Pobyt

Opomíjená evropská města, kam nejezdíme, ale určitě bychom měli

Portugalská Tavira má šarm malého, skoro nezkaženého městečka / Depositphotos
Řadu evropských měst trápí, respektive do nedávné doby trápil, až nezvladatelný příliv turistů, a tak některá z nich v loňském roce musela zavést různé regulace. Mezi ně patří například Benátky, Řím, Paříž nebo Barcelona. Jsou ale i méně známá a tak i méně populární města skrývající krásy, které stojí za to objevit.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

22. března 2020   |   15:14

Evropa je mnohem pestřejší místo, než by se mohlo zdát a obsahuje mnoho měst, která sice turisté neberou útokem, ale která určitě stojí za vaši pozornost.

Tavira

Portugalská Tavira se sice nachází v turistickém regionu Algarve, ale podařilo se jí udržet šarm malého, skoro nezkaženého městečka, kde můžete vyrazit na pláž bez davů či obdivovat historické památky aniž byste se museli prodírat davy turistů. Rozhodně se vypravte na most, kterému tu říkají „římský“, protože se prý zachoval už z doby římského impéria. I když si historici nejsou zcela jistí zda je to pravda, most za návštěvu určitě stojí. 

Evropa je mnohem pestřejší místo, než by se mohlo zdát

Petrohrad

Návštěva Petrohradu je opravdový zážitek. Druhé největší město Ruské federace je považováno za důležité centrum kultury celého Ruska. Velikáni jako Puškin a Dostojevskij, paláce, parky, katedrály, památníky, muzea, široké prospekty, řeka Něva a bílé noci, které znamenají světlo 20 hodin denně. Díky síti uměle vybudovaných kanálů se mu také přezdívá Benátky Severu. Ať už je to Zimní palác, katedrála sv. Izáka nebo Smolenský klášter, petrohradské stavby vás dostanou svojí precizností, zdobením a hlavně barvami. Petrohrad vás naučí milovat ruské kopulky. 

Bukurešť

Město kontrastů, kde na jedné straně můžete obdivovat honosné paláce a čtvrti, zatímco na té druhé spatříte nevábné architektonické pozůstatky komunistické éry. Taková je Bukurešť, hlavní město Rumunska. Možná vás k návštěvě naláká označení “Paříž východu”, kterým se Bukurešť pyšnila zejména v meziválečném období a často je tak nazývána ještě dnes. Stačí se projít historickými částmi města a objevíte široké bulváry, majestátní paláce, překrásné starobylé domy i další krásy. Určitě tak stojí za to dát Bukurešti šanci a zavítat na návštěvu. Dominantou Bukurešti je obří Parlament, který nechal v 80. letech minulého století zbudovat diktátor Ceaușescu. Budova je to vážně monumentální, ale nenechte se zastrašit a vydejte se do jejího nového skleněného křídla. Najdete tam muzeum moderního umění, které stojí za to projít.

Varšava

Jedno neobjevené území číhá hned za hranicemi. Varšava je moderní město s prostornými ulicemi a mnohými památkami a tak není zcela zřejmé, proč jí mnoho turistů objíždí obloukem. Poláci se nebáli příležitosti a na troskách druhé světové války vybudovali nový skvost. Dokonce i komunisticky vypadající Palác kultury a vědy má svoje kouzlo a dostane vás minimálně svojí rozlehlostí. Navíc je z třicátého patra pěkná vyhlídka na celé město a blízké okolí. Na první pohled tak Varšava nemusí být nejatraktivnějším místem k návštěvě, ale nenechte se mýlit. Kromě několika zajímavostí si tu užijete autentického polského života, zakusíte skvělou místní kuchyni a po večerech se můžete pobavit v některé z mnoha restaurací či nočních podniků.

Bonn

Proč byste měli Bonn navštívit? Právě před 250 lety se zde narodil slavný Ludwig van Beethoven. Město neláká tolik návštěvníků jako jeho porýnští sourozenci Kolín nebo Düsseldorf, ale to můžete považovat spíše za výhodu. Přes den je poměrně poklidné, elegantní a upravené a najdete zde mnoho kavárniček a parků. Bývalá západoněmecká metropole si udržela svůj politický význam jako sídlo 16 institucí OSN a řady dalších mezinárodních organizací.

Bělehrad

Z rozděleného a rozbombardovaného města se špatnou pověstí se Bělehrad v posledních letech proměňuje v moderní metropoli, která láká stále více návštěvníků z celého světa. Promenáda podél Dunaje, seznámení s velikánem Nikolou Teslou nebo rekreační ostrov Ada Ciganlija, to vše byste neměli vynechat. A co teprve večerní plavba po Dunaji. Pravdou je, že Bělehrad nenabízí tolik podívané pro milovníky historie, ale určitě ho při vašich cestách nevynechte. A co na Bělehradě táhne nejvíc? Jídlo a lidi. Balkánská kuchyně je vynikající. A Srbové jsou tak přátelští a pohostinní, že se tam budete určitě cítit dobře.

Další zajímavé články
Reklama