Pobyt

Pohádková země, která vám nabízí exotiku, rozmanitou přírodu i nečekaně krásné pláže

Arabský klenot nabízí tisíce orientálních památek / Pixabay
Jestli nejste nadšenci masové turistiky a hledáte trochu autenticity rozhodně se někdy vydejte do Ománu. Tento arabský klenot nabízí dokonale vyváženou směs slunečného počasí, krásných pláží, teplého moře, orientálních památek, rozmanité přírody, výborné kuchyně a v neposlední řadě i přátelských obyvatel.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

03. dubna 2020   |   15:42

Omán je zemí, jejímž hlavním náboženstvím je islám a od toho se odvíjí i celá kultura. A díky režimu, který trval až do roku 1970, globalizace zde neudeřila plnou silou a všechno tady zůstalo zakonzervováno až dodnes. A tak když vyrazíte na místní trhy zažijete neopakovatelnou orientální atmosféru. 

Historie sahá až do doby kamenné

Ománská historie sahá až do doby kamenné a málokdo ví, že Ománci kdysi ovládali třeba Keňu nebo Zanzibar. A jako skvělí mořeplavci radili třeba i Portugalcům jak přežít počasí v Indickém oceánu. Nejzásadnější milník celé země se napsal roku 1970, kdy současný sultán Kábus svrhl svého otce a začal v Ománu vládnout. Do té doby byla země téměř na úrovni středověku a třeba školy byste zde hledali marně.

Navštivte tajemnou a neznámou zemi, která vás uchvátí

A země měla i další pro nás neuvěřitelné zvyklosti. Třeba datum narození obyvatel se zde stanovovalo zpětně a odhadem k určitému datu, protože matriku byste tu nenašli. Otec současného sultána Kábuse zde nastolil a na dlouhá léta zakonzervoval, pro nás Evropany, nepředstavitelnou tyranii. To všechno se ale změnilo a začala rozsáhlá modernizace. Omán se začal otevírat světu. Nenechte se ale zmást, i přes to všechno nadále zůstává absolutistickou monarchií s islámskou tradicí. Tohle všechno nejlépe uvidíte když z Muscatu budete cestovat na jih do menších měst a vesnic. 

Vyprahlé vnitrozemí

Vnitrozemí Ománu je kamenité a vyprahlé. Džípem se lze dopravit do Wádí Ghul, kde skalnaté srázy padají do soutěsky z výšky až 1 kilometru. Nelítostné paprsky slunce ve vyprahlé krajině vytváří dojem, že zelené oázy jsou jen bájnou fatou morganou. Ale nejsou. Velké oázy se povětšinou staly místem pro zbudování nedobytných pevností. Jako tomu bylo u An-Nachtal. Pevnosti Nazvá nebo Rustak byly vybudovány jako ochrana měst před nájezdy nepřátel. A stavby jsou to mnohdy úctyhodné. Například pevnost Bahla má hradby dlouhé až 10 kilometrů. Cestou vnitrozemím dost možná potkáte stáda volně pobíhajících velbloudů. Na těch ochočených se dají podniknout dobrodružné výpravy do hlubin pouště.

Hlavní město Muscat

Hlavní město Muscat leží v sevření Ománského zálivu a pohoří Al-Hadžar. Vedle monumentálního sultánského paláce Al Alam jsou zde k vidění obranné pevnosti z 16. století. Impozantním dílem je Mešita sultána Kábuse, která se dle zvyklostí rozkládá na vyvýšeném místě. Velkolepost této stavby z naleštěného mramoru, je podtržena několika nej. Prohlédnout si tu můžete lustr měřící 14 metrů či ručně tkaný perský koberec o délce 70 metrů. K pravidelným modlitbám se tu běžně schází až dvacet tisíc věřících. Milovníci klasické hudby mohou v Muscatu navštívit operu, která je jedinou na Arabském poloostrově.

Nekonečně dlouhé a krásné pláže

Jižní část země připomíná karibský ráj. Na široké pláží Salalah Beach, pokryté zlatavým pískem, si můžete dopřát osvěžení v podobě čerstvých kokosů nebo voňavé papáji. Nedaleká Mirbat Beach okouzluje jemným bílým pískem. A nejvýchodnější výběžek Ománu zabírá přírodní rezervace Ras al Jinz, která vznikla za účelem ochrany mořských želv.

Ománský Grand Canyon

Chcete vidět Ománský Grand Canyon? Rozhodně se vypravte do Jebel Akhdar. A když už tam budete projděte vesnice s kaskádovitými políčky na skalách. Právě zde je ideální prostředí pro zemědělství. Pěstují se zde granátová jablka, broskve a růže.

Omán má mezi arabskými zeměmi pověst jedné z nejbezpečnějších a nejčistších zemí a mile vás překvapí i velmi přátelští lidé. 

Další zajímavé články
Reklama