Pobyt

Úžasná a bezpečná, tak trochu německá oáza uprostřed subsaharské africké divočiny

Takovou rozmanitost divoké zvěře najdete opravdu jen v Namibii / Pixabay
Pokud hledáte turisticky nejpřívětivější zemi v Africe a chcete poznat divokou přírodu, zažít pravé africké safari a přitom se užívat i evropskou atmosféru, je pro vás tou nejlepší volbou jihoafrická země Namibie. Sousedí s Angolou, Botswanou a Jihoafrickou republikou a turistům nabízí vše, co je na africkém kontinentu nejvíce láká. Národní parky, plné divoké zvěře, exotiku, služby na vysoké úrovni, bezpečí a v neposlední řadě i evropskou gastronomii.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

15. února 2020   |   13:21

V Namibii najdete všechno, co lze v Africe zažít. Vysoké hory, nekonečné pouště s písečnými dunami, připomínajícími hory, přírodní rezervace a národní parky, v kterých můžete zblízka pozorovat snad všechny druhy africké divoké zvěře, vodopády i města ryze evropského rázu. Mimochodem, právě v Namibii žije čtvrtina celosvětové populace gepardů a poslední, volně žijící populace černého nosorožce.

Původně německá kolonie

Od roku 1884 až do roku 1915 byla Namibie německou kolonií a to je znát zejména ve městech, jejichž ráz a architektura připomíná Německo. Navíc němčina je zde stále hodně rozšířeným jazykem, stejně jako angličtina, takže evropští turisté zde nenarážejí na jazykové problémy. V roce 1915 zemi obsadila Jihoafrická republika a Namibie vlastně získala nezávislost jako jedna z posledních afrických zemí až v roce 1990. I přes střídající se okupace zůstává v zemi tradičně silná místní kultura, zejména na severozápadě a v pouštní oblasti Kalahari. Pouště, zejména poušť Namib, zabírají většinu plochy země, ale najdete zde i zelené oázy, plné zvěře. Namibie se může pochlubit 16 národními parky a rezervacemi.

Německý vliv je vidět všude

Namibie je zemí, která se úžasně rychle rozvíjí a to i díky turistickému ruchu. Nabízí dobrodružství, množství přírodních zázraků, mezi které patří i poušť Namib se svými vysokými dunami a štěrkovými pláněmi. Na druhé straně města, jako hlavní město Windhoek nebo Swakopmund jakoby vypadla z oka jakémukoliv městu v Německu. Najdete v nich typicky německou architekturu s hrázděnými domy, pivnice s originálními německými pivy a k jídlu vám nabídnou klidně bavorskou klobásu se zelím, pořádný vídeňský řízek s bramborem a k tomu pravé německé buchty nebo oblíbený štrůdl.

Namibie je země kontrastů. Od evropských měst, přes pouště až po divokou přírodu

Pravděpodobně nejpůsobivějším přírodním zázrakem v Namibii je Fish River Canyon na dalekém jihu, který poskytuje úchvatné výhledy do hluboké propasti v zemské kůře, zatímco na severovýchodě stojí impozantní pískovcová plošina Waterberg Platine. Na samém severu Namibie najdete mokřady oblasti Zambezi, bohaté na zvěř a rozlehlé plochy kvetoucího subtropického lesa.

Užijete si i oblíbené safari

Zatímco tradičně přitahovaly turisty do Namibie její úžasné přírodní zvláštnosti, země je nyní přitahuje pro svou divočinu, konkrétně rychle rostoucí počet vzácných velkých savců, kterým se daří v polosuchých oblastech. V Etoshe, největším národním parku Namibie najdete největší koncentraci volně žijících gepardů na světě, zatímco v údolích a říčních korytech severozápadní Namibie můžete pozorovat obrovská stáda slonů a černých nosorožců. Jako houby po dešti vyrůstají v těch turisticky nejzajímavějších oblastech Namibie cenově dostupné bungalovy, kempy i luxusní hotely. Na to, jak je Namibie obrovskou zemí, má po Mongolsku druhou nejnižší hustotu obyvatel, v zemi jich žije pouze 2. 2 milionu. Pokud byste se vydali autem po zemi, můžete projet třeba stovky kilometrů, aniž byste potkali živou duši.

Namibie je jednou z nejbezpečnějších zemí

Země, i když sousedí s Jihoafrickou republikou, která je v poslední době považována za jednu z nejnebezpečnějších zemí je kupodivu Namibie naopak jednou z nejbezpečnějších zemí v celé Africe. Místní obyvatelé jsou neuvěřitelně přátelští, země má dokonale propracovanou infrastrukturu a bohatou síť služeb. Samozřejmě i zde dochází k drobným krádežím a tak jako všude na světě, by měli být turisté obezřetní, dávat si pozor na své věci a zbytečně nevystavovat na odiv drahé vybavení. Nicméně zločinnost je zde opravdu nízká a na bezpečnost turistů dohlíží všudypřítomná policie.

