Dovolená

Víte, která země je v Africe nejbezpečnější? Tak tohle vás určitě překvapí

Znalci tvrdí, že safari v národních parcích Botswany jsou skutečně nezapomenutelným zážitkem / Pixabay
V posledních letech se stává bezpečnost jedním z hlavních kritérií při výběru dovolené zejména v exotických destinacích. Podle nejnovějšího žebříčku není nejbezpečnější africkou zemí ani Egypt, Maroko či Tunis, tedy země nejvíce navštěvované českými turisty, ale jihoafrická země Botswana.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

21. května 2019   |   14:55

Přední cestovatelské portály sestavují každoročně žebříčky bezpečných zemí a vycházejí jak z oficiálních informací, poskytovaných ministerstvy zahraničí, ze základních kritérií, nutných pro stanovení úrovně bezpečnosti dané země i z hodnocení návštěvníků, kteří pobyt v zemi absolvovali. Na nejvyšší úroveň bezpečnosti 1. zařadilo letos Botswanu i ministerstvo zahraničí USA.

To znamená, že je tato země hodnocena jako bezpečnější než například Velká Británie, nebo řada dalších evropských zemí. Na jiném žebříčku, známém jako Světový index míru neboli Global peace index se dozvíme, že Botswana skončila hned za Slovenskem. Čím si tato země na jihu Afriky, sousedící s Jihoafrickou republikou, Zimbabwe a Namibií vysloužila takové postavení?

Silná vláda a přírodní bohatství

Jednoduše řečeno, zdejší vláda má všechno pevně v rukou a sází na dokonalé služby, bezpečnost i na své přírodní bohatství. Přitom je Botswana stále jednou z nejvíce podceňovaných destinací na světě. V zemi se turisté běžně domluví téměř všude anglicky, pobyt je zde cenově dostupný a úroveň hotelů i dalších turistických služeb je srovnatelná s těmi nejlepšími evropskými destinacemi.V Botswaně najdete pouště, úžasné říční delty i diamantové doly.

Skutečný ráj pro milovníky afrických safari

I díky tomu je jednou z nejbohatších a nejstabilnějších zemí v subsaharské Africe a navíc zde můžete zažít fantastická safari. Ve zdejších rezervacích a přírodních parcích je hojnost divoké zvěře, právě tady můžete zažít na vlastní oči Velkou pětku, lvy, leopardy, slony, ​​černé nosorožce a buvoly. Zblízka můžete pozorovat i život gepardů, surikat, hrochů, či krokodýlů.

Národní parky a rezervace

Na hranicích s Namibií, Zimbabwe a Jižní Afrikou se nacházejí jedny z nejkrásnějších přírodních parků a safari v Africe. Národní park Chobe a Delta Okavang nabízejí návštěvníkům úchvatný zážitek putování se slony, zebrami, nosorožci, lvy a řadou dalších neuvěřitelně zajímavých druhů. Národní parky a rezervace zabírají více než 17% rozlohy celé země a v Botswaně jich najdete celkem 13, což je na tak malou africkou zemi dost neuvěřitelné číslo.

Tím nejznámějším a biologicky nejpestřejším parkem je určitě Chobe, nacházející se na severu země. Kolem zdejší řeky Chobe se soustřeďují obrovská stáda žiraf, slonů, buvolů či antilop. Mezi další významné parky patří Kgalagadi Transfrontier Park, Makgadikgadi Pans National Park a Nxai Pan National Park.

Nejlepší doba k návštěvě

Ideální je zimní období, tedy květen-srpen,kdy je období sucha s mírnými teplotami kolem 25ºC, slunečním svitem a malými srážkami. Zvířata se v této době scházejí kolem řek, jezer a zavlažovacích kanálů, což je ideální pro sledování jejich života. Léto, probíhající v listopadu-březnu je horké s teplotami až 40 ° C, velkou oblačností, dešti a blátivými silnicemi.

Duben a květen jsou co se týká počasí ještě příjemné měsíce. Mezi dubnem a listopadem dochází k migraci velkého množství zvířat, zejména tisíců zeber a pakoní do delty Okavango a v listopadu-prosinci je sezóna otelení, která nabízí dostatek příležitostí vidět zvířecí rodiče se svými mláďaty. V této době jsou vyhledávané nezapomenutelné výlety lodí po Okavango Deltě, plné hrochů a krokodýlů. Koupání se zde rozhodně nedoporučuje.

Cestování v Botswaně

Existuje řada vnitrostátních letů na pravidelných a charterových linkách, které dopravují návštěvníky do různých safari táborů. Velká města jsou propojena levnou a pravidelnou autobusovou sítí. Využít můžete i menší minibusy, které jsou rychlejší než tradiční autobusy. Botswana má dobré zpevněné silnice, ale pokud si půjčíte auto, rozhodně si vyberte s náhonem 4x4. Pronájem vlastního vozu je samozřejmě zážitkem a umožňuje vám svobodně se toulat po volné krajině. Vyžaduje to ale pečlivé plánování a doporučuje se najmout si za malý obnos místního průvodce..

