Styl & Kultura

Kulturní rozdíly stojí za to znát. Co byste nikdy neměli dělat ve Španělsku, abyste nenarazili?

Španělsko, zejména jeho pobřežní destinace patří u Čechů k těm nejoblíbenějším / Pixabay
Španělsko je během letní sezóny jedním z nejčastějších cílů našich turistů a každý rok přivítá miliony návštěvníků z celého světa. Nicméně, přestože je v zemi turistický ruch jedním z klíčových odvětví hospodářství, existují určité kulturní a společenské rozdíly, které stojí zato znát, aby byla vaše dovolená co nejpříjemnější a nepotkalo vás nějaké to nepříjemné překvapení.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

23. února 2019   |   11:08

Pokud se chystáte na dovolenou do jakékoliv země, určitě už si plánujete, co všechno byste tam chtěli vidět, co navštívit a co tam vůbec budete dělat mimo lenošení na pláži, nebo poznávání památek. Ale měli byste vědět i to, co v dotyčné zemi dělat nemáte a čeho byste se měli vyvarovat. Je faktem, že trochu rozdílné je to v kontinentálním Španělsku a třeba na Baleárských ostrovech, Mallorce, Ibize či Menorce, kde jsou mravy poněkud uvolněnější a lidé k turistům vstřícnější. Španělsko, stejně jako každá jiná země, má nejen své osobité kouzlo, ale i zákony, předsudky, a dokonce i bizarní zvyky. A právě s těmi nejdůležitějšími vás seznámíme.

Nemluvte o náboženství a politice

Španělé jsou velmi společenští, a tak není žádnou zvláštností, když vás třeba v baru vezmou „do party“, nebo s vámi zapředou hovor při večeři v restauraci. Když už k tomu dojde, buďte velmi opatrní zejména pokud dojde na náboženská témata. Katolicismus je nejpopulárnějším náboženstvím v zemi a Španělé berou své náboženství velmi vážně. Abyste se vyhnuli nedorozuměním, je nejlepší se tomuto tématu zcela vyhnout. Stejně tak v regionech, jako je Katalánsko a Baskicko buďte opatrní, pokud zabrousí debata do politiky a rozhovorů o nezávislosti. Tohle berou místní velmi vážně a mnozí z nich považují například Katalánsko za zcela samostatný stát.

Plážové oblečení nepatří do města

Španělé si potrpí na jistou společenskou úroveň, a i když je v přímořských oblastech turisté živí, neradi vidí, jak porušují jejich zažité zvyky a morálku. Procházet se po městě v žabkách nebo dokonce v plavkách je dost hrubým společenským přestupkem. Může se vám stát, že vás někdo z místních, nebo policista vyzve, abyste se oblékli.

Za procházku v plavkách po městě vás může potkat i pokuta

Za nevhodné oblečení hrozí i docela mastné pokuty do 100 do 200 eur. Pozor ale na podvodníky, kteří toho zneužívají. V Barceloně, Madridu a dalších městech se vám může stát, že vás zastaví někdo z místních v civilu a bude na vás vyžadovat pokutu za nevhodné oblečení. V těchto případech vždy trvejte na přítomnosti uniformovaného policisty.

Hlídejte si pejska

Pokud cestujete do Španělska se psem, pamatujte, že jsou zde velmi přísné zákony a pokuty za znečišťování ulic. Mějte stále po ruce igelitový sáček na psí exkrementy a ihned je po svém miláčkovi uklízejte. V řadě měst byla situace s tímto znečištěním až tak špatná, že to jejich radní začali řešit vysokými pokutami. Například v Madridu, kde byly nejen ulice, ale i parky plné psích exkrementů, za takový přečin zaplatíte pokutu v přepočtu až 40 000 korun.

