autor Tomáš Lipnický
31. ledna 2020 | 09:00
Návštěvu těch nejnavštěvovanějších turistických atrakcí vám dokážou pořádně znepříjemnit davy turistů s nezbytnými mobilními telefony, pokoušejících se vyfotit to nejlepší selfíčko, dlouhé čekání na vstup a v neposlední řadě i dost podstatná záležitost, jíž je cena za návštěvu těchto atrakcí. Pamatujte, že každá země v Evropě má své turisticky nejatraktivnější místo, ale zároveň nabízí vhodnou alternativu, která je mnohdy daleko lepší a navíc si ji užijete zdarma.
Paříž: Místo Eiffelovy věže, Sacré-Cœur
Eiffelova věž je nádherná v celé své třpytivé slávě a to zejména při slavnostním nočním osvětlení. Ale pokud sníte o západu slunce, pozorovaném z jejího vrcholku, nebo o pikniku pod věží s typickou bagetou a lahví vína, připravte se na překvapení. Koneckonců, nic vám nezkazí náladu rychleji než prodejci, kteří vám v okolí cpou klíčenky s Eiffelovou věží, překřikují se v nabídkách a jsou neodbytní jako komáři. Místo toho se vydejte do srdce pařížské romantiky Sacré-Cœur. Nachází se nad půvabnou čtvrtí Montmartre a tato římsko-byzantská bazilika je nejvyšším bodem v Paříži.
Podívejte se na barevné mozaiky uvnitř nebo vystoupejte na kopuli, abyste si užili 360 stupňový výhled. Odtud si také pořídíte ty nejlepší fotografie Eiffelovy věže, protože z jejího vrcholku si ji určitě nevyfotíte a ušetříte spoustu peněz. Další, bezplatnou možností je navštívit vyhlídkovou Terrasse du Printemps Haussmann, nacházející se na vrcholku slavného obchodního domu. A ono vytoužené selfíčko s Eiffelkou si můžete udělat z vyhlídkové plošiny na náměstí Trocadéro. Bude vypadat mnohem lépe než z vrcholku Eiffelovky.
Florencie: Místo Piazzale Michelangelo, San Miniato al Monte
Piazzale Michelangelo je u turistů asi nejpopulárnějším místěm, pokud si chtějí užít výhled na řeku Arno, Duomo a Ponte Vecchio. Bohužel tyto nádherné výhledy vám pokazí také zde záplava prodavačů suvernýrů, mezi nimiž dominují Davidovy miniatury nebo repliky florentského Dómu. Pokud si chcete užit ještě půvabnější výhled na Florencii, vydejte se do čtvrti Otranto a vystoupejte na vrcholek kopce, na němž se nachází romantická stavba kostela San Miniato. Postaven byl v roce 1018, je to jedna z nejvýraznějších románských bazilik ve Florencii a mnozí tento kostel považují za nejkrásnější ve Florencii, jiní dokonce v celém Toskánsku. Obklopují jej rozkvetlé růžové zahrady a pokud budete mít štěstí, můžete se zaposlouchat do sborových skladeb místních mnichů.
Londýn: Místo London Eye zkuste Sky Garden
Nechcete v Londýně utratit horentní sumu, v přepočtu více než 1000 korun, za svezení na obřím ruském kole London Eye? Samozřejmě, je odtud nádherná vyhlídka na celé město, ale i London Eye je stejnou atrakcí jako Eiffelovka v Paříži, čili jeho nejlepší fotky si uděláte z protějšího břehu Temže. Pamatujte také na to, že ve frontě na London Eye čekají každý rok více než 4 miliony lidí a dlouhé frontě se nevyhnete ani vy. Pokud toužíte po opravdu nezapomenutelné vyhlídce na Londýn, vydejte se do čtvrti South Bank a navštivte tamější Oxo Tower a její vyhlídkovou terasu Sky Garden. Tady najdete překrásnou zimní zahradu, plnou květin, vyhlídkovou plošinu, dvě restaurace a dva bary. Za vstupné nezaplatíte ani korunu, užijete si kouzelný výhled na blízkou katedrálu St Paul's i celé město a ještě k tomu při šálku dobré kávy nebo nějakém tom britském jídle.
Benátky: Místo gondoly, lidové traghetto
Kdo by nechtěl mít památku na Benátky v podobě romantické plavby gondolou po městských kanálech. Je to ale pořádně drahý špás a za půlhodinku plavby zaplatíte v přepočtu i přes 2000 korun. A pokud vám ještě gondoliér zazpívá, bude to stát další desítky eur. Místo toho zkuste mnohem levnější traghetto, což je v podstatě jen méně vyparáděná gondola, kterou místní obyvatelé používají k cestám po kanálech a je to vlastně jeden z druhů místní dopravy. Jízda vás přijde na nějaká dvě eura a zkusíte si, jak cestují místní. Traghetta se liší od gondol jen velikostí, jsou o něco větší a také tím, že nenabízejí polstrované sedačka a polštářky. Benátčané v nich většinou stojí, stejně jako dva gondoliéři, kteří je řídí. Do traghetta se vejde 12 lidí a jejich přístaviště najdete většinou na Canal Grande a fungují vlastně jako přívozy z jednoho břehu na druhý.
Pisa: Místo šikmé věže, kouzelné San Gimignano
Míříte do Pisy, abyste se vyfotili před její slavnou šikmou věží, třeba jak ji podepíráte rukou, jak to dělá 99% turistů ze všech koutu světa? Možná budete zklamáni, pohled je to sice zajímavý, ale určitě si ho nevychutnáte v klidu, protože i tady vás budou pronásledovat davy turistů a houfy neodbytných prodavačů suvenýrů. Pokud cestujete sami a požádáte některé z přičinlivých mladíků, kteří se potulují kolem, aby vás vyfotografoval, buďte si jisti, že vás obratem požádá o pár eur, tedy pokud vám s mobilem nebo foťákem rovnou nezmizí.
Místo do Pisy se vydejte do nedalekého San Gimignana. Říká-li se o Praze, že je stověžatá, platí totéž i o San Gimignanu. Tohle město je proslulé svojí středověkou architekturou a zejména spoustou kamenných věží a věžových domů, které vytvářejí jeho neopakovatelné panorama. Někdy se mu přezdívá i Středověký Manhattan. Město je dokonce zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Irsko – Místo Oliver St John Gogarty, Pub vesnická hospoda
Pro Irsko, relativně malou zemi s ne příliš velkým množstvím památek, je důležité si nějak přitáhnout turisty a k tomu slouží především irské puby. I když vás tam budou směrovat snad všichni papíroví, digitální či živí průvodci, vyhněte se známé dublinské ulici Temple Bar, kde je největší soustředění těch pravých irských pubů, a jedině tam vám prý natočí toho pravého, napěněného Guinnesse.
Tahle část Dublinu je určena zejména pro turisty, kteří si myslí, že Irsko jsou jen slané brambůrky a Guinness a za tenhle mýtus zaplatíte nekřesťanské peníze. Nejznámější jsou zde Oliver St John Gogarty nebo Temple Bar, kde ale zaplatíte za pivo Guinness téměř 150 korun. Místo toho vyzkoušejte něco jako Mary's Bar & Hardware Shop, což je obdoba staré irské vesnické hospody, kde se bar nachází v zadní části obchodu s potravinami nebo třeba domácími potřebami. Takových barů najdete v Dublinu i v jeho okolí více než tisícovku, takže je opravdu z čeho vybírat.