Pobyt vyjde celkem levně

Namibie patří zatím k nejlevnějším destinacím v Africe. Neuvěřitelně levné je zde jídlo, nápoje i ubytování. Samozřejmě v luxusních hotelech si připlatíte, ale v zemi najdete spoustu perfektně vybavených kempů s příjemnými bungalovy, v kterých rozhodně neutratíte majlant. Trochu dražší je ubytování ve městech, ale ani tady nejde o nějaké horentní sumy. Asi nejdražší jsou pouštní oblasti, kde najdete také slušné možnosti ubytování a stravování, ale vše je s náležitými příplatky, protože veškeré vybavení, potraviny i nápoje se sem musí složitě dovážet.

Překvapivé je rozšířená možnost placení platebními kartami, které uplatníte jak v hotelech tak v mnohých obchodech. Mnozí turisté si zde půjčují auta, převážně terénní vozy na výlety do divočiny a využívají rozsáhlé a dobře značené sítě silnic v zemi. Každý by měl ale počítat s tím, že zde panují obrovské vzdálenosti a na každou cestu je nutné mít dostatečné zásoby pohonných hmot, vody a jídla.

Hlavní město Windhoek a pivo

Sem přilétá většina leteckých spojů a město je tak prvním, které turisté z ciziny navštíví. Každého asi překvapí ryze evropská architektura města, v kterém jako houby po dešti vyrůstají i moderní výškové budovy. Nicméně ve staré části města najdete onu typicky německou architekturu s hrázděnými domy. Co se týká památek, těch k vidění ve Windhoeku moc není.

Za návštěvu stojí snad zdejší německý kostel Christuskirche, potom parlamentní zahrady a čtvrť malých pivovarů. Vynechat byste neměli ani některou z místních pivnic, které jsou asi tím nejviditelnějším dědictvím německé kolonizace. Dostanete zde jak originální německá piva, ale převládají místní piva, vyráběná důsledně podle původních bavorských receptur. Vynikající Windhoek ležák, Tafel ležák nebo prémiový Windhoek Draft nijak nerozeznáte od německých piv.

Co můžete ochutnat

Jídlo v Namibii potěší zejména masožravce, protože země má dostatek vynikajícího masa, zejména zvěřiny a oblíbené je zejména maso antilop. Protože země má i poměrně dlouhé mořské pobřeží nabízí místní restaurace i bohatý výběr čerstvých ryb a mořských plodů jako krabů, či vyhlášených namibijských ústřic. Většina návštěvníků asi nikdy neochutná tradiční jídla, která konzumuje drtivá většina místní populace, jejichž hlavní složkou je obvykle čirok nebo proso, z nichž se vaří husté kaše, zvané oshifima a oshimbombo.

Vydejte se však na některý z místních trhů, můžete ochutnat místní populární jídlo kapana, což jsou kousky červeného masa připravené na grilu, podávané s chilli, rajčaty a cibulí. Zakusují se k tomu na velkých pánvích smažené kuličky z různých druhů těsta. Pokud zůstanete u řek Zambezi a Kavango, můžete si pochutnat i na sladkovodních rybách, jako jsou tilapie, pražmy a další. V hotelových a turistických restauracích se servíruje jídlo, ovlivněné německými tradicemi, jako špecle, klobásy, stejky a sladkosti jako sachr dorty či tvarohové koláče.

Nápoje můžete konzumovat bez obav

Jako v málokteré africké zemi, můžete v Namibii bezpečně konzumovat i vodu z kohoutku, protože pochází většinou z hlubinných vrtů. Všude je dostupná pochopitelně i balená voda. Velmi oblíbené jsou nejrůznější ovocné džusy, pochutnáte si například na výborném džusu z ibiškových květů. Mezi balenými džusy převládají dovozy z Jihoafrické republiky, obsahující 100% ovocné šťávy.

Vyzkoušet můžete i místní poloalkoholický nápoj Rock shandy, skládající se z limonády, většinou koly, sodovky, plátku citronu a hořké angostury. Pouštní krajina Namibie není ideální pro vinařství, přesto zde najdete několik malých vinařství se slušnými víny a proslulé jsou i zdejší palírny nejrůznějších destilátů, jako grappy nebo ginu. Mezi víny ale převládá dovoz z Jihoafrické republiky, jejíž produkty jsou známé jak kvalitou tak i nízkou cenou.

Další zajímavé články
Reklama