Ve Španělsku nespěchejte

Pokud jste i během své dovolené zvyklí na rychlý servis, ve Španělsku na to zapomeňte. Možná vám to chvíli bude trvat, než si zvyknete na zdejší pomalé tempo. Zejména v restauracích může trvat dost dlouho, než vůbec číšník přijme vaši objednávku, a ještě déle bude trvat, než se jídla dočkáte. Nesnažte se to urychlit voláním či pokřikováním, to se tady zkrátka nedělá.

Místo rozčilování se přizpůsobte tempu téhle země, vychutnejte si jednu nebo dvě sklenky vína a pobavte se se svými společníky. Stejné je to s obvyklou dobou jídla. Obědy se podávají v restauracích od 13:00 do 16: 00 hodin. Pokud jste zvyklí na časnější večeři, tak na to zapomeňte. Většina restaurací je podává až po 20:00 hodin. Pokud to váš žaludek tak dlouho nevydrží, dejte si v některém bistru pár malých tapas.

Při jídle platí pár tabu

Španělé jsou většinou velmi tolerantní, bezstarostní lidé. Ale pokud jde o jídlo, je zde několik tabu. Nečichejte k jídlu. V Madridu a Asturii jsou velmi oblíbené vnitřnosti a jejich vůně není každému vždy příjemná. Nikdy také jídlo nekomentujte a neříkejte, že tohle nejíte. Místo toho řekněte hostitelům, že jste právě po jídle. Nesnažte se jídlo vylepšovat, například solí, pepřem nebo dokonce kečupem, to je velký prohřešek.

Nikdy nevychvalujte zahraniční potraviny

Pokud při jídle postrádáte máslo k namazání pečiva, tak se ho nedočkáte, maximálně vám nabídnou margarín, ale tou běžnou ingrediencí, která nikdy nechybí, je olivový olej, kterým si pečivo pokapete. Španělé jsou také hrdi na své regionální potraviny, a tak nikdy nesmíte připustit, že je italské prosciutto lepší než španělské jamon serrano, nebo že francouzské sýry jsou lepší než španělské. Raději vůbec nezmiňujte francouzská vína či italský olivový olej.

Nebraňte se líbání

To, co je u nás přátelské potřesení rukou při přivítání nebo rozloučení, je pro Španěly polibek na tvář. Nemělo by vás překvapit, když se k vám nový přítel nebo přítelkyně při pozdravu přitiskne a políbí vás na obě tváře. Dělají to běžně i muži mezi sebou a nehledejte v tom nic zvláštního, zkrátka je to ve Španělsku zvykem, který byste se měli také naučit. A pamatujte, nejprve políbíte pravou tvář dotyčného a pak levou.

Zvykněte si na menší snídaně a tapas

Španělé jsou zvyklí na lehkou snídani, obvykle jen kávu a kus opečeného chleba s rajčaty a olivovým olejem nebo croissant. Nečekejte bohaté anglické snídaně nebo palačinky, pro Španěly jsou hlavními jídly oběd a večeře. To platí samozřejmě v menších hotelech a penzionech. V turistických destinacích a velkých hotelech můžete samozřejmě očekávat i bohaté švédské stoly.

Nebuďte překvapeni jídlem zdarma. Dostanete ho ve většině barů, ale i restaurací v podobě talíře tapas, což jsou malé jednohubky, které dostanete při objednávce nápoje. Může to být talířek oliv či bramborových chipsů až po impozantní talíř jednohubek. Nedělejte si starosti s placením, tyto tapas jsou zásadně zdarma.

Nebojte se španělštiny

Španělé si velmi cení toho, že se turisté snaží použít nějaké to španělské slovíčko nebo frázi. Obvykle jsou k vám pak mnohem přívětivější a ochotnější i když ledacos zkomolíte. Navíc stojí za to, se nějaké ty fráze naučit, obzvláště, když jsou spojeny s jídlem a pitím. Vaši snahu ocení zejména v Katalánsku, kde je prvním jazykem katalánština a pokud ji použijete, jste rázem jejich. Pozor ale na výslovnost některých výrazů. Pokud si budete chtít objednat pollo, tedy kuře, neptejte se na polla, což je penis.

Další zajímavé články
Reklama