Ven z města

Pokud jste nenavštívili rázovité anglické vesničky, nepoznali jste tu pravou Anglii

Rybářská vesnice Polperro je oblíbeným letním prázdninovým místem Angličanů / Shutterstock
Možná už máte za sebou prohlídku londýnských muzeí, prošli jste se posvátnými sály slavné univerzity v Oxfordu, navštívili Stonehenge, viděli Edinburgh a další anglická města, nicméně, pokud jste nebyli na anglickém venkově, neprošli se mezi kamennými domy uličkami, vydlážděnými kočičími kameny, tu pravou Anglii skutečně neznáte.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

27. listopadu 2018   |   09:57

Vesnice, které vám představíme, leží stranou turistického ruchu a zájmu zahraničních návštěvníků, nicméně Angličané je znají velmi dobře. Míří sem na dovolenou za odpočinkem, klidem, dobrým jídlem, úžasnou architekturou i okolní přírodou. Od rybářských vesniček v Cornwallu, až po tradiční tržní městečka v severním Yorkshire najdete místa s malebnými kostely, domečky a útulnými hospodami, v kterých jako by se zastavil čas.

Painswick, Gloucestershire

Oblast, nazývaná Cotswolds je poměrně dobře známá i zahraničním turistům, kteří sem míří zejména do proslulých zahrad Rococo Painswick. Ty byly založeny už v roce 1740 a staly se místem rozpustilých zahradních párty šlechty, která sem přijížděla mnohdy i z Londýna. Málo z návštěvníků však už zabrousí do nedaleké vesničky na kopci, s okouzlujícími, úzkými uličkami a kamennými domy.

Kde se ubytovat

Dobrou volbou je hotel Falcon, kamenné stavení, pocházející už z roku 1554, nacházející se v samém srdci této historické vesnice. Najdete zde stylové vybavení, vynikající jídlo a nebude chybět ani srdečné přivítání.

Polperro, Cornwall

Tato rybářská vesnice, a v minulosti dokonalý úkryt pro pašeráky, je nyní oblíbeným letním prázdninovým místem Angličanů, ale zachovává si své nedotčené kouzlo. Nachází se v nejjižnějším cípu Anglie.

Někdejší hnízdo pašeráků je dnes ideálním místem na dovolenou

Projděte se pěšky podél pobřeží po obou stranách přístavu, abyste nasáli slaný vzduch a objevili příjemné pláže, nebo zůstaňte ve městě, a prozkoumejte tamější umělecké galerie a obchody. Na jídelním lístku v místních hospůdkách najdete hlavně chutné a čerstvé mořské plody.

Kde se ubytovat

V okolí je řada prázdninových penzionů a hotelů, ale chcete-li poznat skutečnou, staroanglickou hospodu, nabízející i ubytování, zkuste The Old Millhouse Inn. Tahle kamenná budova, bývalý mlýn má atmosféru dob dávno minulých.

Kettlewell, Severní Yorkshire

Kettlewell je ideální základnou pro pěší turistiku v národním parku Yorkshire Dales, ale je to také sama o sobě krásná vesnice, s příjemnými hospůdkami a malebnými kamennými domy. Nejlepší dobou, kdy Kettlewell navštívit je srpen, kdy se zde koná každoroční strašidelný festival. Nejen místní, ale i spousta návštěvníků z celé Anglie se v tento čas pouští do pátrání po nejrůznějších strašidlech, ukrytých v okolí městečka.

Tady se můžete zúčastnit i lovu na místní strašidla

Kde se ubytovat

Dobro volbou je hotel Racehorse, nacházející se v centru městečka, z kterého je nádherný výhled na řeku. V hotelové restauraci si určitě pochutnáte na tradičních pokrmech. Vzhledem k tomu, že je okolní krajina rájem cyklistů, hotel je k nim velmi vstřícný.

Rye, Východní Sussex

Se svými tichými dlážděnými ulicemi a dobře zachovalými středověkými budovami, je Rye typem anglické vesnice, kde na vlastní oči uvidíte, jak vypadá místo, kde se čas zastavil před staletími. Touhle vesnicí, nebo spíše městečkem, je nejlepší se jednoduše jen tak procházet, fotografovat. Můžete také navštívit hrad z 13. století a prohlédnout si místní galerie. Nenechte si ujít návštěvu farního kostela Panny Marie, kde můžete vylézt po schodech na věž a rozhlédnout se po okolní krajině.

Kde se ubytovat

Jednoznačnou volbou je The Ship Inn, nejstarší, rázovitá hospůdka v Rye, jejíž existence je doložena od roku 1592. Během 18. století byla používána k ukládání kontrabandu zabaveného pašerákům (většinou alkoholu) a konaly se zde jeho dražby.

Robin Hood Bay, Severní Yorkshire

Pokud máte rádi pěší putování, oceníte tuto krásnou anglickou vesnici s výhledem na moře. Nejkrásnější je procházka podél pobřežní cesty, kolem obchodů a mnoha galerií nebo můžete navštívit místní čistou, písečnou pláž. Tohle městečko na východním pobřeží Anglie bylo známou pašeráckou základnou a nejvíce se o historii námořnictví a pašování dozvíte v místním muzeu. Navzdory jménu nemá zátoka Robin Hood žádnou nic společného se známým hrdinou a psancem a vznik jejího názvu zůstává místním tajemstvím.

Kde se ubytovat

Hotel Grosvenor je typická budova, postavená z červených cihel ve viktoriánské době. Pochází z roku 1890 a na každého zapůsobí svou rozlehlostí. Má vyhlášenou kuchyni, stavěnou zejména na mořských rybách a plodech.

Mousehole, Cornwall

Jen pár kilometrů po pobřeží od známého města Penzance je Mousehole, jedna z nejkrásnějších přímořských vesnic Cornwallu s kamennými budovami a výhledem na přístav, plný plachetnic a rybářských člunů. Český překlad názvu vesnice zní Myší díra a samotný název se váže k úzkému vjedu do zátoky, kde se nachází spousta vraků lodí, které vjezd nezvládly. Nejlepšími obdobími na návštěvu Mousehole je samozřejmě léto, kdy můžete relaxovat na písečné pláži a období od poloviny prosince do začátku ledna, kdy je celý přístav svátečně vyzdoben a už z dálky září blikajícími světýlky.

Kde se ubytovat

The Kings Arms je typický anglický pub s výborným místním pivem a zároveň hotýlek s pouhými čtyřmi pokoji a neodolatelnou atmosférou. V západním Cornwallu je považován za jednu nejatraktivnějších hospod a pověst si udržuje díky výbornému jídlu, pivu i prostředí.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama