prohlídku Vaduzu vám bohatě stačí jeden den. Všechno zajímavé tu najdete ve vzdálenosti pár desítek metrů od sebe.

Ve Vaduzu najdete všechny pamětihodnosti pěkně pohromadě

Najdete zde vládní budovy s velkolepou architekturou, řadu muzeí, obchodů a galerií. Určitě nevynechejte moderní budovu zdejšího Muzea výtvarných umění, nabízející bohaté umělecké sbírky, nebo Lichtenštejnské národní muzeum, představující historii knížectví a jeho flóru, faunu a kulturu. Dominantou města je knížecí hrad z 12. století, který však běžně není přístupný veřejnosti.

Katedrála sv. Florina

Katedrála sv. Florina je jednou z nejznámějších památek ve Vaduzu. Římsko-katolický, novogotický kostel, byl postaven v roce 1874 a byl navržen rakouským architektem Friedrem von Schmidtem.

Historické památky jsou přístupné zdarma

Návštěvníky upoutají zejména krásné okenní vitráže a sochy v přední části budovy. Kostel dostal v roce 1997 status "katedrály" a určitě stojí za krátkou návštěvu.

Pohostinné knížecí sklepy

Pokud se ve Vaduzu zdržíte přes noc, doporučujeme vám navštívit večer knížecí vinné sklepy Hofkellerei. Lichtenštejnská vína jsou ve světě skoro neznámá, a přesto zde najdete řadu vynikajících odrůd, které mohou směle soutěžit s těmi nejlepšími francouzskými víny. Vinice jsou všude na okolních stráních a sahají až pod hradby vaduzského hradu. Personál sklepů je velmi pohostinný a útulná atmosféra z nich činí skvělé místo, kde se dozvíte více nejen o vinařství, ale i o životě v Lichtenštejnsku.

Vyhlídky z Princovy cesty

Pokud se vám v Lichtenštejnsku zalíbí a prodloužíte si pobyt, vydejte se do okolí Vaduzu na některou z horských tras. Asi tou nejznámější je tzv. Princova cesta, vedoucí pohořím Rätikon. Je to klasická vysokohorská trasa, začínající na Alpe Gaflei ve výšce 1400 metrů nad mořem a nabízí úchvatné vyhlídky. Trasa prochází řadou úseků zabezpečených ocelovými lany a skobami kolem vrcholů Tři sestry, kolem Alpe Gafadura a zpět do Gaflei. Celková délka trasy je 6 kilometrů.

Malá země má i pět hradů

V celém Lichtenštejnsku historických památek moc nenajdete. Výjimkou je pět hradů, z nichž nejznámější a nejzachovalejší je hrad Gutenberg, pocházející z roku 1100. Tato úžasná stavba se týčí nad malým městem Balzers a je velmi dobře zachovaná. Hrad je pro návštěvníky otevřen zdarma, prohlídky jsou s průvodcem.

Archeologické nálezy dokládají, že původní hradiště, na jehož místě se hrad nachází, bylo obývané již od neolitu. K často navštěvovaným patří i zakonzervované zříceniny dvou hradů z 13. století v Schellenbergu, Obere Burg a Untere Burg, které jsou zpustlé už od 16 století. Přístupné jsou rovněž zdarma.

Lyžařské areály najdete i zde

Asi nejznámější je lyžařský areál Malbun přímo nad Vaduzem. Znalci tvrdí, že jde o skrytý klenot pro vyznavače alpského lyžování. Najdete v něm 11 km modrých, 9 km červených a 3 km černých sjezdovek, které obsluhuje 7 vleků. Areál není příliš přeplněný, takže si můžete plně vychutnávat přírodní nedotčené přírodní scenérie.

Návštěvníkům se dostane jednoho z nejkrásnějších výhledů na Vaduz a Rýn z nadmořské výšky 1600 – 2000 metrů. Ohromující scenérie a přiměřené ceny jsou dobrou zprávou pro nadšené lyžaře, kteří ocení i dokonale udržované sjezdovky a nabídku služeb.

Další zajímavé články
Reklama