Pobyt

Chcete-li poznat to pravé Španělsko, musíte navštívit Jerez. Učaruje vás i v zimě

V palácích a zahradách Jerezu se snoubí orientální okázalost s evropslým stylem / Wikimedia Commons/Luis Rogelio HM
Andaluzský Jerez De La Frontera není sice tak známy jako Granada nebo Sevilla a také jej neokupují tak velké davy turistů, nicméně má také co nabídnout. Říká se, že chcete-li poznat to pravé Španělsko, musíte navštívit Jerez v provincii Cádiz. Město proslavily zejména tři věci: sherry, koně a flamenco. Město je plné klikatých a okouzlujících uliček, lemovaných nespočetnými bary, ve kterých vládne především místní sherry.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

20. listopadu 2019   |   08:01

Pokud máte rádi sladší vína a chutná vám třeba portské, určitě si pochutnáte i na zdejším sherry, které je s ním příbuzné a o kterém se tvrdí, že nemá na světě konkurenci. Zapomeňte na náš zvyk, že tohle víno se pije jen při slavnostních příležitostech, nebo jako aperitiv. Tady se zkrátka pije sherry všude a pořád. V Jerezu vládnou především tři druhy tohoto božského nápoje a každý má odlišný charakter. Odrůda Manzanilla je sušší a lehčí, zatímco odrůda Pedro Ximenez je sladší a trochu těžší. Pak je to ještě odrůda Fino, která se vyznačuje výraznou vůní mandlí.

Tapas a sherry

Slavný „sherry trojúhelník“, oblast, kde vyrábí veškeré sherry, se nachází přímo na předměstí Jerezu. Ve městě pak najdete vinařství, muzea, vinotéky, bary a restaurace nabízející jídla, ke kterým přináleží určitý druh sherry. Pokud hledáte něco neformálního, zkuste některý z tradičních tabanco v historickém centru města, což jsou malé bary a bistra, nabízející tapas, což je něco jako malé jednohubky, a samozřejmě sherry. Pochutnáte si a určitě vám to nezruinuje peněženku.

Andaluzské koně nelze vynechat

Tak jako nemůžete v Jerezu vynechat ochutnávku sherry, nelze se nezastavit ani ve zdejší Královské andaluské škole jezdeckého umění. Tady můžete vidět slavné andaluské koně, cvičené pro jejich světově proslulé taneční umění. Toto plemeno lze vysledovat až ke koním chovaným kartuziánskými mnichy v 15. století poblíž Jerezu a město dodnes oslavuje koně festivaly a pravidelnými přehlídkami jezdeckého umění.

Během roku zde probíhají i jezdecké festivaly s drezůrou

Stájí, chovajících andaluzské koně je ve městě a okolí celá řada. Určitě neprohloupíte, koupíte-li si vstupenky na některé představení, kde uvidíte kompletní drezuru těchto bílých krásek, oslňujících publikum neobyčejnou choreografií. Jedním z jejích vrcholů jsou ukázky tzv. Španělského kroku. Pokud se chcete dozvědět o zdejších koních více, navštivte Museo del Enganche, kde uvidíte i kočáry z 18. století a další jezdecké vybavení.

Kouzelné staré město

Díky svým uličkám, náměstím a nádherným stromořadím jacaranda, kvetoucím na jaře, jsou procházky městem příjemné v každém ročním čase. Ve městě se střídali Féničané, Římané, muslimové i křesťané a každá z kultur se nesmazatelně zapsala do jeho architektury a zanechala i zajímavé památky. V úzkých uličkách a historických čtvrtích objevíte upomínky na tyto „návštěvníky“, ve fontánách, palácích a kostelech.

Lákavé jsou i památky

Městu vévodí maurská pevnost z 11. století, která byla částečně obnovena a je jednou z nejlépe zachovaných andaluských pevností, Z její osmiboké obranné věže se otevírá nádherný výhled na město. Nedaleko se nachází Palacio Villavicencio z 18. století, se svými ohromujícími orientálními zahradami. Za návštěvu stojí i impozantní katedrála del Salvador, která byla kdysi mešitou. Přestavěna byla v letech 1695 až 1778 Alfonsem X, a je úžasnou kombinací barokních, neoklasicistních a gotických stylů. Uvnitř zdobené kopule najdete také výstavní síně s kolekcí uměleckých děl od umělců jako Zurbarán s jeho slavným obrazem La Virgen Niña.

To pravé flamenco

Dramatické a smyslné flamenco je nejslavnějším tanečním stylem Španělska a Jerez je jeho duchovním domovem. Město je známé jako cuna del flamenco (kolébka flamenca) a každý večer ožívají místní podniky tímto ohnivým tancem. Neodmyslitelně k němu patří tradiční červené šaty tanečnic, které doprovázejí cantaores (zpěváci) a kytaristi. Flamenco show se zde konají v místních tablaos a peñas flamencas (specifické bary a restaurace) po celém městě, zejména ve čtvrtích Santiago a San Miguel. Chcete-li získat více informací, zamiřte do Andaluského centra Flamenca, kde najdete komplexní historii tohoto umění a slavné kostýmy.

Kde se dobře najíte

Jednou z nejvyhlášenějších restaurací je Tabanco San Pablo, tradiční stará vinárna, kde se snoubí vynikající jídlo se stejně vynikajícím sherry. Tento rodinný podnik byl poprvé otevřen v roce 1934 a je tu prý ta nejlepší tortilla de patatas v provincii Cádiz. Pokud zatoužíte po širší nabídce, zkuste restauraci La Carboná, původně staré vinařství, kde se jí mezi starými sudy s vínem a pod dřevěnými trámy. Zdejší nabídka zahrnuje masové a rybí talíře, doplněné o bohatou nálož zeleniny. Jídla jsou vybrána tak, aby ladila s místními víny nebo je sherry přímo součástí nejrůznějších omáček a zálivek.

Další zajímavé články
Reklama