Pobyt

Objevte zemi ledu, vodopádů a horkých gejzírů, kde si i za mrazů zaplavete pod širým nebem

Island je ale jedno z míst, kde to i za mrazů stojí za to / Shutterstock
Když se řekne Island, mnoha lidem se jako první vybaví sníh a led. Na největším evropském ostrově ale kromě ledovců a chladného počasí objevíte i horké prameny, které s oblibou využívají Islanďané i návštěvníci z různých koutů světa.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

02. října 2019   |   11:25

Island je ale jedno z míst, kde to i za mrazů stojí za to. Hlavním lákadlem je především příroda. Při pozorování ostrova z letadla si budete myslet, že se právě chystáte přistát na jiné planetě. Sopky, ledovce, gejzíry, geotermální prameny a doutnající země vás ohromí. Není vůbec divu, že se Island stává populární destinací pro celou škálu cestovatelů.

Reykjavík - město na termálech

Na prohlídku Reykjavíku vám stačí prakticky dvě tři hodinky. Hlavní město Islandu je maličké a všechny jeho hlavní památky a zajímavosti jsou nedaleko sebe. Určitě nevynechejte kostel Hallgrímskirkja a výstup na jeho věž, odkud je výhled na celý Reykjavík, procházku po nákupní třídě Laugavegur a koncertní halu Harpa.

Kouřová zátoka, jak se také Reykjavíku přezdívá, je strategicky postavena přímo na vývěrech horké vody. Zásobník na horkou vodu Perlan je jasným důkazem, že i průmyslová stavba podobného typu, může být zajímavou architektonickou stavbou, která láká návštěvníky nejen vyhlídkou na město, ale i celkovým designem.

Při pozorování ostrova z letadla si budete myslet, že přistáváte na jiné planetě

Horké lázně na každém kroku

Milovníci horkých pramenů si na Islandu rozhodně přijdou na své. Největším přírodním lázeňským komplexem je legendární Bule Lagoon, kam ale směřuje největší nápor turistů. Jedná se o geotermální lázeňský areál v pusté sopečné oblasti, kde tryskají na povrch solfatarové proudy (vodní páry s příměsí oxidu uhličitého). Návštěvníci Blue Lagoon se koupou v nekrytých termálních bazénech celoročně. Tedy i v zimním období, kdy je okolí pokryté sněhem a mráz štípe do tváří.

Za vyzkoušení stojí i lázně Nature Baths nedaleko vesničky Myvatn nebo tajemný Kjolur, kde se horké jezírko nachází uprostřed lávových polí připomínajících Mordor z Pána Prstenů.

Na Islandu má vlastní termální koupaliště téměř každé městečko. Princip zůstává většinou stejný: několik malých bazénků s horkou vodou, často teplotně odstupňované od 38°C po nějakých 42 až 45°C a jeden velký bazén na plavání a zchlazení se. Většina koupališť je pod širým nebem, což i městským lokalitám dodává na atraktivitě.

Dechberoucí horská pásma a vodopády

Island je atraktivní i díky fantastickým horským pásmům. At už se na některé vrcholy vypravíte, nebo zůstanete u jejich obdivování z úpatí, dramatická islandská krajina vás nadchne.  Vodopády patří k nejnavštěvovanějším místům Islandu. Jsou doslova na každém kroku a pyšní se velkou různorodostí. Některé jsou obrovské a majestátní, jiné menší a klidnější. Krásné jsou však úplně všechny. Ne nadarmo se Islandu přezdívá země tisíce vodopádů.

Mezi nejznámější patří Zachráněný vodopád, který se nachází nedaleko hlavního města Reykjavíku. Díky dobré dostupnosti je hojně navštěvovaný. Společně s  gejzírem Geysir a národním parkem Thingvellir tvoří tzv. “zlatý trojúhelník” populárních atrakcí.

Nedaleko od Zachráněného vodopádu se nachází méně populární avšak ještě vyšší vodopád Háifoss. Měří 122 metrů a je druhým největším na ostrově. Není však lehké se k němu dostat – pro cestu k němu je potřeba terénní auto.

Island je země nesmírných kontrastů, což znamená, že na své si tu přijde každý. Ať už nadšeně chodíte po horách, nebo raději skočíte do přírodního bazénu vyhřívaného geotermální vodou, Island vám nabídne obojí a ještě mnohem více.

Další zajímavé články
Reklama