autor Pavel Přeučil
07. září 2018 | 09:05
Sociální sítě i emailové nabídky od odesilatelů, kteří získali vaši adresu kdovíkde, často nabízejí obrovské výhody, ubytování zdarma, nejrůznější služby nebo bezplatné využívání letištních salonků VIP. Nabídky těch nejvýhodnějších dovolených pod sluncem se objevují i v poštovních schránkách, oslovují vás nečekané telefonní hovory. Zejména s rozvojem internetu, na kterém se můžete s trochou šikovnosti, pohybovat zcela anonymně, jde v řadě případů jen o podvody, zaměřené na vylákání vašich peněz.
Pozor na cestovní kluby
Jde o jeden z nejoblíbenějších triků nejrůznějších podvodníků, využívajících tzv. timesharing. O co jde? Podobných společností existuje ve světě velké množství a své služby nabízejí už řadu let. Dokud tento způsob cestování neobjevili podvodníci, šlo o jeden z velmi výhodných způsobů, jak prožít dovolenou za pár korun.
Zájemce si prostě zakoupil prostřednictvím timesharingové společnosti část nemovitosti, například apartmánu, ve vybrané turistické destinaci. S tím získali právo, užívat jej týden v roce. Stejně postupovala řada dalších lidí a o náklady na pořízení nemovitosti i o její údržbu se tak podělili. Navíc v rámci klubu si mohou majitelé své destinace vyměňovat.
Na tuto službu se však nabalilo a stále přibývá spousta podvodných společností, které z vás vylákají peníze prakticky za nic. Nabízejí koupi členství za velmi výhodných podmínek. Většinou složí klient nějakou tu zálohu a už se těší na dovolenou. Studená sprcha přijde v momentě, kdy zjistí, že všechny termíny jsou trvale obsazené.
Pokusy komunikovat s takovým „cestovatelským klubem“, a získat zpět zálohu, jsou většinou neúspěšné. Situací se dokonce zabývala Evropská unie, která vydala v roce 2008 závaznou směrnici o poskytování těchto timesharingových služeb. Příliš se ale nezměnilo a podvodníci vesele řádí dál.
Nevěřte dotazníkům ani výhrám
Podobný systém používají nejrůznější agentury, nabízející poukazy na ubytování zdarma v různých zemích světa. Skrývají se většinou pod hlavičkami nejrůznějších průzkumných společností. Nabízejí například za vyplnění dotazníku o cestovním ruchu poukazy na ubytování ve vybraných hotelích zcela zdarma. Součástí poukazu však není strava ani další náklady na pobyt, které se pak většinou několikanásobně prodraží. Navíc, poukazy nelze většinou využít v turisticky atraktivních termínech, ale většinou jen v mimosezónách.
Blahopřejeme, vyhráli jste!
V poslední době se roztrhl pytel i s různými výhrami. Někdo vám zatelefonuje, dostanete dopis, nebo email s radostnou zprávou, že jste vyhráli dovolenou zdarma. I tady se skrývá řada pastí. Ve skutečnosti vás to bude stát vysoké poplatky, abyste mohli nárok na dovolenou uplatnit, a navíc tito podvodníci vyžadují údaje o vaší kreditní kartě, kterou pak snadno vyluxují. Pokud se vám zdá nabídka seriózní, ověřte si podrobnosti u příslušných hotelů a leteckých společností, které by měly být v poukazu jmenovitě zahrnuty.
Nedejte na fotky a využívejte recenze
Na nejrůznějších portálech nabízejících ubytování, jako Booking.com, Hotels.com, Amoma.com, Hostels.com či přímo na webových stránkách hotelů a dalších ubytovacích kapacit, najdete většinou úžasné fotografie, které se však od reálu mnohdy pořádně liší. Každý z těchto portálů však nabízí recenze hostů, kteří hotel navštívili a popisují své zkušenosti. Doporučujeme ověřit si tyto recenze i na největším celosvětovém, cestovatelském portálu Tripadvisor.com., na kterém najdete stovky relevantních hodnocení. Teprve tyto recenze vám poskytnou pravdivý obraz toho, co vás v ubytovacím zařízení opravdu čeká.
Falešné zlaté a VIP karty
I tady květe podvodníkům pšenka. Nabízejí se speciální karty, umožňující například volný vstup do VIP letištních salonků, bezplatné nebo zlevněné ubytování a spoustu dalších výhod. Falešné jsou i identifikační karty nejrůznějších cestovních asociací a kanceláří, které vám naslibují jako pracovníkovi v cestovním ruchu spoustu výhod. Za vystavení karty zaplatíte nemalé peníze, ale když se s ní někde prokážete, vyvedou vás s ostudou.
Mezinárodní řidičské průkazy
Při cestování do některých zemí, například do USA, se vyplatí mít sebou tzv. Mezinárodní řidičský průkaz. Jeho vydání je jednoduché, stačí u nás přijít na kterýkoliv odbor dopravy v obcích s rozšířenou působností a přinést si svůj běžný řidičský průkaz. Vystavení mezinárodního je na počkání a zaplatíte jen 50 korun. Je to tak jednoduché, až je nepochopitelné, že řada lidí skočí na špek podvodníkům, kteří nabízejí vystavení takovéhoto mezinárodního průkazu. Slíbí vám doručení až domů, ale vezmou si od vás všechny osobní údaje, včetně kreditní karty. Následuje krádež identity a většinou zmizí i peníze z účtu.
Pronájmy rekreačních objektů
V současnosti zažívá doslova explozi i systém pronájmu rekreačních objektů. Inzeráty a nabídky se jimi jen hemží, ale i zde se můžete stát obětí podvodu. Podvodník si většinou vyžádá zálohu na pobyt a pak zmizí v nenávratnu. Obrana proti těmto podvodům je celkem snadná. Spoléhejte se především na renomované společnosti, zajišťující pronájmy bytů i celých nemovitostí jako je Airbnb, Homeaway, Interhome či Novasol. Tyto společnosti za své pronajímané nemovitosti ručí. Pokud už do toho chcete jít soukromě, vždy si ověřte přímo u majitele nemovitosti, zda je opravdu jejím vlastníkem a peníze jdou na jeho účet.
Doslova boom pronájmů prázdninových bytů prostřednictvím Airbnb sebou přináší i nová nebezpečí, kdy můžete narazit i v tomto systému na nesolidního pronajímatele. Nejrůznějším fintám v Airbnb se budeme věnovat v samostatném článku.