autor Jitka Jarošová
23. října 2019 | 07:53
Náměstí Piazza dei Miracoli se nachází v Pise a kromě slavné Šikmé věže na něm naleznete i překrásný dóm, baptisterium nebo hřbitov Camposante Monumentale. Náměstí je v současnosti jednou z největších evropských turistických atrakcí. Ovšem i samotná Pisa patřila již od středověku k významným a slavným městům a jako obchodní velmoc bývala velkým konkurentem nejvýznamnějších italských městských republik, jakými byly například Janov, Benátky nebo Florencie.
Šikmá věž
Šikmá věž v Pise je jednou z nejnavštěvovanějších památek Itálie. Nakloněnou zvonici z bílého mramoru, vysokou 56 metrů zná snad každý. Přitom se vlastně jedná o nepovedenou stavbu, protože původním záměrem stavitelů bylo postavit nejvyšší zvonici své doby, která měla doplnit sestavu církevních budov na Piazza dei Miracoli, a to Baptisterii Sv. Jana Křtitele a Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie.
Výstavba byla zahájena v roce 1173, ale už po roce se věž začala naklánět. Zajímavostí je, že věž se původně nakláněla na opačnou stranu než dnes. Aby ji vyrovnali naházeli stavitelé k základům kameny a větve. Rozestavěná věž se opravdu vyrovnala, ale později se začala naklánět znovu, tentokrát na opačnou stranu, na kterou je nakloněna dodnes, kdy výchylka činí přibližně 4 metry. Kvůli výchylce byla věž nějakou dobu pro veřejnost uzavřena. Opětovně otevřena byla na konci roku 2001. Chcete-li ji navštívit, pak vám můžeme doporučit zajistit si vstupenky předem přes internet a dodržet určený čas, protože při pozdním příchodu vstupenky bez náhrady propadnou. A to by byla určitě škoda, protože výstup (i sestup) je opravdu zajímavý zážitek.
Baptisterium sv. Jana Křtitele
Baptisterium sv. Jana Křtitele (Battistero San Giovanni Battista) je největší stavbou svého druhu v Itálii. Obvod budovy je 107,2 metrů a výška téměř 55 metrů. Baptisterium má čtyři symetrické vchody, z nichž ten nejzajímavější je umístěný naproti vstupu do dómu. Portál zobrazuje výjevy ze života Ježíše Krista a Jana Křtitele, které jsou doplněny o vyobrazení Panny Marie, evangelistů či andělů.
Budova, kterou navrhl architekt Diotisalvi, ukrývá ve svém interiéru výjimečnou kamennou kazatelnu Nicoly Pisana ze 13. století. Uvnitř baptisterie byla pokřtěna celá řada budoucích papežů, nebo třeba slavný astronom Galileo Galilei.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Cattedrale Metropolitana Primaziale di Santa Maria Assunta) se řadí k nejkrásnějším dómům světa. Románská stavba z 11. století je centrem náměstí. Na její výzdobě se podíleli nejznámější umělci své doby. Zajímavostí je, že originály soch, které zdobily průčelí dómu, byly v 19. století nahrazeny replikami. Původní sochy jsou nyní umístěny v nedalekém muzeu Opera del Duomo.
Jednoznačně nejslavnějším exponátem interiéru katedrály, kterou nesmíte přehlédnout, je krásná mramorová kazatelna vytvořena Giovannim Pisanem na začátku 14. století. Kazatelna byla z kostela odstraněna po požáru v roce 1595 a znovu umístěna na původní místo byla až ve 20. letech 20. století. Impozantní stavba se stala inspirací pro mnoho chrámů v celém Toskánském regionu. Žádný se jí však nedokázal vyrovnat.