Ven z města

Zima se blíží. Tyrolský poklad mezi ledovci láká všechny milovníky zimních sportů

Na vrcholku vrcholku Brunnenkogelu (3440 m.) se můžete občerstvit ve futuristické kavárně, která dokonce nabízí nejvýše položený bod wifi na světě / TirolWerbung
Na nejvýše položeném ledovci v Tyrolsku se lanovky a vleky rozjely už 15. září, ale oficiální zahájení sezóny se připravuje ve velkolepém stylu až na 20. října. Lyžařská střediska se rozkládají v nadmořské výšce 2685 – 3440 metrů a patří k těm nelepším v Rakousku. Pitztal nabízí celkem 21 kilometrů sjezdovek a spoustu dalších sportovních možností i zábavy.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

22. září 2018   |   10:33

V rakouských Alpách najdete desítky lyžařských středisek, z nichž mnohá jsou propojena sítí lanovek, sjezdovek a vleků. Málokteré z nich však nabízí tak dokonalé sněhové podmínky pro lyžování, jako pitztalský ledovec. Rozkládá se nad stejnojmenným údolím a nabízí tak trochu rodinnou atmosféru, stranou od těch nejrušnějších alpských středisek.

Jak se tam dostat

Z Prahy vás čeká 548 kilometrů dlouhá cesta, která se dá zvládnout za něco přes šest hodin. Jede se přes Mnichov a Garmish-Partenkirchen a na ten kousek po rakouském území není potřeba dálniční známka.

Plná sezóna vypukne v posledním týdnu října

Auto budete muset nechat v některém z horských středisek údolí Pitztal, kde najdete i nepřeberné množství nabídek ubytování. Zajímavá je například nejvýše položená vesnice St. Leonhard, která má 1500 stálých obyvatel, ale v sezóně jich přibývají další tisíce. Domky místních obyvatel i ubytovací kapacity jsou rozptýleny po horských svazích pod mohutným ledovcem.

Podzemním vláčkem až na sjezdovky

Zajímavý je už příjezd do Pitztalu. Z údolí vás do areálu vyveze podzemní Gletscherexpress, něco mezi lanovkou a vláčkem, kterému se zde hrdě říká pitztalské metro. Do provozu byl uveden v roce 1983 a brzy jej čeká velká modernizace. Je to jediná přístupová cesta a v sezóně je také náležitě využitá.

Pod samý vrchol vás doveze místní metro

Gletscherexpress má dolní stanici ve výšce 1740 m. a horní stanice je 2840 m. vysoko. Vláček, který má kapacitu 180 míst, to zvládne za 8 minut a s mnohými pasažéry tak rychlá změna nadmořské výšky pořádně zamává. Někteří pociťují i problémy s dýcháním.

Kavárna doslova v oblacích

Po výstupu z vláčku můžete přestoupit na Wildspitzbahn, nejvýše položenou lanovku v Rakousku, která vás vyveze až na vrchol Brunnenkogel (3 440 m). Tam se můžete aklimatizovat v nejvýše položené kavárně v Rakousku, zvané příznačně Cafffé 3440. Budete to potřebovat, protože tahle nadmořská výška už není opravdu pro každého. Odtud už vede do okolních údolí rozvětvená síť lyžařských i snowboardových tratí a sjezdovek.

Kolik za skipas?

V Pitztalu najdete celkem tři lyžařské areály, na které vám stačí jeden skipas. Výhodné jsou rodinné skipasy, kdy děti do 10 let v doprovodu jednoho z rodičů lyžují zdarma. V hlavní sezóně jsou skipasy poměrně drahé, týdenní vás přijde na 270 euro.

Mimo sezónu, což je nyní až do konce října a poté od 7. ledna, na 242 euro. V nižších polohách si na své přijdou na upravených tratích i milovníci běžkaření.

Zahájení sezóny bude velká show

O víkendu 20. – 21. října bude slavnostně zahájena nová zimní sezóna. Návštěvníci budou moci zdarma vyzkoušet nejnovější lyžařské vybavení, ochutnávat kulinářské speciality či koktejly nebo sledovat vystoupení známých zpěváků a skupin. Po celý den bude v Caffé 3440, připomínajícím létající talíř, na vrcholku Brunnenkogel vyhrávat živá hudba.

S večerem přijdou ohňostroje a velkolepá světelná show, která rozsvítí celou oblohu nad ledovcem. Skipas na celý víkend přijde na 51 euro. O zábavu je však postaráno v Pitztalu po celou sezónu a téměř každý víkend se zde koná nějaká významnější sportovní či kultturní akce.

Další zajímavé články
Reklama