Pobyt

Je ideální čas na navštěvu smaragdového klenotu jižních Dolomit

U Gardského jezera prožijete nezapomenutelnou dovolenou / Shutterstock
Pro toho, kdo touží po aktivní dovolené, je návštěva největšího italského jezera to pravé ořechové. Jezero Lago di Garda nabízí super koupání, vodní sporty i kolo. Navíc všude kolem nádherná příroda: obří útesy, vysoké hory, skály s ferratami, rokliny s vodopády, romantická údolí s vinicemi, staré hrady i křivolaké uličky středověkých měst. A k tomu připočtěte vynikající italskou gastronomii.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

23. září 2019   |   14:11

Lago di Garda je vůbec největší italské jezero. Je dlouhé 51 km, široké 17 km a hluboké až 346 metrů. Širší část na jihu je obklopena morénovými kopci, které tu zůstaly po ledovcové recesi, zatímco úzká severní je ohraničena horami, jež vytvářejí konfiguraci fjordu a poskytují tak velmi mírné středomořské klima.

Nádherně smaragdová voda

Jezero má čistou a teplou vodu zbarvenou od tmavě modré až k smaragdové zeleni. Je jako zrozené nejen pro skvělé koupání, ale také pro vodní větrné sporty, zejména plachtění, windsurfing či kitesurfing.

Ojedinělé klima

Naprostým unikátem je ojedinělé klima, které zde celoročně vládne a vytváří tak ideální podmínky pro růst subtropických rostlin, jako jsou olivovníky, citrusové stromy nebo palmy. V letních měsících teploty klidně dosahují 35° Celsia, tedy typické jiho-středomořské počasí, a to nezapomeňme, že jsme na severu pod Alpami.

Naprostým unikátem je ojedinělé klima, které zde celoročně vládne

Aktivní dovolená

Jezero je úžasnou destinací pro milovníky pohybu. Na své si tady přijdou vyznavači horských kol, horolezci, kanoisté, příznivci paraglidingu, jízdy na koních či nordic-walkingu. V posledních letech se zde značně rozrostla i nabídka kvalitních golfových hřišť.

Ráj pro cyklisty

Na svou cestu si tedy určitě přibalte kolo. Okolo jezera jsou krásné vyjížďky. Lokalitu si plnými doušky užijete, ať už patříte mezi cykloturisty, rodiny s dětmi, bikery nebo silničáře. Na kole se zde můžete v poklidu projet s rodinou po cyklostezkách po rovině mezi vinohrady nebo i vystoupat k několika z místních středověkých hradů.

Jedním z hlavních center celé turistické oblasti je město Riva del Garda i blízké Torbole, které leží v severním cípu Gardského jezera. Patnáctitisícové historické město Riva del Garda je totiž skvělým výchozím bodem pro většinu aktivit. Pokud vám stačí poklidné cyklistické vyjížďky po nejbližším okolí, můžete se vydat jen tak podél jezera do Torbole a nebo do vnitrozemí směrem na Arco, které je bezesporu jedním z nejmalebnějším měst v okolí. 

Horská turistika

Na Gardě jsou ale i skvělé hory šplhající se hned v těsné blízkosti jezera do výšek přes 2000 metrů (Monte Baldo - 2 218 m), o něco dál pak i přes 3 000 metrů (například Cima Tosa v pohoří Brenta - 3 173 m). Okolí slavného jezera tak nabízí výborné možnosti pro horské túry všech obtížností.  Další možnosti je zdolávání horských ferrat. Právě oblast jezera je jakousi kolébkou tohoto sportu. Zde byly vybudovány první ferratové stezky už v období první světové války. Jen v okolí se nabízí na 10.000 lezeckých cest v krásném vysokohorském přírodním terénu.

Malebné Sirmione

Městečko Sirmione na jižním břehu jezera vás upoutá už při pohledu na mapu, neboť jako poloostrov ční do jezera. Ač nevelké, nabízí pro každého něco. Na milovníky historie dýchá antika a středověk každým krokem. V Sirmione jste obklopeni historií, tradiční architekturou malého italského městečka, horami a jezerem Lago di Garda, které i zde poskytuje nádherné koupání.

Hrad z 12. století je dominantou města a je ve velmi zachovalém stavu. Další památkou hodnou k zhlédnutí je kostel San Pietro v Mavino, který uchovává fresky z 12. a 16. století, zatímco zvonice je z roku 1070.

Sirmione je ale hlavně lázeňské město. Voda bohatá na minerály, která má teplotu až 70 stupňů, se používá pro léčbu v místních veřejných termálních lázních. Zážitek je to opravdu jedinečný a rozhodně byste návštěvu neměli vynechat.

Isola Borghese

Při své návštěvě určitě nevynechejte největší ostrov na jezeře Lago di Garda - Isola Borghese. Soukromý ostrov je od roku 2002 zpřístupněn veřejnosti. Můžete jej navštívit v rámci exkurze s průvodcem. Lodě vyplouvají ze Saló,  Gardone, Gardy, Desenzana či Sirmione.

Celý výlet začíná procházkou po překrásných zahradách v části před vilou, následuje vstup do části vily, kde je přichystáno na návštěvníky malé občerstvení. Mnohdy zde asistuje sám pan majitel osobně, který Vám nabídne k ochutnávce místní speciality či víno.

Další zajímavé články
Reklama