Styl & Kultura

Pasti, které na vás číhají na letišti. Čemu je dobré se obloukem vyhnout?

Zkušení cestovatelé již ví, čemu se na letišti vyhnout / Shutterstock
Letiště na celém světě se vyznačují jedním společným rysem. Všechno je tam předražené a narazit na zboží s nějakou přijatelnou cenou je spíše vzácností. Místní podnikatelé to zdůvodňují vysokými provozními náklady na letištích, zejména drahými nájmy a ceny se tak odrážejí jak v obchodech, tak v restauracích či při parkování.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

03. prosince 2018   |   13:00

Ti zkušenější cestovatelé už tuhle praxi dávno znají a snaží se cenovým pastem na letištích vyhnout. Pokud nehodláte utratit na letišti majlant, stačí si jednoduše srovnat ceny v běžných obchodech a v těch, co se nacházejí na letišti. Mnohdy tak zjistíte, že zdánlivě lákavé cenovky v letištních Duty Free Shopech ukazují vyšší ceny, než za jaké byste zboží pořídili mimo letištní terminály.

Vyplatí se nakupovat ve free shopech?

Pamatujte si, že takto označené obchody nabízejí vždy výběr toho nejdražšího zboží a levnější produkty, které jsou běžné někde v obchodech ve městě, na letišti zkrátka nenajdete. Ať už jde o oblečení, parfumerii, doplňky a upomínky, je nabízen ve většině případů ten nejdražší produkt, protože čím je zboží dražší, tím je větší marže obchodníka.

Na své si přijdou možná jen kuřáci

Dnes už se příliš nevyplatí nakupovat ani v bezcelních obchodech, v případě, kdy letíte mimo EU. Jediní, kdo snad dnes v těchto obchodech ušetří, jsou kuřáci, protože u cigaret se v bezcelních obchodech stále udržují nižší ceny. Ostatní zboží, jako je elektronika, kosmetické výrobky a luxusní předměty, jako třeba designové peněženky, seženete obvykle doma nebo v e-shopech mnohem levněji. Pokud se chystáte na letišti nějaké konkrétní zboží koupit, udělejte si malý domácí úkol, a zjistěte si předem obvyklé ceny v e-shopech.

Výměna peněz ve směnárnách

Zkušení cestovatelé také vědí, že při výměně peněz v letištní směnárně, dostanete ten nejhorší kurz, jaký existuje. Letiště zkrátka není tím nejlepším místem na směnu peněz. Určitě je to pohodlnější, máte hned po ruce zásobu místní měny, ale proděláte na tom. Mnohé turistické portály zaznamenávají také stížnosti cestujících, že jim delegát nebo průvodce doporučil určitou „výhodnou“ směnárnu na letišti a nakonec zjistili, že naletěli. Tyto praktiky jsou běžné zejména v asijských zemích, kde jsou tito průvodci na směně přímo zainteresováni a od směnáren dostávají provize. Nejvýhodnější směna je tak v nejbližším bankomatu, kde máte zaručený stabilní mezibankovní kurz.

Pozor na balenou vodu

Prodej balené vody na letištích je oblíbeným způsobem obchodníků, jak vydělat co nejvíce peněz. Není žádnou výjimkou, že vás taková lahvička obyčejné vody vyjde na více než 50 korun. Jednoduchým řešením je vzít si sebou prázdnou plastovou láhev a naplnit si ji po průchodu přes bezpečnostní kontrolu na toaletě čerstvou vodou z kohoutku a navíc úplně zdarma.

Kšefty se suvenýry

Pokud plánujete nakoupit svým příbuzným nebo známým nějaké ty dárky z ciziny, udělejte to ještě před příjezdem na letiště. Letištní obchody se suvenýry jsou totiž doslova lapače na turisty, kteří buď nestihli dárky koupit, nebo mají plné kapsy drobných v místní měně a snaží se to utratit na poslední chvíli, ať to stojí, co to stojí. Stejné zboží byste našli mimo letiště o několik řádů levnější. Navíc, na letištích se prodávají takové okoukané „trháky“ jako trička se sochou svobody, či s eifelovkou, hrnky s obrázkem města, klíčenky a další zbytečnosti. Existují i výjimky z tohoto pravidla a na některých letištích najdete originální a často jedinečné výrobky místních řemeslníků.

Stravování na letištích

Určitě jste si všimli, že ceny v letištních restauracích dosahují často astronomických výšek. Samozřejmě, malou omluvou jsou také vysoké provozní náklady těchto zařízení, ale i tak jsou ceny značně přehnané. Liší se i ceny na různých terminálech stejného letiště.

Nikdy nezadávejte údaje o své platební kartě

Pokud předpokládáte, že strávíte na letišti delší čas a přepadne vás hlad, zkuste v jeho prostorách vyhledat běžný obchod nějakého známého řetězce, kde si můžete nakoupit i rychlém občerstvení, jako bagety, toasty a další potraviny za normální ceny. Na ruzyňském letišti je to například Billa. Nejlepším řešením je však vybavit se příslušnou svačinkou už z domova.

WIFI připojení k internetu

I tady můžete docela slušně narazit. I když mnohá letiště nabízejí bezplatné WIFI, může na vás čekat past v podobě volby mezi placeným a bezplatným připojením. Může zde hrát roli i jazyková bariéra, kdy se dostatečně neorientujete v nabídce na displeji svého telefonu a odkliknete placené připojení.

Někdy se takové připojení tváří jako bezplatné, ale chce po vás „pouhou“ registraci, jejíž součástí je zadání údajů o vaší platební kartě. Pak vás může překvapit nemalá částka, o kterou váš účet zchudne. Pokud chcete 100% jistotu, že jste na WIFI zdarma, zkuste vyhledat na letišti provozovnu Starbucks nebo McDonald, kde se určitě nespálíte.

Parkování na letištích

Tuhle lahůdku jsme si nechali nakonec. Parkování na letištích a v jejich okolí je po celém světě velkým byznysem. Ceny na parkovacích plochách přímo u terminálů jsou často astronomické a pokud nechcete podstatnou část výdajů za dovolenou nechat už doma za parking, poohlédněte se po nějakém vzdálenějším parkovišti. I kolem pražského letiště se vyrojila spousta soukromých subjektů, které je nabízejí.

Platí zde pravidlo, čím dále od letiště tím levněji budete parkovat. Nemusíte se obávat přepravy na letiště, tu mají všichni provozovatelé těchto parkovišť zahrnutou v ceně a odvezou vás tam i zpět. Dalším pravidlem je včasná objednávka. Pokud znáte předem časy vašich letů, objednejte si parking klidně i dva měsíce předem, dostanete výhodnější cenu a máte jistotu, že bude parkoviště volné.

Další zajímavé články
Reklama