Ubytování v Botswaně

Ve větších městech se setkáte s dokonalým evropským standardem a v nejnavštěvovanějších lokalitách v blízkosti národních parků už vyrůstají moderní hotely, poskytující i ty nadstandardní služby. V samotných safari kempech najdete elegantní chaty, luxusní domky, hotely i nízkorozpočtové penziony. Většina z nich má splachovací toalety, teplou vodu a další běžné vybavení. Mnoho národních parků má své vlastní kempy, provozované soukromníky. Pokud nemůžete najít oficiální kemp, zeptejte se místních vlastníků pozemků, zda můžete strávit noc nebo dvě na jejich pozemku. Místní lidé jsou zde velmi ochotní a rádi turistům poskytnou potřebné zázemí.

Jídlo a pití v Botswaně

To se liší podle oblasti, kterou navštívíte. Pro místní obyvatele je jednou z hlavních potravin čirok, pěstovaný v Kalahari a nejčastějším jídlem je zde bogobe, což je čiroková pasta jako kaše někdy ochucená rajčaty nebo kousky hovězího masa. Populární je zde i seswaai, slaná kašovitá hmota s masem. Botswanská kuchyně zná i kukuřičnou kaši pap nebo mletou kukuřici s kousky hovězího či kuřecího masa v omáčce, zvanou samp. Setkat se můžete i s chutnými, praženými moučnými červy mopane.

Ochutnat můžete červy, ale užijete si třeba i italskou kuchyni

Nicméně nebojte se, že budete odkázáni jen na místní stravu. Jak v hotelech, tak v safari kempech a chatkách vám nabídnou kvalitní jídla mezinárodní kuchyně. Vybírat pak můžete třeba z italské, řecké, orientální či jihoamerické kuchyně. Z nápojů pak jsou zde nabízena místní i dovážená piva, víno či běžné nealkoholické nápoje. Bezpečná je i místní voda, pocházející většinou z hlubokých vrtů.

Zdraví a bezpečnost

Běžná pouliční kriminalita nijak nepřesahuje evropský průměr a vyskytuje se jen ve větších městech, jako je Gaborone, Francistown a Maun. Při jízdě autem buďte opatrní, protože se všude budete setkávat s volně žijícími zvířaty, pohybujícími se běžně na silnicích. Když se ocitnete v těsné blízkosti divokých zvířat, postupujte podle doporučení strážců parku. Před vstupem do parku dostane totiž každý návštěvník písemné instrukce, jak postupovat při setkání s divokými zvířaty a jak se zachovat.

Nikdy nejezděte v noci. Cestujte ve skupině nejméně dvou vozů s náhonem na všechna 4 kola. Zásobte se vším, co budete potřebovat, abyste se nedostali do nouze, pokud možno satelitní telefon, náhradní pneumatiky atd. Není zde žádná záchranná služba a nejbližší pomoc může být stovky kilometrů daleko. Důležité je mít dostatečné zásoby pitné vody.

Cestování s dětmi

Dovolená v Botswaně je určitě celoživotním zážitkem nejen pro dospělé, ale i pro děti. Safari jsou populární aktivitou pro celou rodinu, aby se mohla zapojit. Země je pro vaše děti naprosto bezpečná, samozřejmě při dodržování běžných bezpečnostních opatření. Zážitek ze safari v Botswaně je jedním z nejúžasnějších v Africe, protože každý den se kolem Okavango, největší vnitrozemské delty na světě, setkávají tisíce zvířat. Před návštěvou země je samozřejmě třeba se informovat o potřebných očkováních jak pro vás, tak pro vaše děti a včas je absolvovat. Pak se můžete se v této zemi cítit bezpečně a těšit se ze zážitků.

Bezpečnost žen v Botswaně

I sólo cestující ženy jsou v Botswaně docela v bezpečí, protože většina místních obyvatel je zdvořilá a ochotně vychází vstříc. Jedinou výjimkou může být návštěva osamocené ženy v některém z podřadných městských barů, kde může vzbudit nechtěnou pozornost opilců. Použijte při cestování svůj zdravý rozum, vyhněte se chůzi samy v noci nebo po špatně osvětlených ulicích. Ve venkovských lokalitách se oblékejte decentněji, nicméně v turistických lokalitách je běžné nosit kratší rukávy a krátké kalhoty.

Praktické informace

• Česká republika má s Botswanou bezvízový styk, což umožňuje pobyt až 90 dní.

• Vstupní poplatek do země: 30 USD.

• Hlavní město Botswany: Gaborone.

• Počet obyvatel: 2 miliony.

• Jazyky v Botswaně: Angličtina, tswana, afrikánština, plus etnické jazyky.

• Čas v Botswaně: GMT + 2.

• Mezinárodní volací kód v Botswaně: +267.

• Napětí v Botswaně: 220 AC, 50 Hz.

• Peníze v Botswaně: Botswanské pula. Bankomaty se nacházejí ve velkých městech. Kreditní karty jsou běžně přijímány.

• Mezinárodní letiště: Gaborone (GBE) 15 km od Gaborone.

Další zajímavé články
Reklama