Dovolená

Jižní Afrika a malá ochutnávka úžasných zážitků a zajímavostí, které tato země nabízí

V jihoafrických národních parcích můžete pozorovat divokou zvěř opravdu zblízka / Pexels
Jihoafrická republika, jak se země oficiálně jmenuje je jednou z nejvyspělejších afrických zemí a mnohá města, jako Pretórie, Durban či Kapské Město, mají evropský ráz. Jižní Afrika nabízí nepřeberné množství zážitků a na své si zde přijdou zejména milovníci přírody. Z národních parků a rezervací, plných exotických zvířat, se můžete přesunout na kouzelné pláže a užívat si koupání v tyrkysovém moři.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

08. prosince 2019   |   08:49

Do Jižní Afriky míří turisté především na safari v přírodě, ale můžete si tam užít i ochutnávky nevšedních a lahodných vín, pirátských plaveb kolem pobřeží, nebo si vyjet v Kapském Městě lanovkou na Stolovou horu. V zemi najdete celkem 13 národních parků, nejznámější z nich jsou národní parky Krugerův, Kalahari Gemsbo či Addo Elefant. Krugerův národní park je považován za jednu z nejlepších destinací pro sledování divokých zvířat v Africe a z cestovního ruchu zde žije spousta cestovních agentur a společností, které vás kdykoliv vyvezou tam, kde určitě uvidíte většinu ze 140 druhů zvířat, která se zde nacházejí.

Pěšky a s průvodcem

V poslední době jsou velmi žádaná pěší safari, kdy vyrážejí do přírody malé skupinky turistů, doprovázené ozbrojenými a dobře vycvičenými strážci. V doprovodu jsou i zkušení průvodci, znalí chování zdejších zvířat a je velmi důležité, řídit se jejich pokyny. Tato pěší safari začínají brzy ráno a jsou považována za velmi bezpečná. Zvláště v Krugerově parku si nemohou návštěvníci stěžovat na nedostatek příležitostí k setkání s divokou zvěří, ať už jsou to lvi, gepardi, žirafy, zebry, sloni, vodní buvoli či hroši.

Ochutnejte Jižní Afriku

Jižní Afrika je známá nejen svým vínem, ale také biltongem, což je druh sušeného, masa podobného jerky, které známe i od nás. Pokud se vydáte do některého vinařství ve zdejších pahorkatinách, můžete obojí ochutnávat dle libosti, protože ono sušené maso se podává snad všude, podobně jako v našich moravských sklípcích klobásky a uzené. Součástí řady ochutnávek ve sklepích jsou i bohatší pohoštění, na kterém nechybí pštrosí či antilopí maso.

Vypravte se za tučňáky

Tučňáci nežijí jen v chladných antarktických vodách, ale můžete je zblízka spatřit také na jihoafrických plážích. Boulders Beach, která je součástí Národního parku Table Mountain nedaleko Simona, je asi nejznámější. V roce 1985 se zde nacházelo jen několik afrických tučňáků, živořících mezi velkými balvany v malé zátoce. Dnes se jejich kolonie rozrostla na více než 2500 tučňáků. Kvůli ochraně tohoto ohroženého druhu si je návštěvníci prohlížejí z bezpečí vyvýšených promenád. Poměrně zblízka se vám tak nabídne pozorovat tyto legrační ptáky, , aniž byste narušili jejich přirozené prostředí. Za vstup na pláž se platí malý poplatek.

Výlet na stezku vodopádů

Nachází se na slavné Garden Route, v národním parku Tsitsikamma, rozkládajícím se podél divokého, skalnatého pobřeží a zahrnuje chráněnou mořskou oblast. V parku je dostatek dobře značených turistických tras, ale z hlediska bezpečnosti se doporučuje vydat se na výlet s místním průvodcem. Turisté si mohou vychutnat jeden z nejkrásnějších úseků cesty známý jako Stezka vodopádů. Tahle část trasy trvá asi tři hodiny a odmění vás ohromující pohled na řítící se masy vody. Stezka dále pokračuje podél pobřeží, odkud můžete pozorovat majestátní velryby i skákající delfíny. Dobrodružným zážitkem je přechod dlouhého visutého mostu Suspension Bridge, vedoucího přes ústí řeky Storms River do Indického oceánu.

Něco pro milovníky historie

V centrální oblasti Drakensburgu, neboli Dračích hor ve východní části JAR můžete obdivovat historické skalní umění pravěkých lidí, lovců a sběračů, kteří žili v Jižní Africe asi před 4000 let. V Drakensburgu se nachází spousta jeskyní a skalních přístřešků, sloužících pravěkým lidem, kteří zde zanechali tisíce skalních maleb a zanechali i další upomínky na svůj způsob života.

V jeskyních Dračích hor se setkáte s uměním zdejších pravěkých obyvatel

Nejčastěji malby zobrazují zvířata a lidi a dodnes jsou objevovány další a další skalní kresby.V Zatím bylo takových lokalit v Drakensburgu objeveno více než 600 lokalit, ale v zájmu jejich zachování je jen málo z nich přístupno veřejnosti. Jednou z nejoblíbenějších je Hlavní jeskyně, nacházející se jen 30 minut chůze od známého turistického kempu Giant's Castle, kde se konají prohlídky s průvodcem. Tady najdete na 500 obrazů, z nichž některé jsou starší než 800 let.

Před žraloky chrání sítě

KwaZulu-Natal je jediný kus pobřeží v Jižní Africe, které je chráněno bezpečnostním zařízením proti žralokům, které nejenže chrání bezpečně plavce, ale také pro vědce k jejich výzkumům mořských dravců. Tahle oblast byla odjakživa pověstná jako rejdiště spousty druhů žraloků, včetně kladivounů, tygřích a velkých bílých. Než byl vytvořen ochranný systém, tvořený silnými kovovými sítěmi, docházelo zejména v místní komunitě k mnoha útokům žraloků. Mnozí utrpěli těžká zranění a docházelo i k úmrtím.

Vybudování ochranných sítí je dnes považováno za úspěšný model, jak předcházet žraločím útokům na lidi při minimalizaci dopadů na životní prostředí. Podobný model se chystá i na některých australských plážích. Pokud byste chtěli vidět zdejší žraloky zblízka, umožní vám místní ochranáři nalodit se na jejich člun a vydat se na ranní obhlídku sítí poblíž Durbanu. Sledovat přitom můžete jejich práci, kdy uvolňují žraloky, uvězněné v sítích.

Kdy do Jižní Afriky vyrazit?

To nejlepší období přichází právě teď. Jihoafrické léto odpovídá naší zimě a je to nejoblíbenější turistická sezóna. Průměrné teploty se zde pohybují okolo 25 stupňů a teplá je i voda na koupání. Zároveň jsou měsíce leden a únor nejsušším obdobím, kdy zaprší jen málokdy. Pokud ale chcete při safari vidět co největší množství divokých zvířat, vyberte si pro cestu do JAR tamější zimu, kdy probíhá v Krugerově národním parku tzv. Velké stěhování.

Zároveň, pokud chcete ušetřit nějakou tu korunu vězte, že během jihoafrické zimy jsou tam nejlevnější letenky a také místní služby včetně ubytování. Největší výdaje přestavují ceny za safari v kterém jsou zahrnuty všechny služby, ale i tady se dá ušetřit, když si jej zarezervujete s vlastním stravováním a ubytováním v levném penzionu, kterých je tu dostatek.

Další zajímavé články
Reklama