Roadtrip

Trojměstí: Turistický skvost na severu Polska

Gdaňsk je největší město Trojměstí / Shutterstock
Do Polska většina lidí jezdí na nákupy nebo nanejvýš navštíví historický Krakov. Málokdy vyrazí až na sever Polska. Přitom právě zde se nachází skutečný turistický skvost, takzvané Trojměstí. Času, který zde strávíte, určitě nebude litovat.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

24. června 2019   |   19:10

Trojměstí tvoří, jak je patrné již z názvu, tři města - Gdaňsk, Sopoty a Gdyně. Každé z nich je zajímavou turistickou atrakcí a každé nabízí něco jiného. A pokud si k tomu přidáte to, že všechny leží na břehu Baltského moře a možnosti výletů po bližším i vzdálenějším okolí, dostanete ideální dovolenkovou destinaci.

Gdaňsk

Nejznámější město Trojměstí je Gdaňsk. Leží u břehu Baltského moře blízko ústí řeky Visly. Přes město protéká řeka Motlawa a z přístavu se lodí můžete vydat na výlety. Lodních tras je několik a opravdu stojí za to. Do lodí se nastupuje přímo v centru města a pohled je to opravdu parádní. Jednou z nejkrásnějších ulic ve městě je Ulice Mariacka. A právě v ní najdete i Mariacki baziliku, což je největší kostel v Evropě postavený z cihel. Bazilika je tak obrovská, že ji nemůžete nevidět ani kdybyste chtěli.

Trojměstí je turistický skvost, který byste si určitě neměli nechat ujít

Celkově je centrum Gdaňska překrásné, s množstvím turistických atrakcí, historických památek a muzeí. Ve městě je například obrovský středověký jeřáb, který sloužil na vykládání zboží a stavění stěžňů na lodích, Neptunova fontána, či Muzeum jantaru. Gdaňsk je centrem obchodu s touto surovinou a dámy jistě ocení krásné šperky, které se z něj vyrábějí. A pokud už navštívíte Gdaňsk tak si zajděte do některé z četných restaurací na nějaké tradiční polské jídlo. Doporučujeme vám polévku Žurek, či polské pierogi. Polská kuchyně stojí za to.

Sopoty

Z Gdaňsku se poměrně jednoduše dostanete do Sopot. Ty jsou známým lázeňským centrem, kde můžete vidět nejdelší dřevěné molo v Evropě, které měří 511 metrů. Nedaleko mola se nachází velký a svého času nejluxusnější hotel Grand. Jeho výstavba stála 20 milionů gdaňských guldenů a díky přepychovému zařízení a úžasné poloze přímo na pláži lákal i slavné cizince. Koktejl si na místní terase s výhledem na Gdaňský záliv vychutnaly celebrity, jako Marlene Dietrich nebo Greta Garbo, ale i státníci jako Fidel Castro, Charles de Gaulle nebo Vladimír Putin.

Ani českým hvězdám nezůstal hotel Grand v Sopotech utajen, navštívili jej třeba Karel Gott nebo Helena Vondráčková.

Mezinárodně jsou Sopoty známé pořádáním festivalu International Song Festival, který je hned po Eurovision největší hudební soutěží v Evropě. Pro lázeňské hosty je největším lákadlem Sopot fontána s bromidovým pramenem, známým jako inhalační houba.

Gdyně

Gdyně je pouze o pár kilometrů dál. Všechna tři města spojuje městská doprava, můžete jet autobusem či tramvají. Město je rozdílné od lázeňského letoviska Sopoty a historického Gdaňsku, ale i tak má návštěvníkům co nabídnout. Během prohlídky byste rozhodně neměli vynechat Jižní molo, které má na délku přes 600 metrů. Na samém konci mola je umístěno oceánografické muzeum, které bylo otevřeno v roce 1971 a najdete zde 7 tematických částí a více než 1 500 převážně vodních živočichů.

V Gdyni je obrovský přístav, největší v Polsku. Kotví v něm lodě polského válečného námořnictva, ale i krásné plachetnice. A pokud by vám Trojměstí bylo málo, tak můžete sednout na výletní loď a odvést se na nedaleký poloostrov Hel. Plavba trvá asi dvě hodiny a najdete na něm krásné bílé pláže, ale například i Fokárium, což je vlastně záchranná stanice pro tuleně a zajímavá atrakce hlavně pro děti. 

Další zajímavé články
Reklama