Pobyt

Conwy, to je pravý velšský venkov s bohatstvím památek, nádhernou přírodou a udržovanými tradicemi

Mohutný hrad Conwy je největší dominantou města / Wikimedia Commons/Adrian Evans
Conwy je malé opevněné město na pobřeží v severním Walesu. Je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je perfektní základnou pro objevování všeho, co může Severní Wales nabídnout. Je vstupní branou do pohoří Snowdonie a je z něj snadný přístup na ostrov Anglesey, do viktoriánského přímořského města Llandudno a na úžasný poloostrov Llyn.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

14. února 2020   |   12:09

Conwy je jedním z klenotů severního Walesu, který každý rok přitahuje tisíce návštěvníků Zároveň je Conwy přístavním městem, známým hlavně svým mohutným hradem ze 13. století, který je jeho dominantou. Město leží na západním břehu řeky Conwy a kdysi bylo důležitým opevněným bodem na pobřeží. Město má bohatou historii, na kterou dodnes odkazuje řada památek, mohutná opevnění a tradiční velšská architektura. Conwy leží uprostřed svěží velšské přírody a lemují jej mohutné hory Snowdonie. Je považováno za jedno z nejkrásnějších měst ve Walesu. Tady si můžete posedět u osvěžujícího nápoje v některé z útulných hospod na nábřeží, vydat se na vzrušující výlet lodí kolem pobřeží nebo na túru po okolních horách.

Nejmenší anglický domeček připomíná spíše hračku pro panenky

Mohutný hrad Conwy

Hrad byl postaven Edwardem I. v roce 1289, je o něco menší než hrady Beaumaris nebo Caernarfon, ale má své kouzlo. Je umístěn u ústí řeky v přílivovém pásmu a nabízí výhled na moře na jedné straně a jemně zvlněné zelené kopce na druhé straně. Součástí hradu a opevnění jsou mohutné městské hradby, které se zachovaly v původní podobě a jsou přístupné. Můžete vystoupat na jednu z 22 věží a projít se podél původního opevnění města. Nejlepší vyhlídku ale poskytuje pohled z věží hradu, odkud si můžete vychutnat nádherný pohled na ústí řeky Conwy a visutý most.

Památky na alžbětínskou éru

Další populární atrakce v Conwy jsou Aberconwy House, Plas Mawr, a nejmenší dům v Británii. Aberconwy House je považován za nejstarší městský dům ve Walesu a pochází ze 14. století. Obnoven byl tak, aby ukazoval každodenní život v minulosti. Plas Mawr je jeden z nejlépe dochovaných městských domů alžbětínské éry v Británii, je částečně obnovený, ale jinak je udržovaný v původním stavu.

Poskytuje zajímavý pohled na to, jaký byl život bohatého obchodníka v té době. V domě se zachovaly krásné původní a citlivě restaurované, barevné fresky. Z jeho malé věže je zajímavý pohled na město a hrad. Turistickou atrakcí je i nejmenší dům, spíše domeček v Británii, jehož rozměry jsou pouhých 3 x 1,8 metru. Stavba je zapsána v Guinessově knize rekordů.

Posezení v přístavu a pláž

Za návštěvu stojí i krásný, historický kostel Panny Marie v Rose Hill Street. se zajímavým, hřbitovem a odtud se můžete vydat na nábřeží, které je ideálním místem k otestování zdejšího nejpopulárnějšího jídla, ryby s hranolky. Až si užijete nádherný výhled, můžete pokračovat pěšky podél Marina Walk a přijdete do Conwy Marina, kde si z námořnické hospody můžete užít pohled na lodě a jachty. Kousek od centra se nachází i populární pláž Conwy Morfa se zlatavým pískem ohraničená travnatými písečnými dunami.

Navštivte botanickou zahradu

Conwy nabízí celou řadu míst s rozmanitou nabídkou jídla a pití. Po celém městě najdete kvalitní restaurace, tradiční hospody a útulné kavárny. Ve městě je i dostatek ubytovacích možností s hotely z nichž mnohé jsou v samotném sousedství hradu. Pokud se zde ubytujete a rozhodnete se pro delší pobyt, nabízí zdejší krajina spoustu další zajímavých míst. Jedním z nich je Bodnant Garden v blízkosti Colwynského zálivu, která je pravděpodobně nejkrásnější v celém Walesu, s nádhernými květinami a dřevinami.

Centrum velšské kultury

Vydat se můžete i do nedalekého Llandudna, které si zachovalo své tradiční a autentické kouzlo. Toto viktoriánské přímořské letovisko má návštěvníkům také co nabídnout. Vydejte se na procházku po promenádě nebo vystoupejte na vrchol Velké Ormy, kde budete odměněni neuvěřitelnými výhledy na okolní hory a pobřežní města. Zjistíte také, že celý region Conwy je velmi hrdý na svou kulturu a historii a během celého roku se zde koná řada kulturních akcí. V menších městech můžete dokonce slyšet originální keltsko-velšský jazyk, který je svědectvím o zachování dědictví této úžasné oblasti.

Další zajímavé články
Reklama