autor Jitka Jarošová
17. srpna 2019 | 07:54
Památek a míst, které byste měli v Petrohradě navštívit je nepřeberné množství a jedna návštěva slavného města vám na ně rozhodně nevystačí.
Ermitáž
Galerie Ermitáž je jedno z největších světových muzeí. Obsahuje více než 3 miliony uměleckých děl, která jsou uložena v komplexu architektonických památek na břehu řeky Něvy. Celý komplex Ermitáže se skládá z pěti budov - Zimního paláce, Malé, Staré a Nové Ermitáže a Divadla Ermitáže. Pokud byste chtěli věnovat jen letmý pohled každému z vystavených exponátů, zabralo by vám to několik let života. Vystavit takové množství uměleckých děl najednou je prostě nemožné – k vidění je tak současně vždy jen malý zlomek – ve stálých expozicích a v časově omezených výstavách. I tak je to ale fascinující cesta dějinami nejen evropského umění.
Izakijevský chrám
Na Izakijevském náměstí se nachází největší kostel nejen ve městě ale i v celém Rusku - Izakijevský chrám. Postavený byl francouzským architektem Augustem de Montferrandem. Stavba započala v roce 1818 a trvala čtyřicet let, tedy do roku 1858. Interiér je ozdoben 400 kilogramy zlata, množstvím stříbra, drahých kamenů a nádhernými mozaikami.
Jantarová komnata
Pozornost návštěvníků Petrohradu se soustředí hlavně na známou Jantarovou komnatu v Kateřinském paláci. Bývá nazývána osmým divem světa. Roku 1716 jí věnoval pruský král Bedřich Vilém I. ruskému carovi Petru I. Byla zkompletována na přání dcery Petra I. Alžběty Petrovny a sestavil ji Bartolomeo Rastrelli. V roce 1944 jí německá armáda rozmontovala a odvezla neznámo kam. Ani po usilovném pátrání se jí doposud nepodařilo nalézt. Dnes tedy můžete spatřit její rekonstruovanou podobu, zakládající se hlavně na černobílých fotografiích originálů a na jediné existující barevné fotografii. Rekonstruovaná jantarová komnata byla slavnostně zpřístupněna a předána veřejnosti v rámci oslav třístého výročí založení Petrohradu, 31. května 2003.
Dokonalá kopie
Jedná se o téměř dokonalou repliku původní Jantarové komnaty. Na rekonstrukci bylo použito přes šest tun jantaru a v oblasti zařizování interiérů je opravdovým unikátem. Na jejím opětovném zhotovení se podílela i německá vláda.
Petropavlovská pevnost
Ve městě nese množství památek Petrovo jméno. Je to například Petropavlovská pevnost na Zaječím ostrově. Jedná se o nejstarší kamennou část města postavenou již v roce 1703. V současnosti je Petropavlovská pevnost místem odpočinku obyvatel města, zatímco dříve byla vězením s popravčím místem. V areálu pevnosti se nachází katedrála sv. Petra a Pavla, v níž jsou umístěny hrobky téměř všech ruských carů počínaje Petrem I.
Klášterní komplex ve Smolném
Klášterní komplex v modrobílém provedení architekta Rastrelliho ve Smolném z roku 1748 vznikl na přání carevny Alžběty I. Petrovny. Původní Smolný dvůr odvozoval svůj název od vaření téru pro ruskou námořní flotilu. V areálu stojí arcibiskupský palác a ústav pro výchovu šlechtických dívek. Do března roku 1918 pracovala ve Smolném Leninova revoluční vláda, která pak přesídlila do nového hlavního města Ruska - Moskvy.
Kazaňská katedrála
Kazaňská katedrála je jedním z lákadel při procházce po Něvském prospektu. Katedrála postavená Andrejem Voronichinem v letech 1759 až 1814 je považována za repliku baziliky sv. Petra v Římě. Její půlkruhová kolonáda směřuje na Něvský prospekt. Kromě barokních a pravoslavných kostelů a klášterů, někdy s byzantskými prvky, stojí ve městě mešita a buddhistický chrám postavený za finančního přispění lámů.
Něvský prospekt
Něvský prospekt je nejslavnější a nejznámější ulice Petrohradu. Pojmenován je podle Alexandra Něvského, ruského národního hrdiny, který ve 13. století úspěšně bojoval proti Švédům a Germánům. Prospekt, který dosahuje délky téměř pěti kilometrů a šířky až 60 metrů, a který vám možná bude připomínat pařížskou Champs-Elysées, vede až k Zimnímu paláci a jeho náměstí. Naleznete zde nespočet budov nejrůznějších slohů a stylů a luxusní obchody všech slavných světových návrhářů. Je zde i nespočet kaváren, které navštěvovali známí ruští spisovatelé jako Puškin, Gogol či Dostojevský, skladatelé jako Čajkovskij či Rimskij-Korsakov. Tou nejznámější je Literární kavárna, kde všichni zmínění posedávali a popíjeli kávu. Kavárnu najdete v domě číslo 18, ale za posezení na místech, kde sedávali jmenovaní velikáni zaplatíte poněkud přemrštěné ceny.
Petrohrad je považováno za důležité centrum kultury celého Ruska. Díky síti uměle vybudovaných kanálů se mu také přezdívá Benátky Severu. Místní lidé mu ale neřeknou jinak než „Pitěr“.