Styl & Kultura

Festival Lady Godiva v anglickém Coventry: Tři dny výborné muziky a všechno zdarma

Festival Lady Godiva je zejména pro mladé příležitostí, jak se odvázat při dobré muzice / Pexels
Začátkem července se do anglického Coventry sjíždějí desetitisíce milovníků dobré muziky, aby se zúčastnili populárního festivalu Lady Godiva. Lady Godiva je už stovky let legendou. Anglická šlechtična z 11. století souhlasila s tím, že když její krutý manžel sníží místním občanům daně, projede zcela nahá celým městem. Svoji jízdu opravdu uskutečnila a občané cudně odvraceli oči, aby jí dokázali svoji loajálnost. Její čin se každoročně připomíná slavnostním průvodem městem a hudebním festivalem.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

01. května 2019   |   12:59

Coventry a okolní hrabství Warwickshire, se může pyšnit spoustou historických památek, muzeí a parků. Během pobytu můžete navštívit místní převorství, katedrálu svatého Michala a obdivovat velkou jezdeckou sochu Lady Godivy v samém centru města. Ta je pro Coventry podobným symbolem, jako socha sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. Zajímavé je v Coventry Muzeum dopravy, pyšnící se největší sbírkou historických automobilů na světě. Vstupné do muzea je zdarma. V regionu pak lze navštívit další kláštery, hrady, kamenné věže a další historické památky.

Třídenní festivalový maraton

Festival Godiva je samozřejmě především o hudbě, můžete si jí užívat tři dny a to zcela zdarma. Letos se festival koná od 5. do 7. července 2019. Loni sem přišlo 115 000 návštěvníků z celého světa, kteří zcela zaplnili War Memorial Park v Coventry. Během festivalu proběhne už tradičně velké finále soutěže Godiva Unsigned, ve které se prezentují začínající kapely a zpěváci. Vítězové pak dostanou šanci vystoupit během festivalu.

Historie festivalu

Hudební festival, nesoucí jméno Lady Godivy, odstartoval oficiálně v roce 1998, ale Coventry oslavuje svoji slavnou dámu už odedávna. K její poctě se pořádají slavné jízdy městem a první z nich se uskutečnila už v roce 1678.

Lady Godivu zde oslavují už více než 300 let

Oslavy Lady Godivy pokračovaly v různé podobě po celá staletí než se ustálily do současné podoby hudebního festivalu. Přestože je hudba hlavní náplní festivalu, organizátoři nezapomínají ani na Lady Godivu a uprostřed festivalu, v sobotu, projde městem slavnostní procesí v dobových kostýmech, připomínající onu historickou událost.

Příležitost pro obchodníky

Během festivalu se město oblékne do slavnostního hávu, kolem festivalového parku vyroste městečko stánků s nejrůznějšími suvenýry, gramofonovými deskami a nahrávkami vystupujících hudebníků, objeví se zde farmáři se svými výrobky a spousta stánků s občerstvením. Samozřejmě, že pro obyvatele Coventry, zejména obchodníky a majitele restaurací, je festival příležitostí, jak si přilepšit, protože stotisícový dav už nějakou tu libru pustí.

Na okraji města pak vyroste velké stanové městečko, nabízející možnost přespání. Denní kapacita areálu je z hlediska bezpečnosti omezena na maximálně 50 000 návštěvníků a celý areál byl v loňském roce také oplocen. Představitelé města věnují bezpečnosti návštěvníků velkou pozornost i s přihlédnutím k tomu, že v roce 2021 se stane Coventry hlavním městem kultury Spojeného království.

Jak se tam dostanete

Pokud využijete leteckou dopravu, je nejbližším letištěm Birmingham, vzdálený 20 minut jízdy. Do Coventry se snadno dostanete také z Londýna, směřuje sem řada autobusových a vlakových spojů. Město Coventry provozuje během festivalu službu park-and-ride, která zajišťuje tranzit mezi centrem města a festivalovým areálem.

Další zajímavé články
Reklama